Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Montarea și exploatarea echipamentelor electrice I


Grupa: EM 4/1
Data: 30.09.2022
Numele, prenumele profesorului: Vlas Ghenadie
Tema lecției: Lămpile normale cu incandescență, surse de lumină incandescente cu halogen. Lămpi fluorescente cu vapori de mercur.
Competența solicitată la locul de muncă: Conștientizarea și stabilirea algoritmului de montare a corpurilor de iluminat și selectarea sculelor necesare.
Competența dezvoltată în cadrul lecției: Identificarea surselor de lumină.
Obiective proiectate: La sfârșitul activității didactice elevii vor fi capabili:
1. Să recunoască criteriile de clasificare a corpurilor de iluminat;.
2. Să descrie corpurile de iluminat;
3. Să identifice operațiunile la montarea instalațiilor de iluminat..
Resurse informaționale și metodologice (literatura utilizată, metode, tehnici, procedee, forme de organizare a procesului de învățare) :
1. https://olnafu.com/acas%C4%83-confort/9066-instalarea-iluminatului-instruc%C8%9Biuni-%C8%99i-reguli-de.html;
2. https://ru.scribd.com/doc/289880865/Conductoare-Si-Cabluri-Electrice;
3. https://mirceanetoiublog.blogspot.com/2015/03/alegere-si-montarea-corpurilor-de.html;
4. ”Instalații Electrice - Colecția Poți Face Și Singur”, Prof. ing. Rodica Dromețchi, Editura M.A.S.T., 2007.

Durata, Strategii
Etapele lecției Obiective Activitatea educațională Evaluare Observații
min. mijloace metode
 Profesorul propune elevilor spre
rezolvare sarcina: explicare, conversația,
tabla,
 Evocarea O1 , O3 1. Identificați diversitatea surselor de 10-12 descriere, joc de rol,
placate.
lumină? conversație. descriere
2. Clasificați tipurile surselor de lumină?
 Realizarea O3 , O2 1. Prezentarea unei mini prelegeri de tabla, conspect, explicare , apreciere
către profesor.
scule, aparate de
Sarcină pentru elevi:
racordare,
2. Care sunt metodele de montare a demonstrare, verbală,
sensului 40-45 conductoare
corpurilor de iluminat; conversație. graficul T
electrice,
3. Care sunt avantajele şi dezavantajele
proiector.
montării aparente față de cea încastrată.
1. Cum pot fi plasate corpurile de
iluminat într-o încăpere? Conductoare,
explicare, investigația,
2. Care este distanța de montare a aparate de
 Reflexie O2 , O1 15-25 situație- conversația
întrerupătoarelor față de podea? racordare la
problemă .
3. Descrieți metodele de fixare a rețea.
corpurilor de iluminat?
1. Elevii identifică scule și dispozitivele
utilizate la montarea instalațiilor de iluminat
de la domiciliu; explicare , jurnal reflexiv,
 Extindere Q1,Q2 5-8 Conductoare,
2. Elevii vor descrie metoda de montare demonstrare referat.
utilizată la ei acasă, identificând avantajele/
dezavantajele metodei respective.

Profesor _________ Vlas G.

S-ar putea să vă placă și