Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ţântaru Simona-Elena


Clasa: a V-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Tema lecţiei: Numeralul
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe

Competenţe generale:

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

Competenţe specifice:
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi
exprimarea corectă a intenţiilor comunicative;

Obiective operaţionale:
 Obiective cognitive:

OC1-să recunoască numeralele din textele date;


OC2-să identifice tipurile de numerale în contextele date;
OC3-să creeze enunţuri în care să includă numeralul, respectând anumite cerinţe;

Strategia didactică:
1. metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ghicitoarea, metoda ciorchinelui;
2.. mijloace de învăţământ: tabla, caietul , catalogul, fişe de lucru, panoul pentru powerpoint;
3. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Resurse:
A. Temporale: 40 minute
B. Umane: colectivul clasei a V-a ( 1-12 elevi )

1
C. Psihologice: nivelul foarte scăzut de informare şi formare intelectuală;

Scenariul didactic

1. EVOCAREA

Profesorul pregăteşte pentru fiecare elev câte o ghicitoare scrisă(Anexa 1) pe spatele unui post-it. Elevii vor citi ghicitoarea,care îi va
ajuta să descopere titlului lecţiei.
De asemenea , vor viziona un filmuleț care va anticipa titlul lecției.

2. REALIZAREA SENSULUI

a) Elevii vor observa ȋntr-o prezentare powerpoint definiția numeralului, tipurile dar şi funcțiile sintactice pe care le poate avea
acesta.
Elevii vor copia în caiete.
b) Se va prezenta o fişă pe metoda ciorchinelui (Anexa 2) cu noțiunile prezentate.
Profesorul va preciza,utilizȃnd exemple concrete,care este diferența dintre numeral/adjectiv/pronume pentru a nu se crea confuzii.
Totodată vor viziona un filmuleț explicativ cu privire la scrierea corectă a numeralelor.

c) Elevii vor avea pe fisa din Anexa 2 câteva exercitii care (Anexa 2) care se vor rezolva pe perechi.
d) Ei vor primi câte o fişă de lucru cu titlul „Salata de fructe” (Anexa 3) în care vor folosi cât mai multe numerale dar si modul de
preparare.

3. REFLECȚIE
- valorificarea rezultatelor de la obţinerea performanţei;
- notarea activităţii;
- Elevii vor avea ca tema pentru acasă anexa 4

2
Anexa1 Ghicitori cu numerale

1.În mănuşă sau ciorap


Câte degete încap?
(cinci)

2.Cartea ce-o păstrezi ca nouă


Câte scoarţe are?
(două)

3.Numără pe îndelete
Roţile a trei triciclete.
(nouă)

4.Câte colţuri, în total,


Are micul tău penar?
(opt)

5.Fluturaşul cel plăpând


Câte aripi o fi având?
(patru)

6.Câte stele lucitoare


Strălucesc în Carul Mare?
(şapte)

7.Câte, câte mici picioare


Harnica albină are?
(şase)

8.Tricicleta lui Andrei


Câte roţi învârte?
(trei)

3
Anexa 3 Salata de fructe
(Folosiţi cât mai multe numerale)

Anexa 2

4
Fişă de lucru

5
1. Completează propoziţiile următoare cu numerale:
Numai cu ...............floare nu se face primăvară.
Cine aleargă după ........... iepuri nu prinde nici........
Când ...... se ceartă câștigă.
Am împărțit pâinea în............părți egale.
Sunt elev în clasa .........
.................. de măr e al meu, restul e al tău.

2.Uneşte numeralele care semnifică acelaşi lucru:


Dublu sfert
Triplu întâia
Doimea de trei ori
Pătrimea de două ori
Prima jumătate

3.Subliniază numeralele şi precizează funcţia lor sintactică:


Primul este cel mai mic.
Dau primului medalia.
Trei puişori sunt pestriţi.

4.Alcătuieşte enunţuri cu numeralele: ambii, întâia, câte opt.

5..Precizează partea de vorbire subliniată.


• Cei nouă copii au fost salvaţi. (........................ )
• Mama mi-a adus o rochie nouă. (............................. )
• Nouă nu ne place filmul acesta. (........................)

Anexa 4

6
Temă

1. Observaţi cu atenţie desenul de mai jos, extrageţi numeralele ce se găsesc în el şi calculaţi câţi şoareci a prins
pisica. Notaţi numeralele în litere şi în cifre.
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________ Răspuns:
_____________________________ _______________
_____________________________ _______________
_____________________________

2. Câţi boboci are gâsca? Observaţi cu atenţie desenul, găsiţi numeralele, notaţi-le în
litere şi apoi calculaţi.
_____________________________ Răspuns:
_____________________________ ______________
_____________________________ ______________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________

7
3. Câţi ani are copacul? Observaţi cu atenţie desenul,
găsiţi numeralele, apoi calculaţi vârsta copacului.
Notaţi numeralele găsite şi rezultatul, în litere şi în
cifre.
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________ Răspuns:
__________________________________ ___________________
__________________________________ ____________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________ ____________________
__________________________________ ____________________________
__________________________________ ____________________________
__________________________________ ____________________________
__________________________________ ____________________________

S-ar putea să vă placă și