Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

EDUCAȚIA DIGITALĂ, CLASA III


Instituția: Instituția Publică Gimnaziul Cobani
Învățător:Ghergheman Irina
Data:30.11.2022
Disciplina: Educația tehnologică
Modulul: Educația digitală
Nr. lecției în modul: 6 din 15 ore
Subiectul lecției: Operații cu imagini
Competențe specifice:
 Apelarea la instrumente și resurse digitale în situații de învățare , dând dovadă de corectitudine, adecvare și respect pentru etica mediilor virtuale.

Obiectivele lecției Produsul lecției Criterii de succes


Unități de competență
3.4.Identificarea aplicațiilor de O1 –vom afla cum putem copia
scriere și editare a textelor, fragmentele de imagini.
P1 – Algoritm simplu implimentat 1.Scriu texte și desenez imagini cu
creare și editare a imaginilor.
O2 –vom descoperi ce putem face în mediile digitale. fragmente care se repetă.
cu fragmentele copiate. 2.Rulez programe (segvențe de
3.5. Utilizarea operațiilor cu instrucțiuni) în mediul vizual.
fragmente de O3 – vom învăța și aplica cum
text(imagine)selectate pentru păstrăm în memoria dispozitivelor
scrierea (desenarea)eficientă. digitale o imagine creată de noi și
cum revenim la ea când avem
nevoie. 1.Mă implic în activitatea
P2 - Colaborarea în echipă propusă.
O4 – să manifeste disponibilitate 2. Sunt receptiv(ă) la ideile
pentru cooperare, răbdare și buna colegilor.
înțelegere în grup, precum și 3.Argumentez propriile idei.
curiozitate , interes în realizarea
sarcinilor cu calculatorul.

1
Tipul lecției: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Durata: 45 minute
Strategii didactice:
Metode, tehnici și procedee didactice: discuția dirijată, observația, explorarea, braistorming, demonstrația, jocul didactic, puzzle, dramatizarea, banca
informațională.
Mijloace didactice: televizor, calculator, manualul de Educație digitală, imagini cu diverse dispozitive digitale, puzzle, plicuri, Roboțel BI 1.
Forme de organizare: frontal, în grup, perechi.
Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă, evaluare reciprocă.
Locul de desfășurare: sala de clasă.

Bibliografie:
 Curriculum național, clasele I-V, Chișinău, 2018.
 Ghid de implementare a curriculumului național, clasele I-IV, Chișinău, 2018.
 Educația digitală, autori Anatol Gremalschi, Sergiu Corlat, Andrei Braicov, Manual pentru clasa I.
 https://studio.code.org/s/course1

2
DEMERS DIDACTIC
Etapele Ob. Dozarea Activitatea de bază Strategii didactice Metode de
cadrului lecției timpului Metode/ Mijloace Forme de evaluare
ERRE procedee/ didactice organizare
tehnici
Moment organizatoric.
În cele 5 zile când ne aflăm la școală suntem prezenți ca să
creștem, să ne ridicăm cu o treapă mai sus. Pe tot parcursul
5 min. lecției vom fi susținuți de oaspeții noștri virtuali, deoarece Mesajul de Roboțelul Frontal Observarea
E cele mai frumoase momente din viață sunt trăite când suntem salut BI 1 comporta
mentului
V împreună și la bine și la greu,fiind îndrumați de cei
elevilor
maturi.Deci vă îndemn șă fim mici luminițe pentru cei din
O jurul nostru.
C
A
R
E Elevii din clasa noastră Prezentarea Proiector,
PPT calculator
Clasa a III-a pe secret
Au un cont pe internet
Și postează îndrăzneț
Tot ce fac ei mai isteț

Telefoane și tablete
Stau la ore și-s cochete
Nu se mai ascund prin genți Discuția Individual Aprecieri
Ci prin mână la băieți dirijată verbale

De când știu calculatorul


Nu răsună coridorul
În pauze stau liniștiți
Butoniază ei cuminți
(poezia se prezintă sub forma unei prezentări PPT)
 Ce dispositive digitale ați recunoscut în poezie?
3
 Care sunt acțiunile interzise elevilor la școală? Imagini cu Lucru în
 Cu care dintre dispozitivele enumerate în poezie te-ai Demonstrația calculatoare grup Aprecieri
folosit și tu? verbale

Roboțelul BI 1 ne propune să descoperim subiectul lecției de


astăzi (lucru în grup):
Restabiliți silabele din cuvinte, lipiți cuvântul obținut pe
monitor, apoi fiecare grup va delega câte un reprezentant să
iasă în fața clasei cu imaginea unui monitor și cu acel cuvânt
restabilit. Elevii se aranjează în ordinea corectă a cuvintelor
pentru a obține subiectul Individual
Explorarea
TEMA:Operații cu imagini. Observația
comporta
Explicați, ce ar însemna operații? mentului
(operații ar însemna exerciții cu imagini) elevilor
Anunțarea subiectului lecției.
Anunțarea obiectivelor și a altor activități.

