Sunteți pe pagina 1din 5

CENTRUL SCOLAR DE EDUCATIE INCLUZIVA AURORA - VASLUI

PROIECT DIDACTIC
(schita)

CENTRUL COLAR DE EDUCATIE INCLUZIVA AURORA - VASLUI DATA: marti, 11 decembrie 2012 CLASA: a V-a B ELEVI CU DEFICIEN MINTAL UOAR I MODERAT PROFESOR-EDUCATOR: PAUN IRINEU DISCIPLINA: Stimulare cognitiva SUBIECTUL LECIEI:Desen cu tema Iarna in parc TIPUL LECIEI: Consolidare de priceperi i deprinderi MIJLOACE DE REALIZARE: convorbire
OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

Insusirea unor noi tehnici specifice artelor plastice Dezvoltarea limbajului plastic si operarea cu notiunile insusite Dezvoltarea deprinderilor plastice Dezvoltarea imaginatiei creativitatii si gustului estetic O.1. Sa compuna spatiul plastic folosind tehnica picturii,tehnica stropirii fortate O.2. Sa-si reaminteasca culorile primare si binare precum si nonculorile O.3. Sa le recunoasca in natura, reproduceri si tablouri O.4. Sa realizeze armonia cromatica a acestei compozitii plasticecu ajutorul culorilor semnificative O.5. Sa evalueze si autoevalueze pe baza criteriilor stabilite,lucrarile obtinute

OBIECTIVE OPERATIONALE:

METODE SI PROCEDEE FOLOSITE:

dialogul dirijat, observatia, conversatia euristica, demonstratia, exercitiul, exercitiul-joc,descoperirea, lectura


MATERIALE DIDACTICE:

planse demonstrative, reproduceri dupa opere de arta,

diapozitive
BIBLIOGRAFIE:

Metodica predarii educatiei plastice la claseleI-IV ,Maria Ilioaia,Ed.Didactica si Pedagogica, 1981,Bucuresti; Album de arta,Viorel Marginean,Arte,1985,Bucuresti; Dictionar plastic , Ion Susala, Sigma,1990

Obiective Op.

O.2. O.3.

Activitatea Secventele elevilor lectiei Activitatea educatorului Momentul Pregatirea si organizarea elevilor pentru organiza desfasurarea lectiei toric Verifica daca toti elevii au materialele necesare Reactuali Pune intrebari asupra culorilor zarea cunoscute(primare si binare),precum si a cunostinte nonculorilor(alb si negru) lor Conduce discutia privind existenta culorilor in natura,cu exemple pentru fiecare: Joc:Spune cine poate fi? Raspund Albastru-cerul Galben-soarele Verde-iarba Rosu, portocaliu, violet, galben, albastru-florile de pe camp Recunoasteti culorile primare, binare, nonculorile de pe planse si reproduceri

O.2. O.3.

Captarea atentiei

Pentru ca ati raspuns frumos vreau sa va Asculta citesc ceva: IARNA de Vasile Alecsandri
Din vazduh, cumplita iarna cerne norii de zapada, Lungi troiene calatoare adunate-n cer gramada; Fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi albi, Raspandind fiori de gheata pe ai tarii umeri dalbi.

Despre ce este vorba in aceste versuri?

Deschide o discutie despre iarna: In ce anotimp ne aflam? Care sunt lunile de iarna? Ce modificari s-au petrecut in natura? Daca am dori sa realizam un desen despre iarna ,ce culori am putea folosi? Ce tehnici de lucru putem folosi? Anuntarea Folosind tehnica pictatuluii si tehnica temei picturii fortate, astazi vom realiza un desen Iarna in parc

Raspund

Asculta

O.1. O.2. O.3. O.4.

Executa rea lucrarii

Creaza climatul necesar(fond muzical) Se impatre clasa pe ateliere care vor folosi cate o tehnica de lucru pentru redarea fulgilor de nea Cere elevilor sa execute compozitia Urmareste si ajuta elevii care cer sprijin Da indicatii si face observatii individuale sau globale

Executa lucrarea

O.5.

Evaluarea Se realizeaza o expozitie cu lucrarile lectiei elevilor si se evalueaza dupa urmatoarele criterii: Bogatia si semnificatia culorilor Diversitatea tehnicilor folosite Creativitatea, originalitatea

Expun lucrarile alese

Fise de colorat

S-ar putea să vă placă și