Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Elemente de limbă latină și cultură romanică


Clasa: a VII-a D
Profesor: Frîntu Andreea Mihaela
Tipul lecţiei: Lecție mixtă
Subiectul lecţiei: Panteonul greco-roman
Scopul: Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi structurilor
specifice limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii ale cunoaşterii şi acţiunii
umane
Durata. 50 minute

Competențe generale:

1. Receptarea adecvată a elementelor lingvistice esențiale ale limbii latine prin raportare la limba
română și la alte limbi romanice/moderne
2. Valorificarea elementelor de limbă, cultură și civilizație grecoromană în dezvoltarea
personalității și în asumarea identității socioculturale

Competențe specifice:

1.1.Identificarea unor elemente esențiale ale limbii latine în diverse context


1.2. Utilizarea elementelor lexicale și gramaticale într-o varietate de contexte, în limba latină și
în limba română / alte limbi romanice / modern
1.2.1.utilizarea corectă a limbii române în diverse situaţii de comunicare, pornind de la
înţelegerea unor elemente lexicale/gramaticale latine;
1.2.2.sesizarea evoluţiei semantice a unor cuvinte;
1.2.3.completare de enunțuri lacunare
1.2.4.analiza/construcția de forme flexionare, pe baza unor noțiuni morfologice elementare;
1.2.5.familiarizarea cu topica limbii latine, prin exemple adecvate (scurte enunţuri);
1.2.6. traducerea contextualizată, în limba română, a unor forme flexionare, pe baza categoriilor
gramaticale identificate;

Valori şi atitudini:

•Asumarea conştientă a unor repere fundamentale din patrimoniul spiritual european;


•Conştientizarea contribuţiei limbii latine şi a civilizaţiei romane la elaborarea modelului cultural
european;
•Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi structurilor specifice
limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii ale cunoaşterii şi acţiunii umane.

Metode didactice: expunerea, lucrul individual,lucrul în echipă.


Resurse materiale: tabla, manualul, fise de lucru
Secvenţele lecţiei Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment 3' Profesorul notează absenţele şi


organizatoric creează o atmosferă favorabilă
desfăşurării lecţiei;

5' Profesorul le arată elevilor o Elevii notează maxima pe


imagine a Panteonului lui caiete si o traduc:
Captarea atenției Agrippa scrie pe tablă o Înţelepciunea este stiinta
propozitie pe care elevii vieţii;
trebuie să o traducă şi să
extragă învăţătura: Sapientia Ei deduc faptul că doar prin
ars vitae est(Seneca); învăţătură devin înţelepţi;

Profesorul le prezintă elevilor Elevii ascultă indicațiile


lecția „Cifre romane-cifre profesorului referitoare la
arabe. Numeralul”, pe baza lecție.
manualului în care se regăsesc
informații prețioase despre Elevii notează în caiete titlul
istoria numeralului. lecției. Ascultă cu atenție
Profesorul le explică elevilor
prezentarea profesorului și
semnificația fiecărui simbol
roman și determinarea notează ideile principale.
valorilor numerelor romane.

Cifrele romane sunt șapte


simboluri grafice folosite
Dirijarea învățării 30` pentru scrierea numerelor în
civilizația antică romană și în
Europa, timp de aproape 2 000
de ani. Aceste simboluri sunt I
(1), V (5), X (10), L (50), C
(100), D (500), M (1 000), iar
cu ajutorul lor se putea scrie
orice număr. Astfel, numărul
se citește de la stânga spre
dreapta, iar valoarea lui se
determină făcând suma
valorilor individuale ale
fiecărui simbol, cu excepția
situației în care unul dintre
simboluri precede un simbol
de valoare superioară. În
această situație, se scade
valoarea primului simbol din
valoarea următorului simbol.
Simbolurile I, X, C pot fi
consecutive de maximum
patru ori, iar V, L, D doar o
singură dată.

Profesorul le prezintă Elevii notează numeralul


numeralul cardina până la 10. cardinal în caiete. Repetă
1. Unus (m.) una(f.) unum(n.) fiecare numeral cu voce tare
2. duo (m.) duae (f) duo (n.) pentru a reține mai ușor.
3. tres (m., f.) tria (n.)
4. quattuor
5. quinque
6.sex
7.septem
8.octo
9.novem
Elevii rezolvă exercițiile în
10.decem
caiete. Apoi, ies pe rând la
Profesorul propune rezolvarea tablă pentru verificare.
exercițiilor de la pagina 97 din
manual.
Asigurarea S-a asigurat pe tot parcursul
feedback-ului lecţiei prin corectări, aprecieri
verbale şi încurajări.

Asigurarea 2` Profesorul propune ca temă Elevii își notează tema în


retenţiei şi a pentru acasă scrierea unor caiete
transferului numere arabe cu numere
romane.

S-ar putea să vă placă și