Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL : LIMBA I LITERATURA ROMN


DATA: 25.X.2006
CLASA: a VIIa D
PROFESOR: FLORINA PLETEA
COALA CORESITRGOVITE
TITLUL LECIEI: CONVERSAIA CA JOC
TIPUL LECIEI: lecie de comunicare
SCOPUL LECIEI : cultivarea capacitii de a construi un dialog
OBIECTIVE CADRU : -Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
-Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
-Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.6.-s recepteze adecvat formele de iniiere, de meninere i de ncheiere a unui
dialog
2.1.-s realizeze nlnuirea corect a ideilor ntr-un mesaj oral
2.4.-s utilizeze accentul i intonaia pentru a evidenia scopul comunicrii
2.7.-s susin un schimb verbal ntr-o conversaie de grup, utiliznd corect limba
literar i posibilitiile expresive ale limbii vorbite
3.2. s sesizeze rolul dialogului n caracterizarea personajelor
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s evidenieze rolul expresiv al dialogului
-s transpun un text dialogat n vorbire indirect
-s solicite i s ofere o informaie n mod clar,precis i politicos
-s adapteze solicitarea n funcie de relaia n care se afl cu persoana
creia i se adreseaz
-s foloseasc argumente pentru a convinge
OBIECTIVE AFECTIVE:
-s manifeste interes pentru realizarea sarcinilor
-s interiorizeze aceste cunotine integrndu-le n deprinderile de exprimare
corect
OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
-s reacioneze complex prin aplicarea modelului( n ntregime sau parial) i n
alte situaii
METODE I PROCEDEE:
- conversaia
- problematizarea
- ipoteze contrafactuale Ce-ar fi dac

- joc de rol
- descoperirea
- lucrul cu textul

METODE DE EVALUARE:
- observarea sistematic
- chestionarea oral
- autoevaluarea
MIJLOACE DE NVMNT:
- plan de dezbatere
- fie de lucru
CAPACITI DE NVARE: ritmuri de nvare apropiate
LOCUL DE DESFURARE: sala de clas

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII


MOMENT ORGANIZATORIC:
- elevii abseni i motivul pentru care lipsesc
- inuta elevilor,starea igienic a clasei
CAPTAREA ATENIEI:
Cadrul didactic creeaz o situaie de comunicare , pretext pentru realizarea unei
atmosfere relaxante , n care se va face referire la importana dialogului ca modalitate
de comunicare ,dar i ca mod de expunere ntr-o opera literar.
ENUNUL OBIECTIVELOR:
Sunt anunate ateptrile profesorului,iar la sfritul orei i elevii pot completa cu
propriile ateptri.
REACTUALIZAREA CELOR NVATE ANTERIOR:
Leciile anterioare de comunicare s-au axat pe capacitatea de a construi un dialog
i de a organiza logic un enun.
Fiele de lucru i confrunt cu situaii noi ca tem,cunoscute ca modalitate de
lucru.
PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII
Cadrul didactic va organiza clasa pe trei grupe, fiecare grup va lucra sarcinile
din fia de lucru.
OBTINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEED-BACK-ului
Cadrul didactic va face aprecieri dup fiecare sarcin de lucru, va sugera soluii,
reformuleaz rspunsurile care nu sunt corect construite sau nu sunt concludente.
Profesorul va antrena n gsirea soluiilor i celelalte grupe.
EVALUAREA REZULTATELOR
Rezolvarea sarcinilor de nvare fr sprijinul profesorului,notarea elevilor.
Forme de autoevaluare prin aprecieri ale elevilor referitoare la propria activitate.
ASIGURAREA RETENIEI
Sunt comentate eventuale erori, se fac noi precizri i recomandri.
ASIGURAREA TRANSFERULUI
Se va comunica tema pentru acas.
Realizai un dialog pe tema Un vis pe care l-am avut, n care cel putin trei replici s
fie nsotite de descrierea unor elemente nonverbale pe care v imaginai c le folosesc
partenerii.

FI DE LUCRU grupa I
LUCRAI N PERECHI:
-Bun ntlniul,om bun!zise Dnil.
-Cu bine s dea Dumnezeu!
- Nu vrei s facem schimb?s-i dau capra asta i s-mi dai gsca?
-N-ai nimerit-o,c nu-i gsc, ci-i gnsac;l-am cumprat de smn.
-Da,d-mi-l,d-mi-l! c-i dau i eu o smn bun.
-De mi-i da ceva adaos, poate s i-l dau;iar de nu, norocul gtelor de
acas
( I.Creang-Dnil Prepeleac)
1. Identific modul de expunere dominant n fragment i efectul pe care l are
asupra naraiunii.
2. Transform,textul de mai sus, n vorbire indirect.
3. Transcrie o formul de adresare i una de raspuns.
4. Precizeaz personajele care particip la dialog.
5. Scrie o continuare,de dou replici,care s ncheie dialogulde mai sus.

SUCCES!

