Sunteți pe pagina 1din 7

IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina

Proiect didactic
Obiectul de studiu: Limba și literatura română
Data: 18.10.2023
Clasa: III -a „C”
Învățător: Dobac Galina
Unitatea 2: „Și iar cad frunze colorate,
Din cartea toamnei aurii...”
Subiectul lecției: Cuvântul – grup de sunete cu un înțeles. Sinonime. Antonime.
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de Obiective operaționale Produse
competență La sfârșitul lecției elevul va fi capabil: recomandate Criterii de sucuces
O1- Să utilizeze eficient lexicul învățat în diferite
5.1. Utilizarea eficientă a contexte de comunicare orală sau scrisă;
lexicului învăţat în diferite O2- Să determine sensul cuvintelor reieșind din 1. Identific cuvinte cu mai multe sensuri.
P.13. Sensul 2. Găsesc cuvinte cu sens opus.
situații de comunicare orală contextele în care se găsesc;
cuvintelor 3. Alcătuiesc propoziții cu aceste
şi scrisă. O3- Să alcătuiască propoziții cu sinonime, antonime
și cuvinte care se scriu la fel dar au sens diferit; cuvinte.
O4- Să participe cu interes și curiozitate pe parcursul
lecției;

Strategii didactice:
a) forme: frontal, frontal-individual, individual.
b) metode, tehnici și procedee: conversația, explicația,
c) mijloace: manualul, caiete, fișe de lucru,frunze cu cuvinte decupate, mijloace TIC.

Referințe bibliografice:
• Curriculum național. Învățământ primar. Chișinău, 2018;
• Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău, 2018;
• Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV. Chișinău, 2019.
• Limba și literatura română, manual pentru clasa a III-a, Maria BURUIANĂ, Aurelia ERIMCIOI, Silvia COTELEA. ȘTIINȚA 2020
IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina
Scenariul didactic al lecției
Op. Elemente de conținut Elemente de conținut t' Strategii didactice Strategii de
op Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace evaluare
EVOCARE
1. Momentul organizatoric Conversație Manuale,
Se asigură condiţiile necesare Elevii pregătesc materialele și 1' frontal caiete,
desfăşurării orei de Limba și literatura rechizitele necesare lecției de Materiale
română: aerisirea sălii de clasă, amenajarea limba și literatura română. necesare
spaţiului de desfăşurare a activităţii, lecției
pregătirea materialului didactic.
Cuvântul învățătorului:
Dragi elevi, vă rog frumos să vă așezați
Și atent să ascultați. frontal
Pentru voi să demonstrați
-Că acei ce-nvață carte
O4 Vor ”Zbura” azi mai departe!
2. Captarea atenției :
Elevii sunt salutați de mascota unui Dicționa- TIC
DEXI care vine la ei cu un mesaj : Elevii își vor expune ideile 1' Prezentare
Salutare, dragi ___________,___________, completând propoziția: elevi, PPT
____________. școlari, învățăcei.
Mă bucur mult că din nou ne revedem !

3. Reactualizarea cunoștințelor și
PPT
verificarea temei de acasă:
prezentat
-Să ne amintim ! la televizor
-Copii ia să-mi spuneți încetișor Evaluare orală
-De limba română v-a fost dor ? prin
-Ce facem la lecția de limba română ? -Citim, scriem, alcătuim observarea
-Dar ce este comunicarea ? propoziții, comunicăm. reacției
-Ce fel de comunicare cunoașteți ? -Comunicarea este transmiterea de 8'
elevilor la
-Dar ce este un dialog ? informații sub formă de mesaje,
răspuns;
-Dar pentru acasă ce ați avut de pregătit ? semne sau gesturi. Verificarea
-Se citește o dată textul (câțiva copii) -Convorbirea între două sau mai temei
Se duce o mică discuție asupra textului : multe persoane.
-Despre ce este textul dat ? Elevii enumeră ce au avut pentru
-Cine este personajul principal ? acasă. De citit textul: ”S-au aurit a
-Ce anotimp este descris aici în text ? toamnă pădurile” de Gheorghe
IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina
-Ce poezii am mai citit noi despre toamnă ? Tomozei. Ex. 10 pag. 45 din
(la dorință un elev recită un fragment din ”Ce te manual
legeni...” de M. Eminescu”

-Câțiva elevi citesc câte o propoziție din ex.10


REALIZAREA SENSULUI
5.Anunțarea temei noi și a obiectivelor.
Subiectul lecției se numește Cuvântul. Sensurile
cuvintelor. Sinonime. Antonime. frontal

