Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Liceul Teoretic Dante Alighieri


Propuntor: Scalechi Teodora
Data:
Obiectul: limba romn (abecedarul)
Tema: Sunetul i literele k i K
Subiectul: Textul Micuul koala; Scrierea literei de mn k
Tipul leciei: de predare-nvare
Obiective de referin:
Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;
Formarea capacitii de citire i scriere a unor cuvinte, propoziii.
Obiective operaionale:
O1
O2
O3
O4
O5
O6
O7
O8

s citeasc n mod corect i contient n ritm propriu textul;


s descrie literele de tipar i de mn k;
s scrie corect, caligrafic;
s alctuiasc propoziii;
s respecte cerina exerciiului;
s se exprime corect, n propoziii;
s participe ntr-o activitate de joc;
s participe cu plcere i interes la toate etapele leciei.

Strategii didactice:
a) metode i procedee: conversaia , jocul didactic, problematizarea, explicaia,
exerciiul , dialogul dirijat, exerciii de lectur,
asaltul de idei;
b) forme de lucru: lucrul n grup, lucrul n perechi, lucrul frontal
c) mijloace: abecedarul, fise, imaginea ce reprezint ursul koala, tabla; plan cu
literele k i K, fie de lucru.

Evenimentele
instrucionale

I. Captarea
ateniei

Obie
c
tive
le

II. Anunarea subiectu


lui i a obiec
tivelor
III.
Reactualizare
a
cunotinelor.

Ghicitoare: O mulime de psri (stol)


Convorbirea introductiv.
Dragi copii, v voi spune o poveste scurt, care ncepe altfel dect t
Se zice c n oraul nostru este o clas I de elevi cu fetie i bieei tare d
veseli, jucui, poznai ca orice copii, dar buni de tot la nvtur! Ci
aceti copii, ai ghicit despre cine este vorba n poveste (Copiii clasei
Liceul D.Alighieri)
Ei, i s-a dus vestea despre aceti copii peste tot, pn a ajuns i la u
oaspeilor notri, care astzi au venit s se conving despre voi.
Aceasta a fost povestioara mea; pentru ca noi s convingem c sunt
mai buni elevi, v rog s dovedii acest lucru prin rspunsurile din timpul
ore. i s dovedii c suntei capabili s citii corect, contient i expresiv
s recunoatei sunetul i litera nou, s dai exemple de cuvinte care n
sunetul k sau conin sunetul k, s participai cu plcere i interes l
etapele leciei, ndeplinind sarcinile puse n faa voastr
Verificarea temei pentru acas
- poezia,
- Jocul Aplauze (Exemplu, muzicant, taxi, zeam, claxon, execut,
telefon, exterior, rucsac)
- Gsii sinonimele:

O7
O8

O5
IV.Predarenvare.
a) Prezentarea situaii-lor
de nvare

Coninutul leciei

Exigen
explicaie
exemplar

lmurire
pretenie
impecabil

severitate
ireproabil
justificare

- nlocuii cuvintele subliniate cu corespondentele lor din paranteze

George a trimis mamei o scrisoare. El a asistat la un spectacol grozav .


practic lupta japonez.
(karate, extraordinar, expediat)
O5

O2
O3

- Li se explic elevilor faptul c nu pot scrie denumirea acestui fel de


deoarece nu cunosc litera k
- Se prezint i apoi se discut cu elevii plana cu litera k, a imagini
abecedar;
- Imaginea i informaia referitor la ursul koala;
- Identificarea literei de tipar, descrierea ei, recunoaterea literei n ab
- Identificarea literei de mn, descrierea ei, compararea ei cu alte
scrierea literei in caietul tiprit.
- Scrierea propoziiilor de pe tabl n caiet.
- Citirea textului (murmurnd, n gnd)
Ora a doua

O1

- 1. O mulime de albine (roi)


- 2. De e zahr, de-i orez,
Cnd le cumpr, s le am,
Le msor c-o unitate
Ce se cheam .....................................(kilogram)
- Citirea n lan,
- Citirea pe roluri,
- Citirea selectiv,
- Sarcini a/a textului (Cte aliniate conine textul ? Care este ultimul
din I aliniat?; Care este I cuvnt din ultimul aliniat? Unde are loc a
textului ?)
- Cuvinte noi. (arbore, mamifer)
- Alctuirea propoziiilor cu aceste cuvinte (oral)
- ntrebri: (Copiii pun ntrebri asupra textului);
- Citirea cuvintelor Kilogram, kilometraj, kilometru, kaki, karate,
(citirea n cor), (explicarea cuvntului kaki culoare galben-cafe
nuane verzui ) Scrierea acestor cuvinte pe caiet dup dictare.

O8

Captarea
ateniei
b) Dirijarea
nvrii
O6

O1
IV. Fixarea
Cunotinelor

- Lucrul n grup;

V. Obinerea
performane
lor

a) Jocul Eu spun una, tu spui multe


Saxofon-.................
Examen -................
Excursie -...............
Ghiocel -................
Ghicitoare -..............

O5
O8

b) Alint cuvintele
Claxon - .....................
Saxofon -....................
Text -..........................
Ghiozdan -..................
Gheat -......................
c) Ordoneaz pentru a obine proverbe:
Prietenul adevrat la nevoie se cunoate.
Omul harnic, muncitor de pine nu duce dor.
d) Alctuiete familia de cuvinte pentru joc

e) Completeaz propoziiile cu cuvintele din paranteze.


.................................ncepe la ora nou fix. Radu cnt la .................
nvtoarea ..............................tema nou. Ionel pleac n ...............
(saxofon, explic, excursie, examenul)
- Lucrul n perechi
2.

O5

kilometru
c

Unete fiecare cuvnt cu explicaia potrivit.


unitatea de msur pe care o folosim atunci
cnd cntrim

kaki

cu el msurm distanele

kilogram

urs ce triete n Australia

koala

culoarea pe care o au uniformele soldailor


3.

ntocmete o list de cumprturi pentru petrecere.


Ce cumprm?

1.

Mere

Cantitatea
2 kilograme

2.
3.

O5

4.
5.
6.
7.

O8
O5

8.
9.
10.

VI. Asigurarea reteniei


i a transferului

- Scrie chi sau ki n cuvintele urmtoare: (rezerv)


...........brituri,
............lometru,
o...........,
ka.........,
...........logram, n..........de.
Totalizare
Acas: ab. pag.94 de citit, ex. pag. 115/ 4, 5

......

S-ar putea să vă placă și