Sunteți pe pagina 1din 4

5 Proiect de activitate

Propunator: Adelina Bernevic


Data: 08.05.2014
coala: G.P.P. Nr. 28, Bacau
Grupa: Nivelul II
Domeniul: Domeniul estetic si creativ- d. !lastica
Tema anual: "and, cum si de ce se intam!la#
Tema activitii: Animale din jungla -!ictura
Scopul activitii: De$voltarea ima%ina&iei creatoare , a sensi'ilit(&ii, a %ustului estetic si )ormarea
de!rinderii de a )olosi elemente de lim'a* !lastic, acuarele.
Obiective operaionale:
Cognitive:
+"1, s( identi)ice in mediul natural animalele sal'atice si culorile lor s!eci)ice-
+"2, s( denumeasc( materialele .i instrumentele de lucru utili$ate-
+"/,s( a!lice 0n situa&ii noi te1nicile de lucru 0nv(&ate !entru reali$area unor com!o$i&ii !lastice
ori%inale-
+"4, s( descrie !lan.a !re$entat( dre!t model-
+"5, s( com!una in mod !ersonal s!atiul !lastic o'tinand e)ecte !lastice, )orme s!ontane si
ela'orate.
2Aective:
+A1, s( !artici!e cu !l(cere la activitate-
+A2, s( descrie lucr(rile cole%ilor, &in3nd cont de as!ectul lor .i de sentimentele !e care acestea le
tre$esc 0n su)letul co!iilor.
2P!i"omotrice:
+P41, sa ado!te o !o$itie corecta a cor!ului )ata de su!ortul de lucru -
+P42, sa manuiasca materialele )olosite la activitate, res!ectand cerintele im!use de tema -
+P4/, sa coordone$e activitatea oc1iului cu activitatea mainii !entru reali$area !icturii-
Strategia didactic:
#etode $i procedee, e5!lica&ia- demonstra&ia- conversa&ia- e5erci&iul- pictura cu pensula; !ro'lemati$area-
67urul Galeriei8-
#i%loace de &nvm'nt: mac1eta cu animale din *un%la, !lan.( model, acuarele, !a1are cu a!(,
.erve&ele, )oi de desen, !anou de e5!unere a lucr(rilor-
(orme de organi)are, )rontal, individual, !e %ru!uri.
Tipul activitii: )ormare de !rice!eri .i de!rinderi- consolidarea de!rinderilor si a'ilitatilor !lastice.
*ibliograie:
1. 9iorica Preda, 4ioara Pletea, 4arcela "(lin, Aureliana "oco., Daniel +!rea, :ilo)teia Grama, 6G1id
!entru !roiecte tematice. A'ordare 0n manier( inte%rat( a activit(&ilor din %r(dini&(8, d. ;umanitas
duca&ional, Bucure.ti, 2005
2. <ilvia Bor&eanu, =odica Br(ni.teanu, <ilvia Bre'en, 4i1aela :ul%a, :ilo)teia Grama, =o5ana
;aiden, u%enia I%nat, >iana 43n$u, Ga'riela Necula, Irinela Nicolae, "armela Po!escu, Daniela
=(ileanu 6"urriculum !entru 0nv(&(m3ntul !re.colar. Pre$entare .i e5!licit(ri8, d. DP;, Bucure.ti, 200?
Scenariul didactic
+tapele activitii Obiective
operaionale
Coninuturi
Strategia didactic
+valuare #etode #i%loace (orme de
organi)are
1. "a!tarea aten&iei 9a sosi 0n %ru!( elementul sur!ri$( al
activit(&ii @O ma!cota din plu! in orma
de leu@ care aduce co!iilor o ima%ine 0n
care sunt ilustrate animale din *un%la-
"ine a venit la noi#

