Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia P.P. 4 Reia GRUPA: Pregtitoare (nivel II) EDUCATOARE: Daniela Vulpe DATA: 19.10.2007 ARIA CURRICULAR: Matematic i tiin CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematic TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunotine TEMA ACTIVITII: Coul toamnei MIJLOC DE REALIZARE: Joc logic

NAINTE DE A NCEPE LECIA


I. MOTIVAIA
Activitatea este valoroas prin exerciiile i problemele propuse pentru crearea contextului aplicativ al cunotinelor referitoare la atributele pieselor geometrice (form, culoare, dimensiune). De asemenea, contribuie la consolidarea capacitii de analiz, sintez, comparaie, asociere, aplicabilitate i clasificare. Activitatea constituie o modalitate de realizare a unui nvmnt activ care, abordnd un rol dinamic intuiiei, pune accent pe aciunea copilului asupra obiectelor nsei. Activitatea este util pentru c ajut la dezvoltarea gndirii logice i a spiritul de echip, i nva pe copii s comunice, s coopereze, s-i ndeplineasc sarcinile n cadrul echipei, s demonstreze spirit de fair-play, de corectitudine n rezolvarea cerinelor. Acest tip de activitate matematic dezvolt precolarilor gndirea critic prin metodele folosite i modul de abordare care accentueaz colaborarea, stimuleaz creativitatea i originalitatea copiilor.

II. OBIECTIVE:
SPECIFICE:
S demonstreze achiziia reprezentrilor despre formele i figurile geometrice prin rezolvarea sarcinilor primite; S utilizeze un limbaj matematic adecvat n rezolvarea i prezentarea sarcinilor de lucru.

DEMONSTRABILE:
S recunoasc i s denumeasc figurile geometrice ( , , , ); S caracterizeze figurile geometrice preciznd nsuirile acestora (form, culoare, dimensiune); S identifice elementele ce nu aparin figurii proprii, folosind negaia logic; S caracterizeze figurile geometrice folosind negaia logic; S identifice 1-3 diferene ntre piesele geometrice analizate; S sorteze piesele dup culoare; S rezolve cerinele de pe feele cubului; S verbalizeze i s motiveze aciunile efectuate.

CARE NECESIT OPERAII DE GNDIRE SUPERIOAR:


S analizeze, s sintetizeze, s compare, s asocieze, s clasifice, s generalizeze dovedind atenie voluntar; S rspund prompt, corect i rapid ntr-o activitate concret, orientat spre descoperirea i nelegerea unor reprezentri despre formele geometrice plane; S demonstreze spirit de echip, iniiativ n rezolvarea sarcinilor, respectnd regulile ce decurg din joc. III.

REGULILE JOCULUI:

Liderii echipelor extrag/numesc un coechipier care s aleag o figur geometric din coul toamnei; mpreun cu coechipierii, cel care a extras piesa descrie atributele acesteia; Se vor preciza atributele pieselor geometrice prin folosirea negaiei logice i a conjunciei logice; Se aplaud rspunsurile corecte.

IV. ELEMENTE DE JOC:


Surpriza, mnuirea materialelor, aplauze, recompense.

V. CONDIII PREALABILE:
Grup de nivel bun;

Copiii posed deprinderi de munc n echip; Majoritatea precolarilor sunt familiarizai cu metodele LSDGC abordate.

VI. EVALUARE:
Utilizarea cunotinelor dobndite n rezolvarea sarcinilor de lucru; Rezolvarea sarcinilor n cadrul echipei; Identificarea soluiilor originale de rezolvare a sarcinilor de lucru.

VII.

MANAGEMENTUL RESURSELOR:

RESURSE MATERIALE: trusa logico-matematic, cub, ecusoane, coul toamnei, cutii colorate, legume-figuri geometrice din carton, figuri geometrice din carton de diferite culori i dimensiuni, coli albe, lipici, marker. RESURSE PROCEDURALE: acumularea, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, algoritmizarea, jocul, cubul, gndii-lucrai n echip-comunicai. RESURSE DE TIMP: 35-40

VIII. BIBLIOGRAFIE:
Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Jocuri didactice matematice, Editura Emia, Deva, 2000 Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activiti matematice n grdini, Editura ASS, 1995 Vasile Fluera, Paideia i gndirea critic, Editura Nemira, Bucureti, 2002 MEN, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Bucureti, 2002

LECIA PROPRIU-ZIS
1. EVOCARE:
ACUMULARE: Spune tot ce tii despre figurile geometrice! Prezentarea i intuirea materialului; Anunarea denumirii jocului: Coul toamnei Formarea echipelor pe baza ecusoanelor primite n prealabil (fiecare echip se aeaz n jurul legumei corespunztoare culorii ecusonului primit).

2. REALIZAREA SENSULUI:
EXPLICAREA JOCULUI Fiecare echip i va alege cte un lider care are sarcina s extrag o figur geometric din coul toamnei, s o recunoasc i s o numeasc. Apoi, mpreun cu coechipierii s i precizeze atributele (culoare, mrime, grosime). DEMONSTRAREA JOCULUI Educatoarea extrage o figur geometric din coul toamnei i o descrie.. JOCUL DE PROB Pentru o mai bun nelegere se solicit unei echipe s extrag o figur geometric i s-i precizeze forma; alt echip i va preciza culoarea; alta mrimea i cea de-a patra grosimea. DESFURAREA JOCULUI Liderii de echipe extrag din co cte o figur geometric. Se analizeaz n cadrul echipei piesa extras i fiecare va prezenta, prin rotaie, atributele piesei proprii. n timp ce una din echipe prezint, celelalte echipe urmresc rezolvarea sarcinilor i aplaud rspunsurile corecte sau vin cu completrile necesare. Dup ce fiecare echip va prezenta sarcina, voi solicita copiilor s descrie piesele folosind i negaia logic. COMPLICAREA JOCULUI CUBUL Pe fiecare fa a cubului exist o sarcin. Se rostogolete cubul i se rezolv sarcinile de pe feele acestuia: Descrie aceast pies! Cum nu este aceast pies? Compar piesa grupului vostru cu piesa educatoarei tale! Cu ce se aseamn aceast pies? La ce poate fi folosit aceast pies? Ce poi face cu ea? n ce mulime ar putea fi aezat aceast pies?

3. REFLECIE:

GNDII-LUCRAI N ECHIP- COMUNICAI Fiecare echip primete un plic cu figuri geometrice de diferite forme, mrimi i culori pe care trebuie s le asambleze i s formeze o imagine, folosind cel puin 7 piese din cele primite. Se fac aprecieri asupra lucrrilor realizate.

S-ar putea să vă placă și