Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritm introductiv:

Unitatea de învăţământ: Liceul Vocațional Pedagogic „Nicolae Bolcaș” Beiuș


Profesor: Ropa Lucian
Clasa: a IX-a B
Data:
Unitatea de învăţare: Viața și solurile pe Terra
Lecţia: Biosfera și organizarea ei
Tipul de lecţie: dobândirea de noi cunoștințe
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Competenţe generale:
C1 – Utilizarea corectă a terminologiei specifice pentru explicarea mediului geografic utilizând limbaje diferite
C3 – Integrarea aspectelor din natură și societate într-o structură obiectivă și o disciplină de sinteză
C4 – Relaționarea elementelor și fenomenelor din realitate cu reprezentările lor cartografice, grafice, pe imagini satelitare sau modele
Competenţe specifice:
C1.1 – Utilizarea terminologiei științifice și disciplinare specifice pentru prezentarea unei informații pertinente
C3.2 – Sesizarea unor succesiuni de fenomene și procese naturale
C4.6 –Descrierea și explicarea faptelor observate pe teren sau identificate pe modele
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 – să definească termenii: biosferă, ecosistem, biocenoză, biotop, factorii abiotici, factorii biotici
O2 – să identifice caracteristicile de bază ale domeniilor de viață de pe Terra
O3 – să prezinte factorii care influențează viața pe Terra
Formative:
O4 - să explice rolul jucat de factorii care influențează viața pe Terra asupra modului de răspândire a plantelor și animalelor
O5 - să analizeze comparativ două domenii de viață de pe Terra
Atitudinale:
O6 – să formuleze unele judecăți de valoare cu privire consecințele distrugerii echilibrului ecologic
Evaluarea: dirijată, inductiv-deductivă, explicativ-conversativă
Obiective ale evaluării:
Cognitive:
Oe1 – să identifice, folosind imaginile prezentate, principalele domenii de viață de pe Terra
Oe2 – să enumere unele specii de plante și animale specifice diferitelor biomuri
Formative:
Oe3 – să interpreteze comparativ influența unor factori biotici și abiotici asupra răspândirii geografice a viețuitoarelor
Atitudinale:
Oe4–să emită opinii proprii cu privire la impactul pe care îl produce activitatea umană asupra dispariției unor specii de plante și animale
Valori şi atitudini vizate:
-Relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
-Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului geografiei, ca predicţie a schimbărilor prin raportare la contemporaneitate
-Gândire critică şi flexibilă
Strategii: dirijată, explicativ-conversativă, inductiv-deductivă
Metode:
-expozitiv-euristice: M1: expunerea, M2: explicaţia, M3: conversaţia euristică.
-interactive: M4: comparaţia, M5: problematizarea, M6: demonstraţia, M7: investigația
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, orală, observarea sistematică, fişe de lucru
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse:
-umane: 27 elevi
-de timp 50 minute
-materiale:
oficiale: R1 Programa şcolară
R2 Macroproiectarea didactică/Proiectarea unitatilor de învăţare
manuale: R3 Manual, clasa a IX – a, Editura Humanitas, 1999
Izvoare cartografice: R5 Harta fizică a lumii
Izvoare narative: Biogeografie, Pișota, I., Ed. Universitară, 2002, București
B. Demersul didactic:
Secvenţele Conţinuturi vizate Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurs Resur Evaluare
didactice op. e se
Oe materi proce
ale durale
Momentul - notează absenţii; - răspund cerinţelor;
organizatoric -organizează clasa şi materialul
didactic; -pregătesc materialele pentru
-creează un climat cooperant. lecţie;
Evocare Titlul lecţiei: - precizează că vor începe astăzi -ascultă cu atenţie. M1 Observarea
studiul unei noi lecții sistematică a
Biosfera și - notează titlul lecţiei pe tablă şi le -notează titlul lecţiei în M2 elevilor
organizarea ei explică elevilor faptul că studiul caiete şi răspund întrebărilor. R5
acestei lecții ii va ajuta să perceapă M3
mai bine realitățile mediului geografic
- le expune obiectivele lecţiei, M5
precizând ce vor şti să facă la sfârşitul
acesteia.

