Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:16.04.2019

ŞCOALA:Şcoala Gimnazială “Elena Cuza” Vaslui

PROF. ÎNV. PRIMAR:PLĂEȘU MARILENA

CLASA: I B

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA:Matematică şi explorarea mediului

SUBIECTUL:" Repetăm, Iepurașul ajutăm!"- Forme plane și corpuri geometrice

DOMENII INTEGRATE:Arte vizuale şi abilităţi practice, Muzică și mișcare,


Comunicare în limba română

TIPUL LECŢIEI:Recapitulare și sistematizarea cunoștințelor

SCOPUL LECŢIEI:recapitularea cunoştinţelor referitoare la forme plane( pătrat, dreptunghi,cerc și triunghi) și corpuri
geometrice(cub, cuboid, cilindru, sferă)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să recunoască formele plane și corpurile geometrice după o descriere narativă;
O2: să realizeze corespondenţa între obiecte şi corpurile geometrice corespunzătoare;
O3: să numească formele plane și corpurile geometrice în jocul "Eu am..... Cine are?"
O4: să realizeze un desen dirijat de conținutul unui text;
O5: să rezolve probleme observând datele dintr-un tabel;
O6: să asambleze piesele Tangram pentru realizarea unui iepuraș;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Resurse procedurale:conversaţia, exerciţiul, observația, explicaţia, problematizarea, jocul didactic
 Resurse materiale: jetoane, creioane colorate, fișe, rigle, pătratul Tangram, lipici,videoproiector
 Forma de organizare:frontal, individual, grupe
 Resurse umane: 26 de elevi
 Resurse temporale: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:
 Petrovici, C. (2014), Didactica matematicii pentru învăţământul primar, Editura Polirom, Iaşi.
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a ,Bucureşti
(2013)
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Timp Ob. Strategii didactice


crt Etapele lecţiei op. Conţinutul instructiv- educativ al lecţiei Mijloace Evaluare
Metode şi de învăţă- Forme de
procedee mânt organizare
Se pregǎtesc materialele necesare unei bune
desfǎşurǎri a lecţiei;
1. Moment Elevii sunt împǎrţiţi în 4 grupe omogene;
organizatoric Se asigură climatul de încredere reciprocă pentru
reuşita actului didactic.
2. Captarea 5min Se intonează colajul muzical "Primăvară ,bine ai Video-
atenţiei venit!" Se poartă un scurt dialog despre anotimpul Conversaţia proiector/ Frontal *Apreciez
primăvara ( semnalmente, sărbători) laptop competențele
Se intonează căntecul "Iepurașul rătăcit la mall". de
interpretare

3. Anunţarea 3min Se anunță titlul activității , "Repetăm, *Apreciez


subiectului şi Iepurașulajutăm!", activitate în care elevii trebuie Conversaţia Jetoane Frontal competențele
a obiectivelor să rezolve sarcinile date, utilizând cunoștințele de citire
operaţionale matematice, pentru a-l ajuta pe Iepuraș să facă toate
cumpărăturile programate . Elevii descoperă
obiectivele cu ajutorul jetoanelor.

4. Actualizarea Plicul 1 -la magazinul de hăinuțe


cunoştinţelor O1 Joc de recunoaștere după descriere, selectare și Explicația Jetoane Frontal *Apreciez
6min O2 asociere a obiectelor din mediul înconjurător cu Observația competențele
de
formele corespunzătoare. recunoaștere
și asociere

5. Dirijarea Plicul 2 - la magazinul de dulciuri Conversația Jetoane Individual *Apreciez


învățării 7min O3 Jocul "Eu am.... Cine are?"-identificarea formei, competențele
Jocul did. Fișă de numire a
culorii și numirea imaginilor de pe jetoane.
Creioane formelor și
7min O4 Plicul 3 - la librărie. (anexa 1) colorate Pe grupe corpurilor
Desen dirijat- sarcină la care elevii trebuie să Problematiza- Rigle *Apreciez
citească un scurt text și să deseneze ceea ce le este rea Fișă citirea
cerut în conținutul acestuia Pe grupe textului și
realizarea
desenului
6. Obținerea
performanței 10min Plicul 4 - la magazinul cu jucării (anexa 2) Explicația Pe grupe *Apreciez
O5 Elevii primesc o fișă în care li se cere să rezolve o Exercițiul corectitudine
problemă care are datele înregistrate într-un tabel. a calculelor

7. Asigurarea Plicul 5 - la magazinul de electronice Foi suport Individual *Apreciez


retenției și 10min O6 Sarcina elevilor este de a realiza o imagine a Explicația Piesele asamblarea
transferului Iepurașului din piesele pătratului Tangram. Conversația Tan- pieselor în
Gram lucrări

Stabilesc
punctajul

8. Încheierea 2min Se fac aprecieri asupra participării la lecție și asupra Conversația Frontal Ofer
lecției comportamentului . Se acordă calificative. recompense
Interpretează cântecul Iepuraș de Paști. pentru
competențele
demonstrate
Anexa 1

DESEN DIRIJAT

Reprezintăundreptunghiverde. Deasupraluidesenează un
triunghialbastru cu un cercroșuîn interior. Sub
dreptunghiconstruieșteunpătratroz.
Anexa 2

Observă tabelul și rezolvă cerințele.

AURA 45 27 9
RĂZVAN 26 19 15
CORINA 38 15 17

Câtecorpurigeometrice are Aura în total?

Câțicuboizisuntîn total?

Cu câtecuburi are maimulte Aura


decâtCorina?

Câțicilindri auîmpreunăRăzvanșiCorina?

Câțicuboizi au împreună Aura șiRăzvan ?

S-ar putea să vă placă și