Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Mintiu Gherlii


Profesor: Hiticas Vladimir
Clasa a VIII-a
Data: 6.11.2023
Disciplina: Istorie
Unitatea de invăţare: Etnogeneza Romaneasca
Lecţia: Dacia Romana.Romanizarea
Tipul lecţiei:de comunicare de noi informatii
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Competenţe generale: 1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate;
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice;
4. Folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă.
Competenţe specifice: 1.1 Utilizarea termenilor istorici specifici perioadei studiate în diferite situații de comunicare scrisă sau
orală; 2.1 Utilizarea surselor istorice pentru susținerea unui punct de vedere.

Obiective operaţionale:
1. Cognitive:
 O1- să definească termeni istorici noi: colonisti,veterani,urbanizare
 O2- să prezinte principalele caracteristici ale societatii romane
 O3- să prezinte evolutia si principalele caractersitici ale romanizarii Daciei
2. Formative:
 O4- să compare societatea geto-dacică anterioara romanizarii cu societatea romanizata
 O4- să localizeze în timp și spațiu principalele spatii istorice discutate utilizând suporturi cartografice;
 O5- să analizeze și să interpreteze textele istorice;
3. Atitudinale:
 O7- să manifeste înțelegere referitor la rolul istoriei ca predicție a schimbărilor prin raportarea la
contemporaneitate;
Evaluarea: formativ-ameliorativă (de achiziție, de proces, de produs)
.
Strategii: dirijată, inductiv-deductivă, explicativ-conversativă, deductiv-inductivă.

Metode:
• Expozitiv-euristice: conversaţia euristică – M1, explicaţia-M2, expunerea-M3.
• Interactive:descoperirea- M4, problematizarea-M5, comparaţia-M6, demonstraţia-M7.
Instrumente de evaluare: verificare frontală, observarea sistematică, fișă de lucru.
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.
Resurse: - umane : 20 de elevi
-de timp: 50 min
-materiale: -oficiale: Programa şcolară RM1, Macroproiectarea didactică RM2
-manuale: Istorie, manual pentru clasa a VIII-a RM3
-izvoare cartografice: Atlasul istoric al României RM4, Harta istorică RM5, Documente istorice
Demersul didactic
Secvenţele Conţinuturi vizate C.op. Activitatea profesorului Activitatea elevului R. m R.p. Forme
didactice de
evaluar
e

Momentul Notează absenţele. Pregăteşte mijloacele Se pregătesc pentru lecţie.


organizatori de învăţare.
c

Conţinuturi:
Dacia Romana EO1 Prezint principalele caracteristici si Asculta și noteaza in caiet. RM4
evolutie istorica a Daciei Romane.
M1
Prezint principalele caracteristici ale
civiziliatiei romane si modul in care RM5 M5
acestea au influentat societatea geto-
dacica
. Observa
re
. sistemati
-că

Dobândirea Formulează opinii cu privire


de noi la efectele romanizarii pe
cunoştinţe Romanizarea
Prezint principali factori care au termen lung
favorizat romanizarea

EO2 M3
Evaluarea Analizează critic, laudă, notează. Se raportează la aprecierile
formulate.

S-ar putea să vă placă și