Dobândirea de noi Conţinuturi: a. Cunoaşterea/receptarea


cunoştinţe Noţiuni: /învăţarea
Verificare
Biosfera - expune principalele caracteristici ale - ascultă cu atenţie şi M2 frontală
Ecosistemul biosferei, precum și componentele notează în caiete ideea
Biocenoza acesteia expusă; R3
Biotopul Solicită elevilor:
Factorii biotici O1 - să definească termenii: biosfera, -notează în caiete
Factorii abiotici ecosistemul, biocenoza, biotopul,
factorii abiotici, factorii biotici Observarea
sistematică a
elevilor
Factorii care
influențează viața b.Înţelegerea noilor conţinuturi:
pe Terra - expune contextul în care au apărut - ascultă cu atenție
primele viețuitoare pe suprafața R5
O3 terestră M1
- cere elevilor să prezinte principalii -prezintă principalii factori M7 Observarea
O4 factori care au determinat și influențat sistematică a
Oe3 apariția și răspândirea viețuitoarelor M2 elevilor
- solicită elevilor să explice rolul jucat - îndeplinesc cerințele
de factorii abiotici și biotici în
repartiția vieții

Domeniile de viață M3 Evaluare


de pe Terra Analiza frontală
-prezintă principalele domenii de viață - urmăresc imaginile orală
Oe1 de pe Terra prezentate şi răspund
- solicită elevilor să identifice cerințelor
Oe2 principalele domenii terestre de viață
O2 - cere elevilor să enumere specii de -identifică principalele M2
plante și animale specifice diferitelor domenii de viață de pe Terra
O5 biomuri. - exemplifică
-solicită elevilor să compare domeniile -compară
de viață

d. Sinteza
O6 - solicită elevilor să emită unele opinii -răspund cerințelor
Oe4 cu privire la menținerea echilibrului -notează
ecologic la nivelul unor ecosisteme
mai fragile de pe suprafața Terrei
Evaluarea - Analizează critic, laudă, ierarhizează, - se raportează la aprecierile
competenţelor și notează formulate
atitudinilor

Biosfera și organizarea ei
I.Biosfera – caractere generale
- include totalitatea organismelor vii (vegetația: cca 500 000 de specii; fauna: cca 1.5 mil de specii)
-limitele biosferei
- în atmosferă - 30 km;
- în hidrosferă – până la adâncimea gropilor apisale
- în litosferă – 3km
-este compusă din ecosisteme. Ecosistemul include biotopul (componenta fără viață, suportul) și biocenoza (componenta cu viață).
II.Factorii care influențează răspândirea organismelor
II.a. Factorii abiotici:
- factorii energetici: lumina și temperatura
- factorii hidrici: apa
- factorii edafici: solul
- factorii mecanici: vântul
- factorii orografici: relieful
II.b.Factorii biotici
- relațiile care se stabilesc între viețuitoare
- omul și activitatea sa

III.Domeniile de viaţă ale biosferei


a.Domeniul acvatic – cel mai bogat în viețuitoare
- Domeniul apelor oceanice divizat în:
 Zona litorală
 Zona pelagică
 Zona abisală
- Include: planctonul, nectonul și bentosul
- Domeniul apelor continentale
- Cele mai bogate în viețuitoare sunt lacurile cu apă dulce, urmate de apele curgătoare
b.Domeniul terestru
- Domeniul continental, include:
 Biomul de pădure
 Biomul de savană
 Biomul de deșert
 Biomul de pajiști
 Biomul de tundră
c.Domeniul subteran : viețuitoarele din sol și din peșteri

S-ar putea să vă placă și