Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a
DATA: 26.04.2013
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL: „În ziua de Paște”, de Elena Farago
TIPUL: mixtă
SCOPURI: formarea deprinderilor de citire corectă, conștientă, coerentă, cursivă și expresivă;
îmbogățirea vocabularului; înțelegerea mesajului transmis de poezie
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) COGNITIVE:
O1: să cunoască obiceiurile și tradițiile locale de Paște;
O2: să cunoască semnificația zilei de Paște;
O3: să citească/recite versurile poeziei cu intonația potrivită;
O4: să desprindă învățămintele transmise în poezie;
O5: să formuleze întrebări și răspunsuri pe marginea poeziei;
O6: să marcheze prin intonație semnele de punctuație;
O7: să rezolve sarcinile de lucru puse pe fișe, independent.
b) AFECTIVE:
o cultivarea interesului pentru orele de limba romana; stimularea sentimentului de
compasiune, de milostenie fata de semenii mai puțin norocoși
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, lectura explicativă, conversația
euristică, exercițiul, munca independentă, memorizarea, expunerea
b) Resurse materiale: fișe de lucru, calculator, videoproiector, ecran, materiale ppt.,
dicționar, minge de tenis (se poate folosi și un cocoloș de hârtie);
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.
BIBLIOGRAFIE:
- Ministerul Educației și Cercetării – Consiliul Național pentru Curriculum:
„Programe școlare pentru clasa a III-a – Limba și literatura română”, București,
2004;
- Molan, Vasile; Bizdună, Maria: „Didactica limbii și literaturii române”, suport de
curs, Editura Credis, București, 2006;
- Logel, Dumitru; Popescu, Elena; Stroescu-Logel, Elena: „Sinteze de metodică a
predării limbii și literaturii române în învățământul primar”, Editura Carminis,
Pitești;
- Molan, Vasile: „Didactica disciplinei «Limba și literatura română» în învățământul
primar, Editura Miniped, București, 2010.

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Ob Momentele lecției Tim Activitatea Activitatea Strategii didactice Evaluare
. p învățătorului elevilor Metode și Material Forme de
Op procedee didactic și organizare
. auxiliar
MOMENTUL 1ʼ Se va stabili ordinea Își vor pregăti Conversația Frontal
ORGANIZATORIC și liniștea necesare materialele și
bunei desfășurări a rechizitele
procesului educativ necesare.
și asigur un climat
propice desfășurării
activității.
VERIFICAREA ȘI 5ʼ Se va verifica tema Își vor corecta Conversația Frontal
REACTUALIZAREA din punct de vedere singuri tema
CUNOȘTINȚELOR calitativ prin citirea avută acasă
ei cu voce tare (vor folosind pixuri de
fi solicitați 2-3 culoare verde.
elevi). Voi face
observațiile
necesare.
O1 CAPTAREA ATENȚIEI Voi întreba copiii ce Vor răspunde la Conversația Imagini Frontal Capacitatea de
O2 6ʼ vom sărbători noi întrebări. a răspunde
anul acesta în data corect la
de 5 mai. Vor participa la Conversația, întrebări.
Voi purta o discuție discuție. problematizarea
cu ei referitoare la
importanța acestei
sărbători pentru Vor asculta cu Expunerea
creștini. atenție.
Voi povesti copiilor
despre moartea și
învierea Domnului

2
Iisus Hristos, Vor asculta cu Calculator Frontal
folosind ilustrații atenție, apoi vor
(anexa 1). intona cântecul.
Voi pune la
calculator cântecul
„Hristos a înviat!”
interpretat de Paula
Seling.
ANUNȚAREA TEMEI 1ʼ Voi anunța titlul Vor asculta cu Frontal
ȘI A OBIECTIVELOR lecției și voi enunța atenție, apoi își
obiectivele pe vor nota titlul în
înțelesul copiilor, caiete.
apoi voi scrie titlul
pe tablă.
DIRIJAREA Voi prezenta în Vor urmări cu Prezentare Frontal Capacitatea de
ÎNVĂȚĂRII 29ʼ Power Point poezia atenție. Power a citi expresiv,
„La Paști”, de Point cu intonație
George Coșbuc.
O3 Voi numi câte un Citesc poezia. Lectura
elev care să citească explicativă
din poezie câte
patru versuri.
Voi citi poezia Vor asculta cu
model, cu intonație. atenție.
Voi solicita elevii să Vor citi poezia în
citească poezia în cor.
cor.
O5 Voi pune întrebări Vor răspunde la Conversația
elevilor. De cine întrebări.
este scrisă poezia?
Ce alte poezii scrise
de Elena Farago mai