<ur!ri$a
5!lica&ia
:rontal
Pro'( oral(,
Denumirea unor
as!ecte
caracteristice
animalelor.
2. =eactuali$area
cuno.tin&elor
<e va reali$a !rintr-o serie de 0ntre'(ri
des!re toamna,
"e .ti&i voi des!re animalele din
*un%la#
"um se numesc animalele
care mananca iar'aAcarne#
"um este vremea in *un%la#
"are este activitatea animalelor din
*n%la#

Braistormin
%-ul
"onversa&ia
>eu din !lus
:rontal
Pro'( oral(,
numerarea unor
as!ecte
caracteristice
animalelor
/. nun&area sco!ului .i a
o'iectivelor activit(&ii
Ast($i, ati vor'it des!re vietuitoarele din
*un%la. 7ema activit(&ii este ,Animale
din %ngla-. iar voi ve&i !icta animalele
)olosind culorile caracteristice.
5!lica&ia
"onversa&ia
!lan.(
model
:rontal
4. Pre$entarea
con&inutului .i diri*area
0nv(&(rii

"u materialul !us la dis!o$i&ie, co!iii vor
reali$a tema !ro!us(.
De asemenea, se vor )ace e5erci&ii !entru
0nc(l$irea mu.c1ilor mici ai m3inii, du!(
care se va trece la activitate !ro!riu-$is(.
ducatoarea va o'serva modul de lucru,
coo!erarea, va 0ncura*a .i stimula co!iii.
9or )i a*uta&i co!iii care solicit( acest
lucru.
5!lica&ia
Demonstra&
ia
4ac1eta cu
animale
acuarele,
!a1are cu
a!(, )oi de
desen
:rontal
Individual
Pro'( oral(,
Descrierea
materialului
!re%(tit .i a
sarcinilor de
lucru
5. +'&inerea !er)orman&ei ducatoarea urm(re.te .i 0ndrum(
activitatea co!iilor- intervine cu noi
e5!lica&ii dac( e ca$ul.
Du!a ce totii co!iii au reali$at lucrarile,
scot cateva lucrari in )ata !e care le
evaluam im!reuna in )unctie de criterii
enuntate. Bn !rescolar ale%e o lucrare
!re)erata si !reci$ea$a de ce ii !lace acea
lucrare in mod deose'it."ativa co!ii isi
autoevaluea$a lucrarea.

- 67urul
Galeriei8,
!ro'lemati$
area,
conversa&ia
acuarele,
!a1are cu
a!(,
.erve&ele,
)oi de desen
:rontal
Pe %ru!uri
C. :eed'acDul <e )ac a!recieri re)eritoare la !artici!area
co!iilor la activitate, ori%inalitatea
inter!ret(rii lucr(rii .i o'iectivitatea
a!recierii celorlalte lucr(ri.
Individual
E. valuarea !er)orman&ei
ducatoarea )ace a!recieri asu!ra
com!ortamentului co!iilor !e durata
activit(&ii. "o!iii !rimesc recom!ense.
<e va )ace o e5!o$itie cu lucrarile
co!iilor.
!anou de
e5!unere a
lucr(rilor
)rontal oral(
- )rontal(
- !e %ru!uri
- individual
8. 7rans)erul si :i5area
cuno.tin&elor
=e$ultatele activitatii, materiali$ate in
!icturile co!iilor, vor )i anali$ate. "o!ii
vor recita !oe$ii de toamna si vor asculta
cantecele de toamna.
Picturile re$ultate vor )i a)i.ate !e mese,
!anouri.
ducatoarea va !re$enta re$ultatele
cer3ndu-le co!iilor s( sta'ileasc( care
sunt cole%ii care i-au demonstrat 7oamnei
c( sunt !ictori !rice!uti..
9oi numi un co!il s( alea%( trei !lan.e
reali$ate estetic, !e care le vor anali$a
co!ii, a!oi voi reali$a o mic( e5!o$i&ie cu
restul !lan.elor.
"onversa&ia
67urul
Galeriei8
!anou de
e5!unere a
lucr(rilor
In %ru!
In %ru!

S-ar putea să vă placă și