Sunteți pe pagina 1din 8

ȘCOALA GIMNAZIALĂ

SPECIALĂ BAIA MARE

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Specială Baia Mare

DATA: 16.03.2023

CLASA: a VIII- a C (sever)

PROFESOR EDUCATOR Motica Anca Alina

ARIA CURRICULARĂ: Terapie educaţională complexă şi integrată

MODULUL: Formarea autonomiei personale

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Autonomia personală

TEMA ACTIVITĂȚII: Ne hrănim sănătos , suntem sănătoși!

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formarea de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: conştientizarea elevilor asupra importanţei alimentaţiei sănătoase în


dezvoltarea organismului lor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – Să denumească minim două alimente prezentate având la
dispoziție coșul cu alimente
O2 – Să grupeze minim două alimente ce aparțin unei trepte a piramidei
alimentelor cu ajutorul jetoanelor și a piramidei model

O3 – Să diferenţieze alimentele sănătoase de cele mai puţin sănătoase

O4 – Să stabilească meniul preferat

STRATEGII DIDACTICE:

o RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, exercițiu, explicația, jocul didactic

o RESURSE MATERIALE: tabla interactivă, laptop, lipici, foarfece, joc didactic, fișe de
lucru

o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

o FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: evaluare formativă prin aprecierea răspunsurilor

o RESURSE TEMPORALE: 45 de minute


ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE

o RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă

o RESURSE UMANE: elevii clasei

BIBLIOGRAFIE:
● Alois Gherguț, Luciana Frumos, Gabriela Raus, 2016, Educația specială:ghid
metodologic, Editura Polirom, Iași
● Muşu, I, Taflan, A, 1997, Terapie educaţională integrată, Bucureşti, Editura Pro
Humanitate
● https://wordwall.net/ro/resource/5619439/alimente-s%C4%83n%C4%83toase-
alimente-d%C4%83un%C4%83toare
● www.twinkl.ro
ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE

Scenariul didactic
Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia Evaluare
Op. didactică

1.Moment Asigur un climat psihoafectiv Elevii se pregătesc de Conversaţia


organizatoric optim necesar desfăşurării activitate.
activităţii.

2. Captarea atenţiei O1 Se realizează prin prezentarea Elevii identifică Activitatea frontală


unui coșulet cu diferite produse alimentele precizînd dacă Conversația Evaluarea
alimentare. Se cere elevilor să acestea sunt sau nu formativă
denumească alimentele precizând sănătoase.
dacă sunt sănătoase /nesănătoase.

3.Anunţarea temei Anunț elevii titlul lecției și Elevii sunt atenti la Conversaţia
şi a obiectivelor obiectivele. explicatiile profesorului Activitatea frontală

4.Dirijarea Prezentarea materialului “Alimente Elevii sunt


activității sănătoase, alimente nesănătoase” atenți,urmăresc Explicaţie
O2 din care vor afla cum să se materialul și explicațiile, Activitatea
hranească sănătos. răspund solicitărilor frontală,
Se vor enumera sfaturi şi reguli Conversaţia
pentru o alimentaţie sănătoasă. Exerciţiul
Laptop
Se prezintă elevilor piramida Retroproiector Evaluarea
alimentelor, se enumeră treptele și Formativă
alimentele ce compun fiecare Elevii urmăresc imaginile
treaptă în parte. și răspund la întrebări Activitate
Se cere completarea piramidei individuală
ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE

cu jetoanele corespunzătoare Elevii rezolvă sarcinile Exercițiul


fiecărei trepte și denumirea corectă primite. Fise de lucru
a a alimentelor reprezentate pe Lipici Evaluarea
jetoane (ANEXA 1) Foarfece Formativă

O3 Propun jocul alimente Elevii rezolvă sarcinile


sănătoase/alimente nesănătoase de primite Conversația
pe wordwall.net. Elevii trebuie să Exerciţiul
vină pe rând la calculator pentru a Laptop
clasifica corect alimentele Retroproiector
prezentate. Evaluarea
Formativă

5.Asigurarea feed- Elevii primesc fișe de lucru pentru


back-ului O4 alcătuirea unui meniu preferat Elevii rezolvă sarcinile Activitatea
(ANEXA 2). Se cere elevilor să primite individuală
precizeze dacă meniul preferat este Exercițiul
și sănătos. Conversația
Se urmărește corectitudinea
completării fișelor prin sondaj - se
apreciază câteva fișe.

6.Încheierea Fac aprecieri asupra Elevii se pregătesc de


activităţii comportamentelor elevilor încheierea activităţii. Evaluarea
Formativă
ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE
ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE

ANEXA 1
ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE

ANEXA 2
Care este meniul tău preferat?
ȘCOALA GIMNAZIALĂ
SPECIALĂ BAIA MARE

Meniu:
Mic
dejun:__________________________________________________________
____________

Gustare_________________________________________________________
____________

Pranz:__________________________________________________________
____________

Gustare:________________________________________________________
____________
Cina:___________________________________________________________
____________

S-ar putea să vă placă și