Sunteți pe pagina 1din 5

UNIVERSITATEA ,,CONSTANTIN BRÂNCUȘI” DIN TÂRGU-JIU

DEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC

PROGRAMUL DE FORMARE PSIHOPEDAGOGICĂ, NIVELUL I

PROGRAMUL DE STUDII DE LICENȚĂ R.I.SE

PROIECT DIDACTIC

Coordonator,

DAN ELENA Absolventă,

ANTON ELISA GABRIELA


Pagina |2

Plan de lecție
Data: 09.06.2021
Clasa: a VI- a
Propunător: Dan Elena
Unitatea școlară: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CONSTANTIN SĂVOIU DIN TĂRGU-JIU
Aria curriculara : Om și societate
Disciplina: Educație socială – Educație Interculturală
Unitatea de învățare: Capitolul 3 - Împreună
Lecția: Societatea Interculturală
Tipul lecției: Recapitulare, sistematizare și consolidare a cunoștințelor
Durata: 50 minute
Manualul: Educație socială. Autori: Victor Bratu, Alina Bratu, Elena Lupsa. Editura Didactică
și Pedagogică

Competențe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației interculturale cu referire la fapte /
evenimente / procese din societatea contemporană.
1.2. Identificarea propriilor repere de identitate culturală, prin raportare la sisteme de referință
culturale variate.
2.3. Rezolvarea în perechi/echipă a unor sarcini de lucru referitoare la viața într-o societate
interculturală.
3.1. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea
culturală proprie și față de identitatea celor care aparțin unor culturi diferite.

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției, elevii vor putea identifica următoarele:
C1. Să identifice o societate interculturală și ce este o societate multiculturală.
C2. Să identifice care sunt naționalitățile care trăiesc pe teritoriul României.
C3. Să identifice pluralismul cultural.
C4. Să elimine stereotipurile și prejudecățile și gândirea rasistă.
Pagina |3

Strategia didactică:
1. Resurse procedurale: conversația euristică, învățarea prin descoperire, jocul didactic,
explicația, problematizarea, feed-back-ul.
2. Resurse materiale: manualul, fișe de lucru, imagini, suport CD al manualului.

Forme de organizare: frontal, individual și pe echipe.


Forme de evaluare: continuă – prin întrebări și analiză a răspunsurilor.

BIBLIOGRAFIE:
 Manual.
 Convecția Drepturilor Copilului.
 Curs despre multiculturalitate, interculturalitate și pluralism cultural.

Alte documente atașate proiectului de lecție:


Anexa 1 – Desfășurarea lecției pe momente.
Anexa 1

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentul lecției Metode şi Forme de Resurse


CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
și timpul alocat procedee organizare materiale
Profesorul se prezintă clasei și scrie
numele lecției pe tablă. Verifică prezenţa Elevii spun absenţii şi
Moment
elevilor şi disponibilitatea colectivului se pregătesc de lecţie.
organizatoric Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
clasei pentru începerea orei. Pregătirea Își notează în caiete
(5 min)
materialelor necesare desfășurării lecției, titlul noii lecții
asigurarea unui climat organizatoric.
1.1 Profesorul verifică tema pentru acasă. Elevii prezintă tema și Frontal
răspund la întrebările
adresate de profesor. Fișa de
Reactualizarea
2.3 Profesorul înmânează elevilor fișa de lucru Elevii au la dispoziție Pe grupe lucru
cunoștințelor
pentru recapitularea noțiunilor de 5-7 minute pentru Conversație Observația
anterior studiate
multiculturalitate și interculturalitate. rezolvarea și
15 min
prezentarea răspunsului
în față clasei.

Recapitularea, Profesorul finalizează discuția prezentând Elevii ascultă și notează Conversație individual Tabla Observația
consolidarea și un rezumat al ceea ce înseamnă o societate în caiete ceea ce se
Pagina |5

sistematizarea multiculturală și o societate interculturală. scrie pe tablă Tabla


cunoștințelor Prezintă elevilor informații în power-point Elevii vizionează Expunerea interactiva
15 min și folosește tabla interactivă pentru analiza documentare și lecția în Power-
de scurte documentare despre grupurile power-point și dezbat. point
etnice de pe teritoriul României
Analiza 3.1 Elevii ies pe rând în fața clasei și își Elevii prezintă proiectul Expunerea Frontal Tablă, Aprecieri
rezultatelor prezintă proiectul. personal. cretă verbale
activității și 2.3 Fiecare elev prezintă o naționalitate Tabla
elaborarea prezentă pe teritoriul României. Se interactiva
concluziilor prezintă steagul, numele și câteva Calculator
10 min caracteristici culturale și generale ale acelei
culturi.
Tema pentru Profesorul le dă elevilor tema pentru acasă Elevii notează ceea ce Conversația Individual Manualul
acasă. exercițiile 1, 2 și 3 de la pagina 45, din au de lucru pentru
5min manual. acasă.

S-ar putea să vă placă și