FI DE LUCRU-grupa aIIa

1.Citii urmtoarele replici din Micul prin de Antoine de Saint-Exupery i


transcriei le n ordinea fireasc a dialogului.
Chiar atunci sosi i vulpea:
-Sunt aici- zise glasul- sub mr

- Cine eti tu? zise micul prin.Eti tare


frumoas

-Buna ziua rspunse cuviincios micul prin, care se ntoarse, ns nu vazu pe nimeni.
-Sunt o vulpe- zise vulpea.
-Buna ziua zise vulpea.
-Nu pot s m joc cu tine zise vulpea.
A! iart-m , rosti micul prin.
Nu sunt mblnzit.
-Vino s te joci cu mine o pofti micul prin.Sunt
att de trist
2. Completai dialogul de mai jos, rescriindu-l n caiete,astfel nct vnztorul s-l
conving pe cumprtor n legatur cu achiziionarea unui obiect:
Cumprtorul: - Bun ziua! Vreau s cumpr acest.
Vnztorul:
-
Cumprtorul:-
Vnztorul: -
Cumprtorul:- .
Vnztorul: - .

ATENIE!
Pentru a convinge pe cineva cu privire la calitile i utilitatea unor obiecte:
evideniai calitile vizibile
atragei atenia asupra unor caliti mai puin evidente
insistai asupra utilitii lor imediate i de viitor
artai ct de utile v-au fost vou aceste obiecte
Colegii vor alege, n urma evalurii , dialogul cel mai convingtor.
SUCCES!

FI DE LUCRU grupa a IIIa


1. Realizai scurte conversaii pornind de la urmtoarele situaii:
Alctuiete un dialog ntre tine i prietenul tu / prietena ta,pornind de la
meciul de fotbal, ctigat de bieii din clasa ta.
2. Ce nu este potrivit n urmtoarele dialoguri?
a) -Nu ! nu este voie s scoi capul pe fereastra, mititelule! Zice unul dintre
tineri lui d-l Goe, i-l trage puin napoi.
-Ce treab ai tu, urtule? Zice mititelul, smucindu-se.
(I.L.Caragiale-Dl.Goe)
b) Mamioo! Mammare! Tantii!
- Ce e ? ce e? sar cucoanele.
- S opreasc ! Zbiar i mai tare Goe, btnd din picioare. Mi-a zburat
plria ! s opreasc!!! (I.L. Caragiale- Dl.Goe)

SUCCES!

FI DE LUCRU
Joc de rol :
Eti reporter de televiziune i trebuie s iei un interviu unui sportiv celebru. Scrie
opt ntrebri pe care i le-ai adresa .Imagineaz rspunsuri la ntrebrile formulate.

ATENIE!
n redactarea interviului ai grij la :
formulele de adresare
pune ntrebri care s nu determine rspunsuri monosilabice
ascultai atent i cu rbdare partenerul de dialog,semnalnd prin
diverse modaliti verbale sau nonverbale c l respectai corect
nu ntrerupe partenerul i nu vorbii n acelai timp cu acesta

SUCCES!

ELEMENTELE CARACTERISTICE CONVERSAIEI

Interesul fa de ceea ce comunic partenerul


Participarea efectiv( activ) la dialog,mesajul s fie
inteligibil
Formularea unor replici potrivite ca lungime(astfel nct
niciunul s nu acapareze discuia)
Punei ntrebri care s nu determine rspunsuri
monosilabice, nchiztoare de drum
Exprimarea clar i corect a opiniilor
Nentreruperea partenerilor(rbdarea de a asculta)
Capacitatea de a nelege i de a continua ideea din
replica anterioar
Ascultai-v atent i cu rbdare partenerul de dialog,
semnalnd prin diverse modaliti verbale sau nonverbale
c l receptai corect

Dialogul este o form de comunicare ntre dou sau mai multe persoane ,care i
transmit informaii cu diverse scopuri.
Forma cea mai frecvent a dialogului este conversaia cotidian.
Intervenia n dialog a unui anumit partener se numeste replic.
Formule de iniiere:- se confund de obicei cu salutul, rspunsul la salut sau cu
cteva enunuri ce faciliteaz conversaia.
Bun!, Ce mai facei?, mi pare bine c v vd!, Ce surpriz!,De cnd v
ateptam!, V salut , dragilor!, Spunei-mi de unde v cunosc? Salut, prietene!
Formule de meninere a conversaiei
- au rolul de a ncuraja partenerul:
Sigur!Sigur!, Da! Da!, Interesant!, Chiar?!, Ia te uit!, Ce
interesante lucruri!, Mor de curiozitate!, Spune, te rog, mai repede!
- de a-l completa pe acesta:
Am o idee!, Hai s, Exact, cum spui , dar mai e ceva, Apropo! tii
ceva?, V ascult n continuare cu plcere!, Zu! Nu se poate!
-

de

nviora o conversaie plicticoas, pe cale s eueze:


Ce-ai zice s mai vorbim i despre?, N-ar fi mai bine s?

Formule de ncheiere trebuie s fie folosite numai n momentul n care avem


convingerea c tema abordat a fost epuizat i c nu-l vom face pe partener s
se simt neplcut.
Cam asta e!, Mulumesc. Sper c o s te vd mine!, La revedere! , Drum
bun!, Pe curnd!, Mult noroc!

* Formulele trebuie adaptate n funcie de partenerul de comunicare i relaia care


exist nre parteneri. n conversaie, gesturile i mimica pot nlocui sau susine
cuvintele rostite.

S-ar putea să vă placă și