Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.04.2015
SCOALA: coala cu clasele I-VIII Alecu Russo, Bacu
CLASA : III

tudent practicant: Robu Diana


Profesor mentor: Perju Loredana
Profesor coordinator: Lupu Costic

ARIA CURRICULAR : Limba si comunicare


DISCIPLINA : Limba si literatura romana
UNITATEA DE NVARE: Verbul
SUBIECTUL: Pronunarea i scrierea corect a formelor verbelor a fi i a lua
TIPUL LECIEI: predare-nvare
Obiective generale:
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
Dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
Obiective specifice:
1.3.
2.5.
4.1
4.3.
4.5

s sesizeze structurile gramaticale (morfologice i sintactice) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat;
s integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elementele de construcie a comunicrii studiate;
s aplice n mod contient regulile de ortografie i de punctuaie ;
s redacteze diverse texte de mic ntindere adaptndu-le destinaiei i scopului comunicrii;
s aeze corect n pagin textele scrise, respectnd scrierea cu alineate pentru a marca trecerea de la o idee la alta.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
OC1 - s defineasc verbul;
OC2 - s recunoasc timpul i persoana verbelor dintr-un text;

OC3 - s completeze propozitii lacunare cu verbele potrivite;


OC4 - sa scrie corect formele flexionare ale verbelor : a fi, a lua;
OC5 sa pronunte corect formele verbelor;
B. AFECTIVE:
OA1 - i vor canaliza ntreaga atenie asupra problemelor specifice activitii;
OA2 - vor lua atitudine fa de exprimarea greit a colegilor.
C. PIHOMOTORII:
OPM1 - s-i reprime tendina de a efectua micri inutile.
OPM2 - s dovedeasc ndemnare n mnuirea instrumentelor de lucru;
OPM3 - s prezinte o inut corporal corespunztoare la scris (tabl, n cadrul grupelor);
STRATEGII DE NVARE:
Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, demonstraia, analiza, munca independent;
Mijloace didactice: manualul, tabla, fise de lucru, caiet.
Forme de organizare: individual, frontal.
RESURSE:
a.Umane: 20 elevi;
b.Temporale: 50 minute;
c. spatiale: sala de clasa.
Bibliografie:
1.Ministerul Educaiei i Cercetrii, Curriculum Naional Programe colare pentru clasa a III-a, Bucureti, 2005
2. Mirela Mihaiescu, tefan Pacerc, Ania Dulman,Comunicare n limba romn, Manual pentru clasa a III-a, Bucureti, Editura Intuitext , 2014
3..Rodica Leonte, Mihai tanciu: Strategii activ-participative de predare nvare n ciclul primar. Ghid metodico-tiinific, Editura Casei Corpului
Didactic, Bacu, 2004
4. Ioan erdean, Metodica predrii limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Editura Corint, Bucureti ,2008
5. Ioan Dnil, Algoritmii analizei gramaticale, Editura Egal, Bacu, 2005
6. Venera Mihaela Cojocariu, Teoria i metodologia instruirii, EDP, Bucureti, 2004

Desfurarea leciei
MOMENTELE
LECTIEI

OB.

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

1.Moment organizatoric

Vor fi asigurate condiiile optime desfurrii


leciei.

2.Captarea ateniei

e dau urmtoarele proverbe din care lipsesc unele Completeaza cuvintele.


cuvinte:
Noi........ a cincea roat de la cru.(eram)
......... lup mbrcat n oaie.(este)
L-........ gura pe dinainte.(a luat)
...........tineri ntre tineri i btrni ntre btrni.
(sunt)
Raspund la intrebari.
- Copii, ce sunt cuvintele lips?(verbe)
- Ce sunt verbele?( Verbul este partea de vorbire
care arat aciunea, starea, existena fiinelor,
lucrurilor, fenomenelor naturii.)
e verific tema scris cantitativ i calitativ.
Elevii citesc textul si subliniaza
verbele.
Le dau un text la prima vedere si le propun sa
sublinieze verbele, sa specifice persoana, numarul
si timpul
Elevii rspund la ntrebrile
adresate.

3. ACTUALIZAREA
CUNOTINELOR

OC1
OC2

4.ANUNTAREA
TEMEI I A
OBIECTIVELOR
5. PREZENTAREA
CONINUTULUI

OA1

Dup cum cred c v-ai dat seama, astzi, la lecia


de limba i literatura romn, vom repeta
cunotinele despre verb i vom face exerciii
aplicative.
Ne vom juca cu verbele a fi si a lua.
e scrie pe tabl i pe caiete titlul Scrierea i
pronunarea corect a verbelor.

