Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția: IP Liceul Teoretic Mihai Eminescu


Clasa: a VI-a
Disciplina: Educație pentru societate
Subiectul lecţiei: Drepturile copilului
Tipul lecţiei: dobandire de cunoștințe
Profesor: Capațina Rodica

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 – să identifice anumite drepturi ale copilului;


O2 – să explice la ce se referă anumite drepturi ale copilului;
O3 – să ofere exemple concrete de situații în care un drept este respectat sau încălcat (doar la
varianta1);
O4 – să facă legătură între drepturile omului și viața cotidiană a copiilor (doar la varianta 2).

Strategii didactice:
1.METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic;
2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: puzzle, bileţete pentru Copil vesel,copil trist, fişă de lucru,
caiete, videoproiector;

3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe, individuala;

4. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,


autoevaluare, evaluare orală, aprecieri verbale;
Evenimentul Ob Materiale Forme de
Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic Op Metode şi mijloace organizare

Pregătirea materialelor necesare Conversatia Materialele Observarea


Elevii vor fi împărţiţi în 6 grupe . necesare Frontal sistematică
Distribuirea materialelor necesare elevilor. Explicaţia .
Evocare Observaţia Frontal Aprecieri
Se realizează printr-un aritmogrif a cărei soluție este Exercitiul Video- verbale
DREPTURILE COPILULUI. proiector

Elevii sunt anunţaţi că, în lecţia ce urmează, vor


Realizarea discuta despre drepturile copilului dar și despre Explicaţia Obsevarea
situații cănd acestea sunt încălcate.
sensului Conversația Frontal sistematica
Scriem titlul la tabla și în caiete.
Joc : Puzzle
O1
Elevii sunt împărţiţi în grupe de câte 3 membri.
Fiecare grupă va avea de rezolvat un puzzle din care Puzzle
reiese un drept al copilului si vor atasa eticheta
O5 corespunzatoare. (anexa 1)
Exerciţiul Pe grupe
Dreptul la educaţie Lipici Aprecieri
Dreptul de a avea o familie
Dreptul la recreere Explicaţia verbale
Dreptul la viaţă
Dreptul de a fi egali
Dreptul la sănătate Etichete

Imaginile cu drepturi vor fi afişate la tablă. Fiecare


grupă va prezenta dreptul descoperit.
Observarea
Elevii vor nota in caiete drepturile descoperite.
sistematica
Joc : Copil fericit sau trist? (anexa 2) Jocul didactic Frontal
O2
Voi cere elevilor să extragă dintr-un bol, bileţele pe Biletele
care sunt scrise enunţuri. In functie de situatia Conversaţia
prezentata, elevii vor arata clasei fata zambitoare/fata
trista, corespunzatoare enuntului citit.

Reflecția O1 Elevii primesc o fişă cu un fragment din textul


O4 „Fata babei şi fata moşneagului”, de Ion Creangă.
7 min. (anexa 3)
Exercițiul Fișa de lucru Individual Observarea
Li se cere elevilor să citească cu atenţie fragmentul sistematică
dat şi să identifice drepturile copilului care au fost
încălcate.
Verific indeplinirea sarcinilor din fisa. Cativa elevi Aprecierea
vor citi raspunsurile date. Fac aprecieri asupra verbala
modului de lucru.

Elevii notează tema pentru acasă. Vor realiza un


7.Tema
O5 desen prin care vor ilustra unul dintre drepturile Conversatia
pentru acasa
copilului discutate în clasă.
5 min

6. Aprecierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului


activităţii de participare al elevilor la lecţie şi a colaborării în Conversaţia Frontal Aprecierea
elevilor cadrul grupelor verbala
2 min
IMAGINI PUZZLE – ANEXA 1
COPIL VESEL SAU COPIL TRIST? - ANEXA 2

Ana şi Marius trăiesc într-o familie unită.


Cei doi fraţi merg în fiecare zi la şcoală.
În clasă este un copil de altă culoare. Niciun elev nu vrea să stea cu el în bancă.
Radu foloseşte internetul şi citeşte multe cărţi.
Roxana are multe prietene cu care se joacă în curtea şcolii.
Deşi este grav bolnav, părinţii nu-l duc pe Iulian la medic.
Alin se plimbă cu părinţii lui duminica în parc.
Medicul de familie l-a consultat pe Costel când a fost răcit.
Un copil a fost abandonat de părinţii săi.
Părinţii mei nu îmi dau voie să ies afară să mă joc.
Toți elevii primesc manuale la începutul anului școlar.
Eu spăl fructele înainte de a le consuma.
Mihai se joacă în curtea școlii.
Doamna asistentă mi-a dat o pastilă pentru că mă durea capul.
Mama este ființa care mi-a dat viață.
Ana nu are o familie.
Părinții mei mi-au pus un nume frumos.
Pentru că nu mi-am făcut temele, părinții nu m-au lăsat afară.
Astăzi m-am certat cu un coleg. Știu că nu este frumos!

S-ar putea să vă placă și