Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de activitate

ERR

Grupa: mare
Domeniul de activitate: Știință
Subiectul: Fenomene ale naturii
Tipul de activitate: Evaluare
Scop: Această activitate este valoroasă prin faptul că îi ajută pe copii să identifice
fenomene ale naturii ,să înţeleagă şi să stabilească din ce cauze se produc, să facă asocieri
între factorii de mediu şi anotimpuri.
Obiective:
-să recunoască fenomene ale naturii (vânt, viscol, ploaie, ninsoare, îngheţ, grindină,
fulger, tunet, trăsnet, furtună) în momentul producerii lor;
-să cunoască modul de producere a fenomenelor şi efectele acestora asupra mediului;
-să identifice caracteristicile anotimpurilor ;
-să enumere modificările apărute în natură ( cele care însoţesc fenomenul)

Managementul resurselor:
I. Resurse materiale:
-imagini ,fişe de lucru,texte suport ,hârtie de scris ,carioca
II. Resurse temporale: 30 minute

Cadrul de învățare Conținut Timp Metode pentru


dezvoltarea gândirii
critice
Evocarea Branistorming : idei, păreri care sunt 10 Brainstormingul
sugerate de imaginile prezentate min.
(vânt, viscol, ploaie, ninsoare, îngheţ,
grindină, fulger, tunet, trăsnet,
furtună). În această etapă copiii vor fi
stimulaţi să-şi folosească experienţa
anterioară combinată cu percepţia
senzorială. Se anunţă tema şi
obiectivele.

Realizarea sensului DIAGRAMA VENN: 10 Diagrama Venn


APLICAŢIE PRACTICĂ: se min.
lucrează pe echipe ,fiecare echipă va
avea un nume:
I-„Norii” ; II- „Fulgii de
nea” ; III „Picăturile de ploaie” ; IV
„Fulgerele” şi va
Cuprinde câte cinci copii .
COMUNICAREA SARCINII DE
LUCRU: Priviţi cu atenţie fişele de
lucru, identificaţi şi numiţi
fenomenele naturii redate în imagini;
desenează în diagrama albastră numai
fenomenele specifice anotimpului
iarna; desenează în diagrama
portocalie numai fenomenele
specifice verii; desenaţi în intersecţie
numai elementele comune celor două
anotimpuri.
Lucraţi în echipă, prezentaţi lucrarea,
apoi apreciaţi-vă singuri colorând
semnul adecvat.

Reflecția JOC DE ROL – JOC DE 10 Joc de rol


REPREZENTARE „LA min.
OBSRVATORUL
METEOROLOGIC”
ROLURI: meteorolog,
vizitatori,educator, observatori. Se
oferă copiilor un scenariu şi sunt
rugaţi să aplice situaţia. Observatorii
sunt invitaţi să fie atenţi la modul în
care fiecare jucător s-a identificat cu
personajul.
EDUCATOAREA:
- „La ce credeţi că ne folosesc
informaţiile dobândite până în
prezent?” Răspuns:(Să recunoaştem
fenomenele atunci când se produc,să
ne ferim de fenomenele care ne pot
afecta sănătatea şi (sau) viaţa ,să ne
îmbrăcăm adecvat vremii .
- „Cum ne apărăm de fenomenele
periculoase?” Răspuns:(Ne
adăpostim în locuri sigure,nu stăm
sun copaci când plouă,tună,ne
îmbrăcăm corespun-zător
anotimpului în care suntem,ne
hidratăm pe vreme de caniculă.

S-ar putea să vă placă și