Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:10.04.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Școala gimnazială “I.L.Caragiale”Brăila
CLASA : I C
PROF. ÎNV.PRIMAR GHEORGHE ROXANA ELENA
ARIA CURRICULARĂ: Limbă si comunicare
DISCIPLINA : Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : “Înfloresc grădinile”
DISCIPLINE INTEGRATE : Matematică si explorarea mediului
Arte vizuale si abilități practice
Muzică și mișcare
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată
TEMA : Sunetul si litera “ j”
TIPUL LECŢIEI: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
SCOPUL : Formarea deprinderii de a recunoaște/scrie corect literele alfabetului limbii române

COMPETENŢE SPECIFICE :

Comunicare in limba română :

1.3 Identificarea unor sunete ,silabe ,cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;


2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diferite situații de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2 Identificarea mesajului unui text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.1 Scrierea literelor de mână;
Matematică și explorarea mediului:

1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;


Arte vizuale si abilitati practice:

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;


2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă;
Muzică și mișcare:

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

a) Cognitive :

O1- să identifice sunetul nou, asociindu-l cu litera corespunzătoare;


O2- să citească corect şi conştient cuvinte, propoziţii ( text), în mod independent, în şoaptă, cu voce tare;
O3- să scrie corect litere, cuvinte şi propoziţii;
O4- să alcătuiască propoziţii, respectând diferite cerinţe;
O5- să formuleze întrebări şi răspunsuri, dovedind înţelegerea textului citit;

b) Psiho-motorii:

O6- să păstreze o poziție corectă în timpul activității;

c) Afective:

O7- să manifeste interes pentru înțelegerea și aplicarea cunoștințelor învățate.


RESURSE :
I.Metodologice:
a) Strategii didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, metoda fonetico analitico-sintetică,
explozia stelară, metoda ciorchinelui;
b)Mijloace didactice : planșa cu litera” j”, planșe didactice, fișe de lucru, creioane colorate, cretă colorată;
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

II.Umane: 19 elevi

III.Temporale:2x45 minute,din care 2x35 min activitate propriu-zisă și 2x10 min activităti recreative

IV.Bibliografice:
- Programa școlară pentru clasa I,2013
- Auxiliar editura Delta Cart,2014
- Metodica predării limbii romane,EDP,1995
- Manual ,editura CD PRESS ,2014
- www.didactic.ro
Demersul didactic – Ora I

Etapele lectiei Durata Ob. Continutul stiintific Resurse metodologice Forme de


Op. Strategii Mijloace Forme de evaluare
didactice didactice organizare
1.Moment Asigurarea unui climat educaţional
organizatoric 5’ favorabil.Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de
dimineaţă”
În cerc toti ne asezam,
Si apoi ne salutam,
Vedem cine e prezent
Poate, cine e absent
Sa ne incante cineva cu povestea sa,
Calendarul e incantat,
Ca va fi iar completat ,
Cu nori, ploaie, vant, furtuna
Mai bine cu vreme buna.
 Salutul Aprecieri
Conversaţia Calendarul frontal
 Prezenta verbale
 Intamplare deosebita naturii
 Repere temporale (anotimpul, ziua din
săptămână, data, luna, anul)
 Calendarul naturii
 Orarul zilei
 Noutatea zilei

