Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

Data:
Clasa: a I-a,,A
nvtor: Pnzari Elvira
Obiectul: Educaia moral spiritual
Subiectul leciei: Lecia de Buntate
Tipul leciei: mixt
Obiective operaionale:
s defineasc termenii noi (buntate, rutate);
O2 - s rspund la ntrebrile legate de textul prezentat;
O3 s argumenteze rspunsurile date;
O4 s aleag enunurile referitoare la buntate;
O5 s descrie modul cum se poart cu animalele i plantele din jurul lor;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea,
brainstorming-ul, dramatizarea, munca pe echipe, exerciiul, jocul didactic
Mijloace de realizare: fie de lucru, marker, coli albe, coli colorate pe
care sunt scrise diferite enunuri, diplom, manualul Educaie civicmanual pentru clasa a III-a
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
ETAPELE
LECIEI

ACTIVITATEA
NVTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Evocare

Crearea unui climat psihopedagogic favorabil desfurrii


leciei.

i pregtesc materialele
necesare leciei.

Verificarea
cantitativ
i
calitativ a temei.
Verificarea leciei se realizeaz
prin comentarea maximei:,,Iart i
vei fi iertat...
Completarea fiei de lucru (anexa
1).
Pe fia de lucru este desenat o
floare cu toate petalele albe, n
acestea
fiind
scrise
trsturi
morale pozitive sau defecte. Elevii
trebuie s coloreze fiecare petal
n funcie de sentimentul pe care
li-l
trezete
o
persoan
caracterizat astfel. Se discut
despre
legtura
ntre
culori,
sentimente i trsturi morale.

Realizarea

Astzi vom vorbi la ora de


educaia moral spiritual despre
buntate i rutate, vei nva s
v purtai mai bine cu cei din jurul
vostru.
Sugerez elevilor s se gndeasc
la poveti cum ar fi: Alb ca

Citesc tema.

Ascult sarcinile i
completeaz fia de lucru.

Particip la discuii i
aleg calitile sau defectele
despre care nu au vorbit
nc.

OBSERVAII

sensului

Reflecia

Zpada, Cenureasa, Fata


babei i fata moneagului i s
numeasc personaje bune i
personaje rele din aceste poveti.
Notez tot ce spun elevii pe o coal,
ntr-un tabel cu 2 intrri. Se discut
coninutul tabelului, eliminnd ce
nu se potrivete.
Explicarea noiunilor buntate/
rutate. Se analizeaz fiecare
noiune i completm dou flori cu
sinonimele cuvintelor:
buntate
=
omenie,
generozitate, noblee, bunvoin,
amabilitate, blndee;
rutate = neomenie, violen,
brutalitate, cruzime, reavoin,
slbticie.
Observarea imaginilor din manual:
-Ce vedei n aceast imagine?
-Ce face biatul?
-Ce face fetia?
-Cum credei c procedeaz bine
sau ru?
-Dar noi cum trebuie s procedm
fiind n transport?
-Credei c este o fapt bun sau
nu?
-De ce ?Argumentai.
Lucru cu manualul:
Descoperirea unor caliti
virtui ale copiilor codificate
n panglica de desene.
Povestirea unor ntmplri
personale folosind cuvintele
cheie.
Sublinieaz faptul ca buntatea este
o nsusire aleasa a omului care
nseamn
blndee,
bunvoin, iar buntatea se
demonstreaz prin fapte bune, pe
cnd a fi ru nseamn s faci
fapte rele iar n acest fel avem un
suflet urt.
Cu ajutorul planelor care
ilustreaz povestea ,,Fata babei i
fata moneagului ,, ncurajez elevii
s fac legtura dintre buntatea
personajului
si
frumuseea
sufletului, care se vede pe faa
fetei, fiind frumoas i vesel ca
sufletul ei.
Iar fata cea rea, are un suflet urt,
fiind furioas, mndr i urt.
-Care sunt actele voastre de
buntate
n clasa, la masa, n
coal ?
-Care sunt actele voastre de
rutate n clas, la mas, n

Ascult cu atenie.
Analizeaz imaginile.
Rspund la ntrebri.

Povestesc ntmplri
personale

Particip la explicaie

Rspund la ntrebri,
motivnd rspunsurile date.

coal ?
Daca lovesti colegul esti bun
sau rau?
Ce face un om bun?
Ce face un om rau?
Ce fapte bune facem noi?
Ce fapte rele mai facem noi
uneori?
Sintetizeaz i scrie cteva aciuni
care definesc un om bun i un om
ru:
Persoan bun: a ngriji, a ajuta,
a ierta, a mngia
Persoan rea: a jigni, a ironiza, a
respinge
(anexa1)
Dac v uitai la aceste aciuni,
cum
v
putei
autodefini
(caracteriza): ca fiind persoane
bune sau rele?

Rspund la ntrebri,

Nu exist oameni buni sau ri


pentru c aa spunem, ci pentru c
aa ne arat faptele noastre!
Prezint cteva situaii pe care
elevii le vor analiza i vor distinge
binele de ru:
(anexa 2)
1) Vrem s splm vasele i
spargem o farfurie. Suntem buni
sau ri?
2) Vrem s lovim un copil cu un
bulgre i nu-l nimerim. Suntem
noi buni?
3)ngrijii plantele din grdin, dar
rupei una din ele. Suntei ru ?
4) Vrei s punei piedic unui
coleg, dar nu reuii. Cum v
autocaracterizai?
Precizeaz c nu trebuie s ne
grbim s facem aprecieri asupra
omului pentru c de multe ori
greim.

S reinem!
Buntatea este la ndemna oricui. Trebuie doar s vrei
i poi face fapte bune.

Rutatea este urenia sufletului, este otrava ce


distruge tot ceea ce n om este frumos i curat.

Numai cei ce nu tiu s fac bine au plcerea de a face


ru.

Buntatea este mna care ofer, fr a rmne ntins

Extinderea

ca s primeasc ceva n schimb.


Gruparea pe dou coloane a
cuvintelor care exprim buntate
i rutate: milos, darnic, sritor,
egoist, invidios, blnd, ierttor,
Grupeaz cuvintele date
prietenos,
ocrotitor,
btu, dup cerine.
rzbuntor, nelegtor.
Joc didactic:
Aa DA/ Aa Nu
Elevii sunt solicitai s extrag din
Ascult
cu
atenie
cutia cu surprize nite imagini, se
sarcinile i particip activ la
discut fapta prezentat n imagini joc.
i se aaz n dreptul rubricii
corespunztoare.
Fiecare
copil
primete
un
dalmaian, care-l felicit.
Citirea
poeziei,,Sfaturi
din
manual.
ntrebri asupra leciei petrecute.
Aprecieri, observaii.

Anexa 1

Fi de lucru

Anexa 2

Buntatea este
nelepciune.
5

Fora este
puternic, dar
buntatea este
i mai
puternic.

Buntatea este
o atitudine
prietenoas i
primitoare
ndreptat ctre
ceilali.
Buntatea este
mna care
ofer, fr a
rmne ntins
ca s primeasc
ceva n schimb.

Buntatea se
bucur de rul
altuia i se
ntristeaz cnd
aproapelui i
merge bine.

bune la
nvtur.

Buntatea
nseamn s
obii rezultate

Fiecare enun va avea conturul


unei petale, realizat de nvtor
cu creionul, dup ce a fost
imprimat pe coli colorate (culori
diferite pentru fiecare grup).

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și