Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE

-ALA 1-

DATA: 29.05.2023
UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 5 - Piatra Neamț
PROPUNĂTOR: Nicoară Ana Maria
EDUCATOARE: Nechita Codruța
Țuțuianu Iuliana
GRUPA : MARE
TEMA DE STUDIU ANUALA: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Lumea minunata a copilăriei
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: La mulți ani copile!
CATEGORIA DE ACTIVITĂȚI: Jocuri și activități liber alese (ALA 1)
MIJLOC DE REALIZARE: Activități pe centre de interese ( ʺcitireʺ după imagini, desen în contur,
asamblare lego, potrivire piese)
TEMA ACTIVITĂȚII:
→BIBLIOTECA: "Copiii din lumea întreagăʺ
→ARTĂ: ʺChipul prietenului meu"
→CONSTRUCTII: ʺParcul copiilor"
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare de cunoștințe
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
FORME DE ORGANIZARE: pe centre de interese
VALOAREA PROIECTULUI: Curajul
DURATA: 35 de minute
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N.- ʺCurriculum pentru educație timpurie" – București, 2019, suport pentru explicitare și
ințelegerea unor concepte și instrumente cu care operează Curriculum pentru educație timpurie-2019
ʺMetodica activităților instructiv educative în grădinița de copii" – Editura ʺGheorghe Cȃrțu
Alexandruʺ, Craiova 2009

1
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea, sistematizarea și verificarea cunoștințelor învățate pȃnă
acum
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
· Activarea și manifestarea potențialului creativ;
· Interacțiuni cu copiii de vârstă apropiată;
· Conduita senzorio-motorie pentru orientarea mișcării;
· Manifestarea curiozității și interesului;

COMPORTAMENTE VIZATE:
· Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate specifice vȃrstei:
· Utilizează mȃinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
· Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice;
· Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a)cognitive:
I. CENTRUL DE INTERES: BIBLIOTECA - ʺCopiii din lumea întreagă"( ʺcitimʺ și povestim)
- Să ʺciteascăʺ imaginile prezentate;
- Să formuleze propoziții simple sau dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical;
- Să denumească elementele specifice înfățișării copiilor de pe planșe - elemente de fizionomie, forma
ochilor, culoarea pielii, caracterisicile articolelor vestimentare;
- Să adreseze întrebări în legătură cu cele observate;

II. CENTRUL DE INTERES: ARTĂ - ʺChipul prietenului meu"(desen)


- Să intuiască materialele puse la dispoziție;
- Să utilizeze corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă a gestului grafic;
- Să aplice cunoștințe însușite anterior în contexte variate de acțiune (identificarea părților
compoziționale a chipului copilului-nas, ochi, gură, păr)
- Să potrivească atribute corespunzătoare (culoare) elementelor specifice fizionomice (culoarea ochilor,
culoarea părului), chipurilor de pe foile de desen;
- Să păstreze un aspect îngrijit al lucrării;
- Să își exprime opinia despre lucrarea proprie.

2
III. CENTRU DE INTERES: CONSTRUCȚII - ʺParcul copiilor" (construcție)
- Să recunoască și să denumeasca materialul pus la dispoziție;
- Să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese, tema propusă;
- Să își dezvolte curiozitatea și interesul pentru a descoperi;
- Să diferențieze culori utilizate în realizarea lucrării;
- Sa finalizeze lucrările.

b) afective
- Să participe cu interes la activitate;
- Să se implice activ în realizarea sarcinilor centrelor;
- Să respecte normele de comportament din cadrul grupului;
- Să fie capabil să trăiască emoții în funcție de conținutul prezentat;
- Să fie capabil să stabilească relații de intercomunicare și de cooperare cu membrii grupului;
- Să își dezvolte simțul estetic și pentru frumos.

c) psihomotorii
- Să manipuleze materialul pus la dispoziție cu ajutorul coordonării oculo-motorii;
- Să adopte o poziție corporală corectă pe parcursul activității;

STRATEGII DIDACTICE
1. Metode și procedee didactice: conversația, explicația, observația;
2. Mijloace de învățămȃnt: simbolul centrelor, ecusoane pentru delimitarea centrelor, baloane, planșe
cu copiii lumii, fise cu chipuri de copii, creioane colorate, carioci, piese de construcții tip lego, piese
geometrice de construție din lemn, carte ʺDescoperim copiii lumiiʺ
3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
4. Forme și tehnici de evaluare: formativă, observare sistematica, analiza, conversația de verificare.

RESURSE:
* Umane: preșcolari de grupă mare;
* Spațiale: sala de grupă;
* Temporale: 35 min;

3
* Bibliografice:
1. M.E.N.- ʺCurriculum pentru educație timpurie" – București, 2019, suport pentru explicitare și
ințelegerea unor concepte și instrumente cu care operează Curriculum pentru educație timpurie-2019
2. ʺMetodica activităților instructiv educative în grădinița de copii" – Editura ʺGheorghe Cȃrțu
Alexandruʺ, Craiova 2009
3. ʺDescoperim copiii lumiiʺ- Editura Aramis, Émilie Beaumont