2.Reactualizarea  Verificarea cantitativă a temei pentru acasă, timp in


cunoştinţelor 10’ care numesc câţiva elevi pentru a citi propoziţiile pe
care le-au avut de alcatuit ca tema.
O3  Metoda ciorchinelui- lucru pe grupe – Anexa 1– Metoda Planşă Pe grupe
alcatuirea unor cuvinte ce contin grupul de litere ghi in ciorchinelui didactică Aprecieri
diferite pozitii spatiale (iniţială, mediană, finală) cu Jetoane cu verbale
silabe date; conversaţia silabe
 Exemplificarea unor cuvinte care se scriu cu grupul de Frontal
litere „Ghi”.
O2
3. Captarea “Când am intrat în clasă ,am găsit pe catedră un CD
atentiei 3’ pe care scria „Pentru elevii clasei albinuţelor”. Iată ce
mai scrie pe el: Vizionaţi cu atentie şi veţi descoperi
sunetul corespunzător literei pe care urmează să o
studiaţi”
 Vizionarea unui material audio-video cu cântecul CD
„Strictul necesar”. Frontal
 Adresarea unei întrebări legate de materialul
vizionat: Observaţia
- Unde se află băiatul?
- Băiatul se află în junglă.
 Repetarea în cor a propoziţiei. Aprecieri
O5  Împărţirea propoziţiei şi separarea cuvântului cu Conversaţia verbale
Metoda
sunet nou. fonetică,
O1  Împărţirea cuvântului care conţine sunetul nou în analitico-
silabe. sintetică
 Separarea sunetului nou şi studierea lui.
4.Anuntarea temei 1’ Astăzi vom repeta sunetul „j”, vom recunoaşte şi vom
si a obiectivelor citi litera „j” (mică) de tipar, apoi o vom scrie. Se vor
enumera obiectivele pe înţelesul elevilor.
5.Dirijarea 20’ O1  Exersarea auzului fonematic: sunetul „j”..
invatarii Joc :,,Repetă după mine şi ridică mâna dreaptă sus când Joc didactic
auzi sunetul „j” Frontal
Aprecieri
Eu mă joc şi am cojoc
verbale
Dar deodată aud: poc!
Mi s-a rupt cojocul
Se vede mijlocul.
 Exemplificare - cuvinte care încep, conţin şi se
O4 termină cu sunetul „j”.
 Alcătuirea unor propoziţii cu trei dintre
cuvintele
găsite. Planşa
didactica cu
O1 litera „j” Frontal
Etapa grafică
a. prezentarea literei de tipar - planşa cu litera ”j”; Explicaţia
b. studierea literei de tipar; Expunerea Plansa cu
c. intuirea şi descrierea ei – pe planşă; litere
d. asemănarea cu alte litere - asemănarea cu litera [i] mic amestecate
de tipar, semnul care le diferenţiază - bastonul de
subrând;
 Identificarea literei „j” mic de tipar pe planşa (la
O2
flipchart)cu litere amestecate.
Fişa de
Etapa ortoepico-grafică lucru
 Fişă de lucru – Anexa 2
1.Sublinierea cuvintelor ce conţin litera „j” dintr-o Observaţia Individual
Exerciţiul Aprecieri
propoziţie dată. (muncă independentă)
verbale
Citirea cuvintelor subliniate. Frontal
Citirea propoziţiei date.

2. Descifrarea cuvintelor din coloane prin efort


propriu, prin citire în şoaptă;
O1 - exersarea actului citirii pe baza procedeelor de citire:
Planşa
- citirea coloanelor integral, selectiv.
didactică cu
Observaţia litera „j”
 Intuirea literei “j” mic de mână, de pe planşă. Expunerea Frontal
 Se analizează elementele grafice din care este
O3 alcătuită litera. Litera j mic de mână se execută urmărind
următoarele elemente grafice: Se începe pe spaţiul
principal cu linia de sprijin, apoi se continuă cu o buclă
subrând care se răsuceşte la sfârşit spre spaţiul principal
până la jumătatea căsuţei.
Demonstraţia
 Se stabilesc asemănări si deosebiri cu alte litere.
 Se urmărește scrierea literei la calculator.
 Se scrie litera ,,j’’mic de mână în aer cu stiloul
închis, pe carte şi pe bancă.
 Doi elevi vor scrie litera,,j’’mic de mână pe tablă.
 Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii.
 Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii;
 Se reactualizează cunoştinţele referitoare la
încadrarea corectă în pagină: data, titlul, alineatul, spaţiul Exerciţiul
dintre litere
Individual
 Elevii scriu trei litere în caiet. Se verifică modul
Aprecieri
de scriere.
verbale
 Elevii care au scris corect continuă, celorlalți li se
mai explică o dată, sunt ajutaţi
 Elevii scriu două rânduri cu litera „j” mic de
mână.
 Scrierea unor cuvinte cu noua literă.
 Se verifică permanent modul de scriere al elevilor.