-Vă propun să vă gândiți la cuvântul PĂDURE. Elevii își vor expune ideile: animale,
-Ce vă imaginați când auziți acest cuvânt? păsări, copaci, insecte, plante, etc.
-Observați că fiecărei imagini i-am asociat
O1 asaltul de
cuvântul care îl sugerează.
-Astăzi vom vorbi despre CUVINTE. idei
Comunicarea dintre oameni se face cu ajutorul
cuvintelor din care se alcătuiesc propoziții. 5' frontal Prezentare
-SĂ NE AMINTIM! Ce este cuvântul? PPt
Cuvântul este elementul de bază al
vocabularului.
O4 Cuvântul este grupul de litere sau sunete care are
înțeles. explicația
Cuvântul are formă (sunetele/ literele din care
este alcătuit) și sens (unul sau mai multe).
De exemplu: PĂDURE- formă ( p ă d u r e) și
sens (Imaginea unei păduri)
-În vocabularul nostru există cuvinte cu sens
asemănător dar forme diferite , de exemplu
cuvântul pădure putem să-l înlocuim cu
cuvintele : codru, dumbravă sau sihlă. Deși avem
4 cuvinte cu formă diferită, ele au același sens.
-Pentru a găsi sinonimele unor cuvinte putem
descoperirea
folosi dicționarul de sinonime.
frontal
-Copii dar pentru ce avem nevoie noi să utilizăm Pentru avea un vocabular bogat cu
IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina
cuvintele asemănătoare? cuvinte diverse.
SĂ EXERSĂM!
Ex.1. (oral) Se propune elevilor să citească un înfiorare- spaimă lilniștită-
fragment din textul ”Bucurii de toamnă” de tihnită
O1 7' Lucrul cu
Mihail Sadoveanu și să înlocuiască cuvintele prisaca- stupina aerul-văzduhul
limpezime- puritate larg-întins manualul manualul
evidențiate cu cele din paranteze care au sens
asemănător. straiele- hainele
O2 -Observăm că conținutul textului nu s-a frontal
schimbat, deoarece am uitilizat cuvinte cu
același înțeles.
laptop
Jocul: ”Găsește sinonime”
https://wordwall.net/resource/61968193/sinonim 3' fronta- joc didactic TV
e Elevii vor găsi sinonimele individual
-Alcătuirea propozițiilor cu cuvintele propuse. cuvintelor propuse.
O4
În vocabularul nostru există și cuvinte cu sens
opus.
Cuvintele care au forme diferite și sensuri opuse
se numesc antonime.
-Ex. 4 pag.47 Să descoperim perechile de frontal
antonime 3'
Antonimele pot denumi Fenomene ale naturii:
iarnă- vară zi- noapte
Pot denumi și acțiuni: explicația
Prezentare
răsare- apune -Observăm că se repetă de mai PPt
Sau însușiri: multe ori cuvântul iscusit.
Înflorite- ofilite ude-uscate îngrijite-neîngrijite
crud- blând flămând- sătul sălbatic-domestic iscusit- îndemânatic, abil, dibace,
priceput.
Exercițiu. (în scris) La tablă vor fi acroșate
O2 frunze cu cuvinte. Elevii vor trece la tablă și vor frontal- exercițiul caietul
scri antonimele cuvintelor. (Anexa 1) repede- încet noapte- zi 7' individual (scris) elevului
mare- mic gros- subțire
rece- cald frunze cu
- În vocabularul limbii române mai există
sfârșit- început cuvinte
cuvinte și cu aceeași formă care se scriu la fel, se
citesc la fel dar au sensuri diferite. Exemplu:
IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina
Leu- animal și bancnotă.
-Alcătuiți propoziții cu aceste cuvinte care au Televizor,
forma identică dar au sens diferit. Bunica mi-a dat un leu. laptop
La Grădina Zoologică am vazut un
leu.
REFLECȚIA
6. Să exersăm!
O2 Elevii sunt anunțați că au pe masă câte o fișă. Elevii realizează sarcinile de pe fișa 7'
(Anexa 2) , (Anexa 3, elevi CES) individuală. Apoi își verifică individual exercițiul fișă
Pentru realizarea sarcinilor trebuie să urmeze individuală EFP
pașii de succes ai P.13. Sensul cuvintelor lucrarea dacă au găsit cuvintele
O3 1. Identific cuvinte cu mai multe sensuri. potrivite și se autoapareciază cu
2. Găsesc cuvinte cu sens opus. semnele: ” +, !, ? ”
3. Alcătuiesc propoziții cu aceste cuvinte.
EXTINDERE
Bilanțul lecției: Elevii completează poezia cu
Sunt cuvânt cu sens opus, cuvintele lipsă.
Tu spui jos, iar eu spun____ sus
Dacă azi ești necăjit.
Mâine te fac__________ fericit
O2 Sigur ne-mprietenim, Prezentare
Mie-mi spune ANTONIM antonim Frontal PPt
Iar eu am același sens
Sau același __________ înțeles descoperirea
Doar la formă-s diferit, 3'
De copii însă-s dorit,
Vreau amici să devenim,
Deci, să ne-mprietenim, sinonim
Ați ghicit? Sunt SINONIM Prezentare
O4 PPt
-Se fac aprecieri generale asupra activității la frontal
lecție. Aprecieri
Tema pentru acasă verbale
Exercițiul 7, 8 pag.47 De citit textul ”Dialogul Elevii notează tema pentru acasă.
frunzelor” din caietul de lecturi pag.24
IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina
Anexa 1

REPEDE RECE

MARE SFÂRȘIT

NOAPTE GROS
IPLT ”Mihai Emiescu”, Dobac Galina
Anexa 2
FIȘĂ DE SUCCES
NUMELE, PRENUMELE_____________________________
PRODUSUL: Sensul cuvintelor
 Completează fiecare casetă cu simbolul corespunzător:

”+” - am reușit independent ” !” - acum am înțeles ”?” - mai am întrebări


Pașii spre succes Mă autoapreciez
1 Identific cuvinte cu mai multe sensuri.
2 Găsesc cuvinte cu sens opus.
3 Alcătuiesc propoziții cu aceste cuvinte.

SARCINILE PROPUSE
1. Formeaza perechi de cuvinte cu sinonimele cuvintelor propuse:
Arbore- amic
Zice- copac
Prieten- spune
Filă- țara
Patrie- foaie
 Alcătuiește două propoziții cu două cuvinte la alegere.
_____________________________________________________
_____________________________________________________.

2. Completează proverbele cu antonimele din paranteze:


Buturuga mică răstoarnă carul ___________.
Învață în tinerețe că îți va fi de folos la _____________.
Bogatul se plânge mai rău decât ________________.
Face haz de ____________
(necaz, săracul, bătrânețe, mare)

S-ar putea să vă placă și