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII (instrumente și
indicatori
Metode și Mijloace
procedee didactice
1. Moment Crearea condițiilor necesare
organizatoric desfășurării activității: - scăunele
-aerisirea sălii
- pregătirea mobilierului pe - măsuțe
cele trei centre
-pregătirea materialelor - material
necesare distributiv
- introducerea copiilor în
sala de clasă
-lipirea pe pieptul copiilor a
unor etichete sub forma
unor baloane colorate
2. Captarea atenției Captarea atenției se - conversația -baloane - aprecieri verbale
realizează cu ajutorul - observația colorate - evaluarea atenției
baloanelor colorate,
inscripționate cu mesajul
ʺLa mulți ani", iar
introducerea în activitate se
realizeaza printr-o scurtă
convorbire cu copiii despre
ziua de 1 iunie.
Ce am sărbătorit pe data de
1 Iunie?
3. Anunțarea temei Le prezint copiilor fiecare -explicația - observarea sistematică a
și a obiectivelor centru: comportamentului

4
1.Bibliotecă:ʺCopiii din copiilor
lumea întreagă"- citim
imagini despre copiii din
diferite țări;
2.Artă: ʺChipul prietenului
meu" -colorăm pe fișe
chipul prietenului
3.Construcții: ʺParcul
copiilor"- vom realiza din
piese de lego și piese din
lemn, parcul de joacă al
copiilor.
4. Prezentarea Invit copiii în funcție de
conținutului și culoarea balonului lipit în
dirijarea învățării piept, sa își găseasca locul la
unul dintre cele trei centre
deschise.
- exerciții de încălzire a -materialele
mȃinilor: de pe masa
° inchidem și deschidem fiecărui
pumnii centru:
° mișcăm degetele - explicația -planșe cu
° morișca în față și în spate - observația copii din
° presăm degetele celor diferite țări
două mȃini două cȃte două -carte
"Descoperim
Îi familiarizez cu copiii lumii"
materialele și sarcinile pe
care le au de îndeplinit.

1. CENTRUL - evaluarea modului în


BIBLIOTECA - conversația care preșcolarii se
- corespunde balonului organizează
albastru - capacitatea copiilor de a
- aici vom observa fișele cu rezolva sarcinile de la
chipul copiilor din diferite fiecare centru
țari și vom ʺciti" pe ele - observarea sistematica a
diferite caracterisici ale comportamentului
acestora copiilor
- copiii vor răsfoi cartea
pentru a descoperi alte - aprecieri verbale
curiozități despre copiii -explicația
lumii
- se urmărește formarea de
propoziții simple și

5
prezentarea imaginilor

Cum sunt îmbrăcați copiii


din imagini?
Sunt diferiți acei copii de
voi?

- copiii vor manifesta


prietenie, toleranță și
armonie față de alte popoare

2. CENTRUL ARTE
- corespunde balonului roșu
- preșcolarii vor trebui sa - explicația -fișe de desen - aprecieri verbale
coloreze în contur pe fișele cu chipuri ale
imprimate cu chipul copiilor
copiilor, imaginea -creioane
prietenului fiecăruia colorate
-carioci
Pe aceste fise voi veți
desena chipul prietenului
vostru.
Îi veți colora părul, ochii,
așa cum îi are prietenul
vostru

- copiii pot identifica


prietenul fie din sala de
clasa, fie din mediul
familiei, din zona unde
locuiesc sau chiar din altă
țara

3. CENTRUL - piese -capacitatea copiilor de a


CONSTRUCȚII colorate din îmbina și potrivi piesele
- corespunde balonului lemn
verde - piese de lego
- copiii vor avea la
dispoziție piese colorate din
lemn și piese de lego
Cu ajutorul acestor piese
voi veți construi prin - observația
alăturare, suprapunere și
îmbinare un parc al copiilor
Poate fi un parc imaginativ
în care vă doriți să vă jucați

6
sau unul în care voi mergeți
și vă jucați cu prietenii

- potrivesc piesele pentru a


realiza lucrarea în funcție de
imaginația fiecăruia - aprecieri verbale
individuale
- această activitate oferă
copiilor ocazia de a-și
dezvolta abilități de
construcție, imaginație și
creativitate
- ei pot combina piesele de
diferite culori pentru a face
parcul cȃt mai interesant și
mai creativ

5. Obținerea - obținerea performanței se


performanței realizează prin munca -conversația
individuală a fiecărui copil -explicația
și prin realizarea cerințelor
- voi reaminti copiilor
comportamentul așteptat în
cadrul activităților, faptul că
se vorbește pe rând, fără a
ridica tonul, pentru a nu
deranja colegii
- voi urmări poziția corectă
a corpului

- dacă un copil va termina


sarcina și va dori să lucreze
la un alt centru, este invitat
să o facă, punȃndu-i la
dispoziție materiale
necesare pentru realizarea
obiectivelor de la centrul
dorit
- voi da explicații
suplimentare unde este
necesar, voi pune întrebări
ajutătoare, acolo unde există
dificultăți și voi monitoriza
activitatea la fiecare centru

7
6.Evaluarea - copiii vor fi invitați sa -observația - lucrările - capacitatea de a aprecia
activității evalueze lucrările de la -conversația terminate lucrările personale și ale
centrele de arte și construcții colegilor
- aceștia sunt anunțați ca pot
lua fișele desenate acasă și
le pot dărui prietenului
căruia i-au realizat chipul
- voi face aprecieri generale
privind comportamentul
copiilor, modul în care au
rezolvat sarcinile primite și
cum s-au implicat în
activitate
- toți copiii sunt răsplătiți - conversația - recompense - aprecieri verbale
7. Încheierea cu cȃte un balon colorat și o sub formă de
activității bomboană baloane și
- împreună cu aceștia vom bomboane
strȃnge materialele cu care
am lucrat
- apoi sunt invitați în spatele
sălii de grupă unde este
amenajat spațiul de joacă,
sau se pregătesc pentru
următoarea activitate.

S-ar putea să vă placă și