Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială, Rusănești


Profesor Înv. Primar: Dumitrașcu Bianca -Ionela
Data: 19.05.2023
Aria curriculară: Matematică și științe
Obiectul: Matematică și științe ale naturii
Clasa: I
Unitatea de învățare: Adunarea și scăderea
Titlul lecției: Adunarea și scăderea cu trecere peste ordin în concentrul 0-100
Tipul lecţiei: evaluare
Durata: 45 de minute

COMPETENȚE GENERALE
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
2. Rezolvarea de probleme, pornind de la situații familiare

COMPETENȚE SPECIFICE
2. 5 Efectuarea de adunări cu numere naturale în concentrul 0- 100
5.1 Utilizarea terminologiei specifice în rezolvarea de probleme cu raționamente simple
Obiective operaţionale:
O1: să rezolve exerciţii cu operația de adunare

afective:
– să participe activ și afectiv la lecție;
– să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date.
- psihomotrice:
– să-și dirijeze atenția (văzul, auzul) către centrul de interes asigurat;
– să-și controleze mișcările, gesturile și vocea în timpul lecției, astfel încât să corespundă sarcinilor de lucru și regulilor de disciplină stabilite.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul;
Mijloace didactice: manualul, fișa de evaluare, creta, caietele, stiloul, tabla;
Forme de organizare: activitate individuală, activitate frontală;
Resurse: capacitățile receptive ale elevilor, cunoștințele lor anterioare, stiluri de învățare, resurse materiale, timp (50 de minute);
Forme de evaluare: evaluare scrisă.
Bibliografie:

 Matematica , EDP.
 Caietul elevului, Edit. Edu
 *** - ,,Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, I – a, Matematică” ,2014
SCENARIU DIDACTIC
Strategia didactică
Nr. Etapele Activități de învățare Metode și Mijloace Forme de Evaluare Observații
Crt. lecției/Timp procedee didactice organizare

1. - salutul;
- notarea absențelor;
Învățătorul asigură ordinea şi
Moment Conversația Catalogul Frontal
verifică dacă toţi elevii au toate
organizatoric materialele necesare pe bancă; Individual
2' Elevii se pregătesc pentru oră și
semnalează absenţii sau probleme
de organizare, dacă este cazul.
2. - se reaminteşte elevilor faptul că
Anunțarea vor fi evaluate cunoştinţele
referitoare la înmulțirea
conținutului
numerelor naturale şi li se explică
ce urmează a obiectivele propuse. Conversația Frontal Aprecieri
fi verificat Elevii sunt atenți la explicaţiile Explicația verbale
învățătorului, cer eventuale
2'
lămuriri în cadrul discuţiei.

3. - se împart fişele de evaluare și se


Verificarea solicită rezolvarea acestora
cunoștințelor (Anexa 1); Exercițiul Fișe de Individual Evaluare
Învățătorul supraveghează elevii
45' evaluare scrisă
pe parcursul rezolvării fişelor.
Elevii încep rezolvarea fișelor
primite.
4. Învățătorul le comunică elevilor
Tema pentru tema pentru acasă: exercițiile 1, 2, Conversația Caietele Frontal Aprecieri
pag. 38 din auxiliar.
acasă Explicația verbale
Elevii își notează tema pentru
1' acasă în caiete.

S-ar putea să vă placă și