Imagini cu
Observația roboței

2 min. Frontal

4
Prezentare
PPT Proiector,
calculator

5 min.
Perechi Supraveghe
rea
realizării
sarciii
corecte

R
E
F
L
E Dramatizarea Frontal
C

5
Ț
I 5 min. Aprecieri
E verbale

Individual

Observația
comporta
mentului
Lucru în grup(practic) elevilor
Planșe cu
imagini
Folosește operațiile de copiere, mutare, lipire și
model.
3 min. lichidare, la necesitate, pentru a crea unul din desenele
propuse.

Frontal

Planșă cu
criterii de
succes Aprecieri
verbale
5 min.
Pentru a realiza sarcina, vă propun să urmați următorii pași:

1.Scriu texte și desenez


6
P1- Algoritm simplu imagini cu fragmente care
se repetă.
imimplimentat în mediile 2.Rulez programe (segvențe
digitale. de instrucțiuni) în mediul
vizual. Frontal

.
Semaforul
10 min. culorilor
Observarea
Evaluarea reciprocă a grupurilor: comporta
Ce culoare a semaforului se potrivește pentru activitatea mentului
fiecărui grup? elevilor
Calculator
, proiector
Joc didactic

Joc didactic: Aplauze.


Toți se ridică în picioare. Elevilor le sunt propuse câteva
afirmații formulate în baza informațiilor studiate anterior.
Elevii vor bate din palme, în cazul afirmațiilor adevărate și
vor ridica mâna, în cazul afirmațiilor false (pentru a le
corecta).
 Pentru a copia fragmentul selectat în memoria -bufer Grup
folosim opțiunea Copy din meniul Clipboard. (A)

 Pentru a lipi fragmentul copiat, folosim combinația de


taste Ctrl + X . (F) CTR+V

 Pentru a decupa fragmentul selectat folosim tasta


1 min. ENTER. (F)-CTRL+X sau Cut. Evaluarea
E reciprocă a
X  Pentru a lichida fragmentul selectat este sufficient șă grupurilor
acționezi tasta Del. (A) Individual.

7
T Un soare
 Pentru a salva imaginea folosim combinația de taste
E Ctrl + S (A
N
S
I
E 3 min. Lucru independent Frontal
Completează astfel încât să obții algoritmul de inserare a Aprecieri
unui desen într-un text verbale
Explicația

Jocul didactic„Calculatorul funcționează”:


Se propune elevilor să se ridice în picioare. Conducătorul
jocului spune: „ Calculatorul funcționează pentru...”. Toți
acei ce corespund afirmației spuse se ridică în picioare.
„ Calculatorul funcționează pentru cei care au folosit cel
puțin o dată internetul”;
„ Calculatorul funcționează pentru cei care au exersat acasă Observația
aplicația Paint”;
„ Calculatorul funcționează pentru cei care folosesc
mousul”;
,, Calculatorul funcționează pentru cei care au fost activi la
lecția de azi,,
„ Calculatorul funcționează pentru cei care au comunicat prin
internet cu rudele și alte persoane”;

8
Evaluarea lecției. Autoaprecierea.
Elevilor li se propune să prezinte care au fost știrile zilei,
continuând următoarele idei:
 Astăzi la lecție am aflat…
 Mi-a plăcut astăzi să…
 Am înțeles…
 Voi ști de azi înainte cum... Joc didactic
Cel mai interesant la lecție a fost...

9
10
.

E
Evaluarea lecției. Autoaprecierea.
X 3 min. Elevilor li se propune să prezinte care au fost știrile zilei,
T continuând următoarele idei: Știrea zilei Individual Aprecieri
verbale
E  Astăzi la lecție am aflat…
N  Mi-a plăcut astăzi să…
 Am înțeles…
S  Voi ști de azi înainte cum...
I  Cel mai interesant la lecție a fost...
E

11

S-ar putea să vă placă și