6.Obtinerea 3’ Metoda cadranelor – Fişă de lucru – Anexa 3


performantei O3 1. Transcrierea dintr-un şir de cuvinte a unor cuvinte
ce conţin litera „j” Exerciţiul Fişă de Individual Aprecieri
O2 2. Identificarea numărului de silabe a fiecărui cuvânt Observaţia lucru verbale
dat. Problematiza
O4 3. Ordonarea cuvintelor în propoziţie prin rea
O1 numerotare.
4. Unirea numerelor în ordine crescătoare şi
colorarea desenului ai obţinut.
7. Asigurarea 2’ Fişă de lucru – Anexa 2 Observaţia
retenţiei şi a O3 3.Înlocuirea literelor încercuite şi obţinerea de cuvinte Problematiza Aprecieri
transferului O2 noi. rea Fişă de Individual verbale
 Citirea cuvintelor obţinute. Exerciţiul lucru

O1 Activitate recreativă
 Realizarea literei „j” mic de mână din plastilină.
8. Concluzii şi 1’  Aprecieri asupra felului în care şi-au îndeplinit
aprecieri sarcinile de învăţare ţi asupra comportamentului la lecţie.

ORA A II-A
Etapele lectiei Durata Ob. Continutul stiintific Resurse metodologice Forme de
op. Strategii Mijloace Forme de evaluare
didactice didactice organizare
1.Moment 1’ Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare
organizatoric a lectiei.
2.Dirijarea  Identificarea sunetului „j”în cântecul „Alunelul”
invatarii 30’ O1 şi marcarea lui prin bătăi din palme. Manual Frontal
 Discutarea imaginii din manual, pag.30; Conversaţia
O2  Citirea model a textului „Drumeţie”; Exerciţiul
 Citirea textului de către elevi –în lanţ, selectiv.
O5  Discutarea textului prin metoda explozia stelară – Explozia Planşă Frontal
Anexa 4 ; stelară
O2  Fisă de lucru – Anexa 5
1. Citirea enunţurilor referitoare la text şi Exerciţiul
completarea spaţiilor punctate cu A Manual Frontal
(adevărat) sau F (fals) .
O4 Observatia
 Citirea ultimului alineat din text şi identificarea
O3 Caiet Frontal
cuvintelor care conţin litera „j”;
Exerciţiul Aprecieri
 Formarea unor propoziţii folosind aceste cuvinte;
verbale
O2  Scrierea propoziţiilor de către elevi la tablă şi în Fişă de
caiete. lucru
 Fişă de lucru – Anexa 5 Observaţia Individual
2. Identificarea cuvintelor cu sens opus şi cu Exerciţiul Frontal
sens asemănător – muncă independentă;

3.Obtinerea O4  Fişă de lucru – Anexa 5 Exerciţiul Fişă de Individual Aprecieri


performantei 5’ 3. Separarea cuvintelor în propoziţie şi Observaţia lucru verbale
transcrierea propoziţiei pe tablă şi în caiete. Problematiza Frontal
rea
4.Evaluare 8’ Fisă de evaluare – Anexa 6 Exerciţiul Fişă de Individual Probă scrisă
O2  Completarea textului lacunar cu cuvinte date. Observaţia lucru
O3
Activitate recreativă – Realizarea literei „j” de mână din
plastilină
5. Concluzii şi 2’  Tema pentru acasă.
aprecieri  Aprecieri asupra felului în care şi-au îndeplinit
sarcinile de învăţare şi asupra comportamentului la lecţie.

S-ar putea să vă placă și