3
cunoaștem?
O3 Voi cere elevilor să Vor memora Memorizarea, Planșe Individual, Capacitatea de
O6 memoreze o strofă strofa respectivă, munca frontal memorizare și
din poezie, la apoi o vor recita independentă de recitare cu
alegere, apoi îi voi expresiv. Cei care intonație
asculta. Celor care au memorat
au memorat poezia dinainte poezia
O7 dinainte le voi vor colora planșa.
distribui câte o
planșă de colorat
(anexa 3)
Voi împărți elevilor Vor rezolva fișele Munca Fișe de Individual Capacitatea de
fișe de lucru (anexa de lucru în mod independentă lucru înțelegere a
2). Voi explica diferențiat. mesajului
O4 sarcinile de lucru și poeziei
voi preciza timpul
în care se va rezolva
(15 min.). Vor descoperi
Voi întreba elevii ce învățămintele
învățături transmise de
desprindem din poezie, apoi le
această poezie, apoi vor scrie pe
le voi cere să le caiete.
scrie pe caiete.
O4 FIXAREA 5ʼ Voi stimula elevii Vor pune Metoda R.A.I. Minge de Frontal Capacitatea de
O5 CUNOȘTINȚELOR ȘI să-și pună întrebări întrebări și vor da tenis formulare de
ASIGURAREA și să dea răspunsuri răspunsuri. întrebări și
FEEDBACK-ULUI folosind metoda răspunsuri,
R.A.I. capacitatea de
înțelegere a
mesajului
poeziei

4
EVALUAREA 2ʼ Voi aprecia Vor asculta cu Conversația Frontal
ACTIVITĂȚII activitatea atenție.
desfăşurată de elevi:
participarea la
lecţie, răspunsurile
oferite, modul în
care au rezolvat
sarcinile oferite ca
activitate
independentă.
TEMĂ PENTRU 1ʼ Le voi comunica Ascultă cu Expunerea Frontal
ACASĂ elevilor ce teme au atenție și își
și le voi explica notează tema.
ceea ce au de făcut.

5
ANEXA 1

6
7
ANEXA 2
În ziua de Paști
de Elena Farago

Toți copiii azi se-mbracă Toți copiii azi sunt darnici


Cu ce au ei mai frumos Căci ei știu că lui Christos,
Și părinții lor le cântă Îi sunt dragi numai copiii
Învierea lui Christos. Cei cu sufletul milos.

Și la masă ciocnesc astăzi Și copiii buni la suflet,


Toți copiii cei cuminți, Azi cu bucurie dau
Ouă roșii și pestrițe, Cozonaci și ouă roșii,
Cu iubiții lor părinți. La copiii care n-au.

1. Răspunde la întrebări.
a) De ce se îmbracă copiii frumos?
__________________________________________________________
__________________________________________________________
b) Ce se sărbătorește la Paște?
__________________________________________________________
__________________________________________________________
c) Ce trebuie să facă cei mici pentru a fi iubiți de Christos?
__________________________________________________________
__________________________________________________________
d) Ce sentimente trăim cu ocazia acestei sărbători?
__________________________________________________________
__________________________________________________________

2. Scrie cuvinte care să aibă 3. Scrie cuvinte cu înțeles opus


același înțeles cu cele date celor date (antonime).
(sinonime).
a iubi – ......................................................................
darnic = .....................................................................
a vorbi – .....................................................................
harnic = ......................................................................
a îmbrăca – ............................................................
cuminte = ................................................................
a da - ..............................................................................
bucurie = ..................................................................

8
4. Desparte cuvintele în silabe:
îmbracă: ....................................................................... sufletul: .............................................................................
părinții: ........................................................................... bucurie: ............................................................................
învierea: ....................................................................... cozonaci: ........................................................................
pestrițe: ......................................................................... copii: ....................................................................................
darnici: ......................................................................... copiii: ...................................................................................

5. Alcătuiește câte o propoziție cu fiecare cuvânt din perechile:


copil – copii – copiii; părinte – părinți – părinții; cozonac – cozonaci –
cozonacii.
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________

Reține!
Poezia Elenei Farago înfățișează bucuria și nerăbdarea
copiilor în ziua Paștelui. Ei se îmbracă frumos, cântă
părinților cântece frumoase, sunt cuminți, darnici, oferind
celor mai puțin norocoși, cozonaci și ouă roșii. Copiii fac
toate acestea pentru a-L mulțumi pe Iisus Hristos.

6. cadrane

9
I. Autodictare (prima strofă). II. Scrie salutul folosit de creștini
în ziua de Paști.

III. Desenează trei simboluri IV. Desenează ce îți sugerează


pentru sărbătoarea de Paști. versurile din strofa a doua.

FIȘĂ DE LUCRU

10
(subiect diferențiat)

1. Transcrie o strofă din poezie, care ți-a plăcut mai mult.


_____________________________
_____________________________
______________________________
______________________________
_______________________________
______________________________
_______________________________
_______________________________
________________________________

2. Desenează și colorează un ou roșu, un iepuraș și un cozonac.

ANEXA 3

11
ACTIVITATE SUPLIMENTARĂ
Colorează imaginile!

12

S-ar putea să vă placă și