Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

 
Data:
Clasa: a II-a,,A”
Învăţător:
Obiectul: Educaţia moral spirituală
Subiectul lecţiei: Bunătatea
Realizat: Axentii Stela
Tipul lecţiei: mixtă
Competența specifică: 3. Transpunerea achiziţiilor dobândite la disciplină în activităţi
educaţionale/comunitare/culturale, tinzând spre virtuţi moral-spirituale.
Unități de competență: 3.1. Descrierea în cuvinte proprii a sărbătorilor calendaristice din
comunitate.
Produsul școlar
P3. Agenda faptelor bune (proces)
1. Recunosc faptele bune, prezentând exemple.
2. Analizez propriul comportament, prin raportarea la normele valorice.
3. Manifest sensibilitate față de problemele celorlalți și a comunității.
4. Particip în acțiuni de binefacere/ caritate, ajutându-i pe ceilalți.
5. Notez în agendă, în mod regulat, faptele bune săvârșite, argumentând valoarea lor.
6. Povestesc despre o faptă bună pe care am făcut-o și de care sunt mândru
 Obiective operaţionale:
O1– să definească termenii noi (bunătate, răutate);
O2 - să răspundă la întrebările legate de textul prezentat;
O3 – să argumenteze răspunsurile date;
O4 – să aleagă enunţurile referitoare la bunătate;
O5 – să descrie modul cum se poartă cu animalele şi plantele din jurul lor;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, brainstorming-ul, dramatizarea,
munca pe echipe, exerciţiul, jocul didactic
Mijloace de realizare: fişe de lucru, marker, coli albe, coli colorate pe care sunt scrise diferite
enunţuri, diplomă, manualul „Educaţie civică-manual pentru clasa a III-a
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Etapele lecției Activitatea învățătorului Activitatea elevului Evaluarea

Evocare Crearea unui climat Îşi pregătesc


psiho-pedagogic favorabil materialele necesare lecţiei.
desfăşurării lecţiei.  
   
Verificarea cantitativă şi Citesc tema.
calitativă a temei.
Verificarea lecţiei se
realizează prin comentarea
maximei:,,Iartă şi vei fi
iertat...”

Completarea fişei de lucru Ascultă sarcinile şi


(anexa 1). completează fişa de lucru.
Pe fişa de lucru este
desenată o floare cu toate
petalele albe, în acestea fiind
scrise trăsături morale Participă la discuţii şi
pozitive sau defecte. Elevii aleg calităţile sau defectele
trebuie să coloreze fiecare despre care nu au vorbit
petală în funcţie de încă.
sentimentul pe care li-l
trezeşte o persoană
caracterizată astfel. Se
discută despre legătura între
culori, sentimente şi trăsături
morale.
Astăzi vom vorbi la ora de
Realizarea sensului educaţia moral spirituală
despre bunătate şi răutate,
veţi învăţa să vă purtaţi mai
bine cu cei din jurul vostru.
Sugerez elevilor să se
gândească la poveşti cum ar
fi: „Albă ca Zăpada”,
„Cenuşăreasa”, „Fata babei
şi fata moşneagului” şi să
numească personaje bune şi
personaje rele din aceste
poveşti. Notez tot ce spun Ascultă cu atenţie.
elevii pe o coală, într-un  
tabel cu 2 intrări. Se discută  
conţinutul tabelului,
eliminând ce nu se
potriveşte. Explicarea
noţiunilor bunătate/ răutate.
Se analizează fiecare noţiune
şi completăm două flori cu Analizează imaginile.
sinonimele cuvintelor: Răspund la întrebări.
bunătate = omenie,  
generozitate, nobleţe,  
bunăvoinţă, amabilitate,  
blândeţe;  
răutate = neomenie,  
violenţă, brutalitate, cruzime,  
reavoinţă, sălbăticie.  
Observarea imaginilor din  
manual:  
-Ce vedeţi în această  
imagine? Povestesc întîmplări
-Ce face băiatul? personale
-Ce face fetiţa?
-Cum credeţi că procedează
bine sau rău?
-Dar noi cum trebuie să
procedăm fiind în transport?
-Credeţi că este o faptă bună
sau nu?
-De ce ?Argumentaţi.
 Lucru cu manualul:
Descoperirea unor
calităţi –virtuţi ale
copiilor codificate în
panglica de desene.
 Povestirea unor
întîmplări personale
folosind cuvintele Participă la explicaţie
cheie.

