Sunteți pe pagina 1din 4

Școala Gimnazială nr.

27

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Elemente de limbă latină și cultură romanică


Clasa: a VII-a E
Profesor: Frîntu Andreea Mihaela
Tipul lecţiei: Lecție de predare
Subiectul lecţiei: Adjectivul. Gradele de comparație
Scopul: Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi structurilor
specifice limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii ale cunoaşterii şi acţiunii
umane
Durata. 50 minute

Competențe generale:

1. Receptarea adecvată a elementelor lingvistice esențiale ale limbii latine prin raportare la limba
română și la alte limbi romanice/moderne
2. Valorificarea elementelor de limbă, cultură și civilizație grecoromană în dezvoltarea
personalității și în asumarea identității socioculturale

Competențe specifice:

1.1.Identificarea unor elemente esențiale ale limbii latine în diverse context


1.2. Utilizarea elementelor lexicale și gramaticale într-o varietate de contexte, în limba latină și
în limba română / alte limbi romanice / modern
1.2.1.utilizarea corectă a limbii române în diverse situaţii de comunicare, pornind de la
înţelegerea unor elemente lexicale/gramaticale latine;
1.2.2.sesizarea evoluţiei semantice a unor cuvinte;
1.2.3.completare de enunțuri lacunare
Școala Gimnazială nr. 27

1.2.4.analiza/construcția de forme flexionare, pe baza unor noțiuni morfologice elementare;


1.2.5.familiarizarea cu topica limbii latine, prin exemple adecvate (scurte enunţuri);
1.2.6. traducerea contextualizată, în limba română, a unor forme flexionare, pe baza categoriilor
gramaticale identificate;

Valori şi atitudini:

•Asumarea conştientă a unor repere fundamentale din patrimoniul spiritual european;


•Conştientizarea contribuţiei limbii latine şi a civilizaţiei romane la elaborarea modelului cultural
european;
•Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi structurilor specifice
limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii ale cunoaşterii şi acţiunii umane.

Metode didactice: expunerea, lucrul individual,lucrul în echipă.


Resurse materiale: tabla, manualul, fise de lucru
Școala Gimnazială nr. 27

Secvenţel Timp Activitatea profesorului Activitate


e lecţiei ul a elevilor

Moment 3' Profesorul notează absenţele şi creează o atmosferă favorabilă


organizat desfăşurării lecţiei;
oric

5' Profesorul scrie pe tablă o propozitie pe care elevii trebuie să o Elevii


traducă şi să extragă învăţătura: Sapientia ars vitae est(Seneca); notează
Captarea maxima
atenției pe caiete
si o
traduc:
Înţelepciu
nea este
stiinta
vieţii;

Ei deduc
faptul că
doar prin
învăţătură
devin
înţelepţi;

Profesorul le prezintă elevilor titlul lecției „Adjectivul. Gradele Elevii


de comparație ”. ascultă
Profesorul începe lecția prin definirea adejectivului, corelând indicațiile
noțiunile din limba latină cu cele din limba română. profesoru
Definiție: Adjectivul este partea de vorbire flexibilă care lui
exprimă o calitate a unui obiect sau a unei persoane: ex. referitoar
(masculin) clarus, „vestit“, (feminin) clara, „vestită“, e la lecție.
(neutru) clarum, „vestit“. El se acordă cu substantivul în gen, Elevii
număr și caz, situație moștenită și în limba română: notează în
caiete
Profesorul le explică elevilor formarea gradelor de comparație titlul
Dirijarea 40` în limba latină clasică, dar și în cea vorbită.În latina clasică se lecției.
învățării foloseau sufixe. Pentru formarea comparativului se folosesc Ascultă
sufixele -ior (m. și f.) și –ius (n.), iar pentru formarea cu atenție
superlativului se folosește sufixul –issim + a (f.), us (m.), um prezentar
(n.).
ea
Profesorul le explică elevilor faptul că în latina vorbită se
Școala Gimnazială nr. 27

foloseau adverbele magis (mai mult, mai degrabă) care s-a profesoru
moștenit în limba română (mai) și în spaniolă (más) și plus (mai lui și
mult) care s-a moștenit în în italiană (più) și în franceză (plus). notează
Pentru superlativ, s-a folosit și adverbul forte, „tare“, care s-a
ideile
moștenit în românescul foarte, cu care formăm azi superlativul
absolut. principale
Profesorul propune transcrierea adjectivelor foarte vechi și .
foarte des folosite care își formau gradele de comparație în mod
neregulat:

pozitiv comparativ superlativ


bonus „bun“ melior, melius „mai bun“ optimus „foarte bun“ / „cel mai bun“
malus „rău“ peior, peius „mai rău“ pessimus „foarte rău“ / „cel mai rău“
magnus „mare maior, maius „mai maximus „foarte mare“ / „cel mai
“ mare“ mare“
parvus „mic“ minor, minus „mai mic“ minimus „foarte mic“ / „cel mai mic“
multi „mulți“ plures „mai mulți“ plurimi „foarte mulți“ / „cei mai mulți“

Profesorul propune rezolvarea exercițiilor din manual de la Elevii


pagina 85. rezolvă
exercițiile
în caiete.
Apoi, ies
pe rând la
tablă
pentru
verificare.

Asigurare S-a asigurat pe tot parcursul lecţiei prin corectări, aprecieri


a verbale şi încurajări.
feedback-
ului

Asigurare 2` Profesorul propune ca temă pentru acasă formarea gradelor Elevii își
a retenţiei comparativ și superlativ a unor adjective alese de elevi. notează
şi a tema în
transferul caiete
ui

S-ar putea să vă placă și