Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DENUMIREA ACTIVITII : activitate matematic TEMA : Spune unde sunt ? poziii spaiale EDUCATOARE: Petrean Andreea Nicoleta GRUPA: combinata TIPUL ACTIVITII : formare i consolidare de deprinderi i priceperi FORMA DE ORGANIZARE : activitate pe baz de exerciii OBIECTIVE GENERALE :
O1 formarea cunotinelor i deprinderilor de a aeza in spaiu diferite obiecte ; O2 consolidarea deprinderii de a folosi corect limbajul matematic; O3 dezvoltarea ateniei voluntare i a operaiilor gandirii; O4 dezvoltarea spiritului de competiie.

OBIECTIVE OPERAIONALE :
OO1 s recunoasc poziii spaiale ale obiectelor aezate de educatoare ; I 1 copilul recunoate poziia in care a fost aezat obiectul ; OO2 s aeze obiectele in diferite poziii spaiale indicate de educatoare; I 2 copilul aeaz obiectele in poziii spaiale indicate de educatoare;

OO3 s corecteze poziii spaiale ale obiectelor in cazul aezrii intenionat greit de ctre educatoare; I 3 copilul corecteaz poziii spaiale ale obiectelor.

CONDIII DE REALIZARE : folosind materialul didactic; METODE I PROCEDEE : conversaia, explicaia, exerciiul, corectarea; MIJLOACE DE INVMANT :
a) Material didactic : - distributiv: jetoane, fi de evaluare;

- demonstrativ: diferite jucrii (iepura, ppu, cel, elefant, maimu);

SECVENEL E ACTIVITII 1 I.Captarea ateniei

CONINUTUL INVRII

DESFURAREA ACTIVITII

METODE SI PROCEDEE

Folosind metoda conversaiei, educatoarea capteaz atenia printr-o discuie despre convorbirea aezarea in spaiu. Cine imi spune unde ne aflm? (in clas). In faa clasei avem ....( o mas ) Dar in spatele clasei ? - anunarea temei activitii In concluzie clasa noastr este un spaiu, voi avei o poziie la mas, masa in faa clasei, paturile in spate, deci fiecare ocupm un loc in spaiu. Folosind metoda expunerii , educatoarea Expunerea anun scopul si obiectivele activitii: Astzi la activitatea de matematic vom juca un joc pentru a vedea cat de bine Explicatia cunoatei voi poziiile spaiale.

II. Anunarea temei II.Enunarea scopului i a obiectivelor

III. Prezentarea coninutului

- recunoaterea poziiilor spaiale : Se evalueaz cunostinele copiilor prin mai pe, sub (dedesupt), in dreapta,in multe tipuri de exerciii cu privire la stanga,deasupra poziiile spaiale. Educatoarea va adresa intrebri legate de poziia spaial a mai multor jucarii fa de mas. ( iepura, caelu, ppu, etc.) Unde se afl ppua ? (pe mas). - Dar iepuraul ? (sub mas). - Cum mai putem spune ? (dedesuptul Conversatia mesei ). Avem maua. In ce parte se afla scaunul acesta fa de mas ? (in stanga). Dar acesta ? (in dreapta mesei ). - Celuul fa de mas unde se afl ? (deasupra mesei). - aezarea obiectelor de ctre copii Alte tipuri de exerciii : in poziiile spaiale indicate de 1. Se va proceda asemntor primului educatoare ; exercitiu cu deosebirea c jucriile vor fi asezate in poziiile indicate de educatoare, de ctre cei mai cumini copii. (elefantul sub scaun, caietul in fata mesei- Exercitiul - recunoaterea poziiilor spaiale inaintea mesei, caietul in spatele meseiartate de educatoare ; inapoia mesei). - recunoaterea poziiilor spaiale ; 2. Educatoarea ine o ruc in mana Conversatia dreapt, ridicat sus, iar in mana stang o

IV. Obinerea performanei i a conexiunii inverse

- aezarea corect a jetoanelor in poziiile spaiale indicate la panoul cu buzunare

- aezarea corect a jetoanelor in poziiile spaiale indicate, la msu - aezarea fiei de evaluare in poziiile indicate de educatoare

alt ruc, pe lang corp. - Unde sunt aezate rutele ? (sus i jos). 3. Educatoarea aeaz ppua in diferite poziii spaiale, copiii fiind solicitai s spun dac este aezat corect. (in faa, in spate, deasupra capului, pe lang corp: in mana dreapt i in mana stng). 4. Folosind panoul cu buzunare copiii vor fi solicitai s aeze jetoane in partea stang, dreapt, intre, sus, jos, pe. Fiind expus la panou iepuraul, copilul va fi solicitat s aeze in partea dreapt a acestuia Conversatia veveria. Un alt copil va aeza o alta veveri in partea stang. Se poarta o discuie legat de poziia iepuraului fa de cele dou veverie. 5. Se va distribui material individual fiecrui copil, acetia fiind solicitai s aeze diferite jetoane fa de un alt jeton in poziiile spaiale indicate de educatoare. 6. Se vor realiza cateva exerciii in legtur cu poziiile spaiale folosind fia de evaluare. (in mana stang, sub mas, in mana dreapt, la spate, sub mas, pe mas, deasupra mesei,

inaintea noastr, pe scaunului, pe mas). V. Evaluarea performanelor

cap,

dedesuptul

Evaluarea se va face prin rezolvarea unei - evaluarea cunotielor despre fie. Evaluarea poziiile spaiale prin rezolvarea fiei de evaluare Se fac aprecieri generale i individuale Conversatia asupra activitii. Metode : conversaia.

VI. Incheierea activitatii

S-ar putea să vă placă și