Sublinieaz faptul ca
bunătatea este o însusire
aleasa a omului care
înseamnă blândeţe,
bunăvoinţă, iar bunătatea se
demonstrează prin fapte
bune, pe când a fi rău
înseamnă să faci fapte rele
iar în acest fel avem un suflet
urât.

Cu ajutorul planşelor care


ilustrează povestea ,,Fata
babei şi fata moşneagului ,,
încurajez elevii să facă
legătura dintre bunătatea
personajului si frumuseţea
sufletului, care se vede pe
faţa fetei, fiind frumoasă şi
veselă ca sufletul ei.

Iar fata cea rea, are un suflet


urât, fiind furioasă, mândră
şi urâtă.

-Care sunt actele voastre de


bunătate în clasa, la masa, în Răspund la întrebări,
şcoală ? motivând răspunsurile date.

-Care sunt actele voastre de


răutate în clasă, la masă, în
şcoală ?

Daca lovesti colegul esti bun


sau rau?

Ce face un om bun?

Ce face un om rau?

Ce fapte bune facem noi?

Ce fapte rele mai facem noi


uneori?

Sintetizează şi scrie câteva


acţiuni care definesc un om
bun şi un om rău:

Persoană bună: a îngriji, a


ajuta, a ierta, a mângâia

Persoană rea: a jigni, a


ironiza, a respinge

(anexa1)
„Dacă vă uitaţi la aceste
acţiuni, cum vă puteţi
autodefini (caracteriza): ca
fiind persoane bune sau rele?”
„Nu există oameni buni sau
răi pentru că aşa spunem, ci
pentru că aşa ne arată faptele
noastre!”
 Prezint câteva situaţii
pe care elevii le vor
analiza şi vor distinge
binele de rău:
(anexa 2)
 
1) „Vrem să spălăm vasele şi Răspund la întrebări
spargem o farfurie. Suntem
buni sau răi?”
 
2) „Vrem să lovim un copil
cu un bulgăre şi nu-l
nimerim. Suntem noi buni?”
 
3)„Îngrijiţi plantele din
Reflecția grădină, dar rupeţi una din
ele. Sunteţi rău ?”
 
4) „Vreţi să puneţi piedică
unui coleg, dar nu reuşiţi.
Cum vă autocaracterizaţi?”
 
 Precizeaz că nu trebuie
să ne grăbim să
facem aprecieri
asupra omului pentru
că de multe ori
greşim.
„Să reţinem!
 Bunătatea este la
îndemâna oricui.
Trebuie doar să vrei
şi poţi face fapte
bune.
 Răutatea este urâţenia
sufletului, este otrava
ce distruge tot ceea
ce în om este frumos
şi curat.
 Numai cei ce nu ştiu să
facă bine au plăcerea
de a face rău.
Bunătatea este mâna
care oferă, fără a
rămâne întinsă ca să
primească ceva
Gruparea pe două
coloane a cuvintelor care
exprimă bunătate şi răutate:
milos, darnic, săritor, egoist,
invidios, blând, iertător,
prietenos, ocrotitor, bătăuş,
răzbunător, înţelegător.
Joc didactic:
Aşa DA/ Aşa Nu Grupează cuvintele
Elevii sunt solicitaţi să date după cerinţe.
extragă din cutia cu surprize  
Extinderea nişte imagini, se discută  
fapta prezentată în imagini şi  
se aşază în dreptul rubricii Ascultă cu atenţie
corespunzătoare. sarcinile şi participă activ la
Fiecare copil primeşte un joc.
dalmaţian, care-l felicită.
 Citirea
poeziei,,Sfaturi” din
manual.
 Întrebări asupra
lecţiei petrecute.
Aprecieri, observaţii. în
schimb.”
Anexa 1

Fişă de lucru
Anexa 2

Bunătatea este Bunătatea este mâna


înţelepciune, care oferă, fără a
îndreptată către rămâne întinsă ca să
ceilalți primească ceva în
schimb.

Bunătatea este o
Bunătatea înseamnă
atitudine
să obţii rezultate
prietenoasă şi
bune la învăţătură.
primitoare

Forţa este
puternică, dar
bunătatea este şi
mai puternică.
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și