Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ

BAIA MARE

Proiect de lecție
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Specială Baia Mare
Profesor: Motica Anca Alina
Data:
Clasa: a IX-a B SEVER
Aria curriculară: Terapie Educaţională Complexă şi Integrată
Disciplina: Terapie Ocupaţională
Subiectul lecției: Lebăda Albă
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENȚE GENERALE:
Aplicarea unor tehnici de lucru ,folosind diverse materiale şi instrumente
COMPETENȚE SPECIFICE:
Realizarea unor lucrări simple ,utile şi estetice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La finalul lecției elevul va fi capabil
O1) să identifice materialele necesare pentru realizarea lucrării prezentate
O2) să picteze corect conul de brad
O3) să asambleze corect părţile componente ale lebedei după modelul dat.

STRATEGIA DIDACTICĂ
ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ

BAIA MARE

A) Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația,exercițiul


B) Mijloace didactice: tabla interactivă,acuarele , conuri de brad , sârmă, ,plastilină, silicon cald ,pene albe.
C) Forme de organizare: frontală, individuală(diferențiată)
Durata: 45 min
Loc de desfășurare: sala de clasă

Secvențele Timp Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare Obs.
lecției alocat op.
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
a clasei
(frontală,
individuală
, pe grupe)
1.Moment 2 min Se pregătesc elevii de Conversația
organizato activitate cu materialele pe
Explicația
masă(instrumente de scris și
ric
alte mijloace didactice) și Exercițiul
prezentarea persoanelor aflate
în asistență.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ

BAIA MARE

2.Captarea 2 min Le captez atenția cu o poezia Elevii vor fi atenți, Conversația Frontală Formativă
atenției și vor asculta poezia
Explicația Individuală cu
Somnoroase .
aprecieri
păsărele - Lecturi cu Exercițiul
verbale
Suflet: Poezii

3.Anunțarea 1 min Dragi copii, astăzi în Elevii sunt atenți. Conversația


temei și a activitatea noastră o să
obiectivelor confecţionăm o lebădă.
4.Dirijarea 30 min Identific împreună cu elevii Elevii vor răspunde Conversația Con de brad Formativă
învățării materialele necesare pentru a la întrebări şi vor
Explicația Frontală cu
cofecţiona lebăda, apoi explic parcurge toate
aprecieri
etapele ,având ca model etapele . Demonstrația Acuarele Individuală
verbale
lebăda : tempera
Exercițiul Frontală
1.Pictăm conul de brad .
2.Răsucim sârma albă pentru Plastilină
a forma corpul lebedei.
Sârmă albă
3. Din plastilină formăm cu puf
ciocul şi ochii .
4.Cu pistolul de lipit v-or lipi
părţile componente pentru a Pistol de
forma lebăda . lipit

5.Se lipesc penele de corpul Pene


lebedei .
ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ

BAIA MARE

Individuală
Frontală

5.Asigurare 8 min Fiecare elev în parte v-a Elevii vor evalua Conversația Tabla Frontală
a feed- evalua lucrările colegilor lor lucrările şi vor alege interactivă
Demonstrația
backului şi vor alege lucrarea cea mai lucrarea cea mai
corect executată . corect executată . Exercițiul
6.Încheierea 2 min Evaluez întreaga activitate a Elevii vor asculta. Conversația Frontală Evaluarea
activității elevilor de pe parcursul cu
Elevii pot să-şi
lecției. calificative
exprime opinia în
.
legatură cu
activitatea
desfăşurată.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ

BAIA MARE

S-ar putea să vă placă și