METODE SI
PROCEDEE

Pe banc, fiecare elev are


materialele necesare.

Elevii ascult tema i obiectivele


leciei.

Explicaia
Exerciiul

Conversaia

conversatia
explicatia

Explicaia

Conversaia

6. DIRIJAREA
NVRII

OC1

e lucreaz exerciiul numrul 1(Anexa 1). e


corecteaz utiliznd ntrebrile:
OPM1 -Copii, cum este corect s pronunm?
Tu eti/ieti plecat la Braov.
OC2 -Copii, nu este corect s pronunm ieti.
crierea i pronunarea corect a verbului la
OC5 prezent este eti. Haidei s conjugm verbul a
fi la timpul prezent, la toate persoanele.
OPM2 eu sunt
noi suntem
tu eti
voi suntei
el este
ei sunt
ea este
ele sunt

Explicaia
Elevii identifica forma corecta.
Demonstratia
Elevii conjuga verbul.

n pauza mare eu ieram/eram n banc.


Dei atunci cnd pronunm eram se aude i un
i, scrierea corect a verbului este eram.
Haidei s conjugm verbul a fi la timpul trecut,
la toate persoanele.
Elevii ascult cu atenie
eu eram
noi eram
explicaiile.
tu erai
voi erai
el era
ei erau
ea era
ele erau
- Copii, dar voi mai tii i alt form a trecutului a
verbului a fi?(am fost)
Haidei s conjugm verbul i la aceast form de
trecut.
eu am fost
noi am fost
tu ai fost
voi ai fost
el a fost
ei au fost
ea a fost
ele au fost
Noi sntem/suntem la cinema.
Tu ei/iei trei bilete pentru concert.
- Cum este corect s scriem i s pronunm?
- Ce parte de vorbire este ei? Dar ei?
conjugm i acest verb la timpul prezent.
eu iau
noi lum
tu iei
voi luai

Conversatia

Exercitiul

Elevii identifica forma corecta.

Elevii conjuga verbul.

Exercitiul

el ia
ea ia

ei iau
ele iau

i acum la timpul trecut.


eu am luat
noi am luat
tu ai luat
voi ai luat
el a luat
ei au luat
ea a luat
ele au luat
- Dar la timpul viitor, cum va fi verbul a fi? Dar
verbul a lua?

Exercitiul 2
criere dupa dictare:
Eu iau cartea din biblioteca.
Ea ia caietul din ghiozdan.
Maria i-a adus mamei flori.
Tu iei haina din cuier.
Ei vin astazi in parc.
e atrage atentia asupra pronumelui : ei si a
verbului iei care se pronunta la fel, dar se scriu
diferit, precum si asupra scrierii corecte a
cuvintelor ia si i-a
Exercitiu joc
Ionel isi face temele. Citeste apoi ce a scris
pentru a se corecta.
Ajutati-l si voi!
e prezinta plansa cu urmatorul text:
cum imi pregatesc temele
(compunere)
Este duminica. Cerul ieste inorat si in curand se va
inopta. Imi i-au cartile si ma asez la masa.
Doamna invatatoare nea cerut sa scrim o
compunere despre anotimpul iarna. Am sa o scriu
repede findca va incepe la televizor emisiunea
mea preferata. Ce bine este sa fi atent in clasa.

Astfel, vei sti ce ai de facut acasa.


e vor purta discutii referitoare la:
-scrierea titlului;
-scrierea cu alineat si litera mare;
-respectarea partilor unei compuneri; delimitarea
lor pe text;
-scrierea corecta a cuvintelor;
-organizarea timpului pentru efectuarea temelor.
e va cere elevilor sa corecteze textul, scriindul pe caiete.
7. OBINEREA
PERFORMANEI

OA2
OPM3
OC2
OC4
OC5

8. FEED BACK-UL

OC1
OC2
OA3

9. EVALUAREA

OC1
OC2
OA3

Fisa de lucru - Anexa 2


Voi imparti clasa in 5 echipe.
Le propun elevilor sa rezolve exercitiile.
Le explic cerintele.
Voi oferi recompense echipelor care lucreaza
corect.
e fac aprecieri asupra participrii elevilor la
activitate, calitatea rspunsurilor.
e menioneaz faptul c verbul ca parte de
vorbire este foarte important i de aceea trebuie s
nvee bine toate elementele ce in de aceast parte
de vorbire.
Le propunelevilor o dictare.
Dupa ce termina de scris vor face schimb de foi cu
colegul de banca si vor corecta textul.
e va urmari: scrierea cu alineat, cu litera mare,
scrierea corecta a verbelor.
Cerinte: -subliniati verbele
e va face o apreciere general a activitii.

