Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6.11.2006
GRADINITA: NR.23., BRASOV
GRUPA: MIJLOCIE
EDUCATOARE:GHIRCOIAS ADRIANA
DEN. ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
FORMA DE REALIZARE: observare
TIPUL ACTIVITATII: dobandiere de noi cunostinte si formare de
priceperi si deprinderi
TEMA: Crizantema
OBIECTIVE DE REFERINTA
Formarea reprezentarii de crizantema pe baza deprinderii insusirilor de
culoare, forma, marime, miros, a partilor componente principale ale
plantei percepute;

OBIECTIVE OPERATIONALE
Sa incadreze crizantema in grupul florilor ce infloresc toamna;
Sa numeasca partile componente ale crizantemei(radacina, tulpina si
floarea);
Sa precizeze mediul de viata al crizantemei si modul d eingrijire;
Sa recunoasca crizantema printre alte flori;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:


Observatia;
Conversatia;
Expunerea;
Explicatia;
Demonstratia;

MIJLOACE DE INVATAMANT:
a) material didactic: crizantema naturala, planse reprezentand
crizantema, imagini, atlas botanic;
b) material bibliografic

- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,


M.E.N., Bucuresti 2000
SECVENTELE
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA
ACTIVITATII
COPIILOR
1)MOMENT
-Organizarea salii de grupa:
ORGANIZATORIC
-aranjarea salii de grupa;
-pregatirea materialului;
-intrarea copiilor in sala;
2)CAPTAREA
ATENTIEI

-se va face prin recitare unei strofe


dintr-o poezie:
-In sala grupei noastre,
Mare si frumosa,
Mandre floricele
Sunt pe masa.
-Ce flori avem pe masa?
Ele se numesc crizanteme1

3)ANUNTAREA TEMEI
SI ENUNTAREA
OBIECTIVELOR

Vom afla acum mai multe despre


crizanteme!
Am stat de vorba cu crizantema si
mi-a spus ca ea traieste alaturi de
tufanica si ca ele sunt flori de
toamna;
Voi ati vazut undeva crizanteme?

4)DIRIJAREA

Observarea propriu-zisa:
Din ce este formata crizantema?
(radacina, tulpina, frunza ,floare);
Se va prezenta o plansa cu partile
componente;
Le voi da planta in mana, le voi
arata cum s-o tina in mana pt. a
pastra planta intrega;o sa-I
atentionez sa nu o rupa;
Dupa observarea libera dirijez
copii spre observarea partilor
componente;

INVATARII

Radacina:
Priviti! Cum este radacina
crizantemei?(subtire)
Cu ce se aseamana?(fire de ata)
Ce culoare are?(alb-galbui)
La ce serveste radacina?(fixeaza
planta sa nu cada si absoarbe apa,
hrana din pamant)
Ce forma are?
Este acoperit cu niste foite subtiri
iar in interior este alb; acesta sta
toata iarna in pamnat, iar
primavara, din el cresc tulpina iar
toamna floarea;
Sinteza partiala:
Deci radacina florii ajuta planta sa
se hraneasca;
Tulpina:
Se Va descoperi pe plansa cu
tulpina si se va analiza;
Luati crizantemele in mana si
observati tulpina;
Ce culoare are tulpina? Ce forma
are?
Cum este ea?
Ce observati pe tulpina?(frunze)
Cu ce se aseamna?
Tulpina este lemnoasa, de aceea
este foarte rezistenta;
Sinteza partiala:
Se va face printr-un exercitiu joc:
pe tabla vor fi desnate doua
imagini, iar copiii vor trbui sa

gaseasca imaginea corecta:radacina asezata in pamant, iar


tulpina si frunzele deasupra;
0tulpina asezata in pamant iar
radacina si frunzele desupra;

Frunza:
Ce rol au frunzele pt planta?
(pregatesc hrana crizantemei, de
aceea se mai numesc bucataria
florii)
Pipaiti frunzele!
Ce culoare au frunzele?
Ce forma au? Sunt crestate pe
margine;
Ce miros au frunzele?
Frunza are un miros obisnuit de
verdeata dar nu este parfumat;
mirosul frunzei nu este asa placut
ca cel al florii;
Sinteza partiala:
Deci frunzele sunt crestate pe
margine si pregatesc hrana
crizantemei
Floarea:
Care este cea mai frumoasa parte a
plantei? Floarea
De ce ne place mai mult floarea?
Luati floarea in mana si spuneti ce
stiti despre ea!
Ce culoare pot avea crizantemele?
(alb, galben, mov, portocalii)
Ce forma au petalele? Se pot
numara petalele? (Nu)
Puneti degetul pe o petala; cum
este ea?(fina, subtire si se rupe

repede)
Uitati-va in interiorul florii! Ce
vedeti?(mijlocul)
Ce culoare are?
Puneti degetul pe el! Ce observati?
(se ia ceva pe mana)
Ceea ce se ia , se numeste polen si
este hrana albinelor ;
Ducati floarea la nas! Ce simtiti?
(miroase frumos);
Care miros va place mai mult, al
frunzei sau al florii? De ce?
Floarea crizantemei are un miros
placut, este parfumata ; parfumul ei
este slab, nu se simte decat foarte
aproape;
Tinand crizantemele in camera
mirosul lor nu se simte asa cum se
intampla cu alte flori;
Sinteza partiala:
Se va realiza printr-un alt
jocspune mai departe!; se va
incepe o propozitie iar copilul
numit o va termina:
- floarea crizantemei are
culorile.
- In mijlocul florii se
gaseste.
- Floarea are miros de .
Modul de ingrijire,mediul de
viata, utilitate:
Daca avem in gradina crizanteme,
ce trebuie sa facem ca ele sa
creasca si sa infloreasaca?(sa le
udam , sa le sapam pamantul, sa nu
le rupem,sa nu calcam pe ele)
Dar daca primiti un buchet de

crizanteme ce faceti cu ele?(le


punem in apa sa nu se ofileasca)
Crizantemele sunt plante
decorative, ele impodobesc curtile,
gradinile, parcurile si strazile
datorita culrilor vii;
Pentru ca se rezista la frig, ele sunt
plantate primavara si infloresc
toamna ;
Sinteza finala:
Se va face pe baza unui desen
insotiti de procedeul de joc:ghiciti
ce am desenat?
Educatoarea va incepe cu mijlocul
florii apoi cu petalele, codita,
frunzele ,tulpina si radacina; la
fiecare element voi cere copiilor sa
precizeze: forma, culoarea,
marimea, asezarea in spatiu;
5)INCHEIEREA
ACTIVITATII

-se vor pune florile intr-o vaza,


dupa care se vor face aprecieri
asupra modului in care au raspuns
copii si asupra disciplinei

S-ar putea să vă placă și