Elevii asculta explicatiile.


Elevii rezolva exercitiile
individual.
Elevi scriu exercitiile la tabla.

Explicatia
Conversatia

Elevii asculta.

Elevii scriu dupa dictare.

Dictarea

Fac schimb de foi si corecteaza


textul colegului.

Exercitiul

ANEXA 1
Exercitiul 1
Tu eti/ieti plecat la Braov.
n pauza mare eu ieram/eram n banc.
.
Noi sntem/suntem la cinema.
Tu ei/iei trei bilete pentru concert.

Exercitiul 2
criere dupa dictare:
Eu iau cartea din biblioteca.
Ea ia caietul din ghiozdan.
Maria i-a adus mamei flori.
Tu iei haina din cuier.
Ei vin astazi in parc.
e atrage atentia asupra pronumelui : ei si a verbului iei care se pronunta la fel, dar se scriu diferit, precum si asupra scrierii corecte a cuvintelor
ia si i-a

Exercitiu 3 joc
Ionel isi face temele. Citeste ce a scris pentru a se corecta. Ajutati-l si voi!
Cum imi pregatesc temele
Este duminic. Cerul ieste norat i n curnd se va nopta. mi i-au cartile i m aez la mas. Doamna nvtoare nea cerut s scrim o compunere
despre anotimpul iarna. Am s o scriu repede findc va ncepe la televizor emisiunea mea preferat. Ce bine este s fi atent n clas. Astfel, vei ti ce ai
de fcut acas.

ANEXA 2

Scrierea corect a pronumelor personale


i a verbelor a fi i a lua

1. Taie varianta scris greit:


eti / ieti
sntem / suntem
fi atent / fii atent
loam / luam
loai / luai
este / ieste
a luat / a loat
ierau / erau
sunt / snt
luase / loase
2. Marcheaz cu x enunurile scrise corect, iar pe celelalte rescrie-le n forma corect:
Ia merge la teatru.
Ia cartea de pe banc!
Ea ea note bune?
Iel a loat o rceal puternic.
Ei snt elevi silitori.
Ieu voi fii acolo la ora stabilit.
3. Completeaz spaiile libere cu forma corect a verbelor date:
a fi
a lua
eu sunt eu eram
eu iau eu luam
tu ..... -
tu..... - .
ea .... -
ea..... - ..
noi ....-
noi.... - ..
voi .... - ..
voi.... - ..
ei .-
ei ..... - ..
4. Alege varianta corect a verbelor din enunurile urmtoare:
Eu iau / eau un mr, iar tu ei / iei o portocal.
Cnd era / iera elev, tefan loa / lua numai note mari.
Ia / Ea tramvaiul ca s fi / fii acolo la timp!

Ei sunt / snt plecai s ea / ia pine.


Pentru ca le iera / era frig, cei doi i-au loat / luat paltoanele.
5. Transcrie enunurile, alegnd varianta corect:
a) Cnd ia / i-a vzut aripa rupt, a neles ca era / iera pierdut.
(I.Al. Brtescu-Voineti Puiul)
b) Ei / Iei desclecar atunci amndoi,
i se iau / eau la lupt ca doi juni eroi
Ei / Iei se bat n spade spadele se frng
i se iau / eau n brae se smucesc, se strng
(D. Bolintineanu Preda Buzescu)

Text la prima vedere.


La grdina zoologic
Ionel s-a dus la grdina zoologic. Acolo l-a ntlnit pe prietenul su, Andrei. La tot pasul, i ntmpina
ceva nou i interesant. Au mers la lei, la tigri, la girafe i la maimue.
-Iat un papagal! strig Ionel.
El l-a vzut primul. Apoi l-a vzut i Andrei i l-a fotografiat.

Dictare
n drumeie
Cristi i Matei i-au anunat pe prini c vor s mearg pe deal.
-Eu iau mingea, zise Cristi.
-Atunci eu iau o ptur,spuse Matei.
-Ce mncare lum la noi? ntreb Cristi.
-Tu ia ce vrei. Eu o s iau biscuii i o sticl cu suc.
Dup ce i-au spus mamei la ce or se ntorc, i iau bagajele i pornesc la drum.

S-ar putea să vă placă și