Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 21.03.2013
Profesor: Parasca Stela
Disciplina: Dirigenia
Clasa: a V-a
Subiectul: ,,Spune Nu! Violenei
Durata leciei: 45 min
Tipul leciei: proiect
Subcompetene: - educaie pentru viaa privat;
Obiective operaionale:
O1 s explice sensul noiunii de violen, cu ajutorul DEX-ului.
O2 s gseasc soluii rezonabile de rezolvare a unor situaii ce provoac
violena.
O3 s enumere unele trsturi de comportament ce previn violena.
O4 s manifeste comportament tolerant.
Strategii didactice:
a)

Metode i procedee: argumentarea, conversaia ghidat, asalt de idei,


explicaia, mesajul, dialog, situaie-problem, scrisoare, joc de rol, tehnica

Asocierii, prezentare, exerciiu de imaginaie, problematizarea.


b)
Materiale didactice: poster, fie, Power Point, video.
c)
Forme de lucru: frontal, individual, n grup.

Desfurarea leciei:

Etapele
leciei

Activitatea profesorului i elevului

Evocarea

Mesaj: M-am trezit azi diminea fiind mngiat de razele calde i


blnde ale soarelui auriu. Cldura i lumina soarelui mi-a creat o
dispoziie bun i mi-a zis c azi va fi cu siguran mai frumoas
dect ieri.
Vreau s v urez o zi ct mai agreabil, bun, strlucitoare,
clduroas celor vrjii de talent, laud, strduin. Pe parcursul
leciei v propun s fii creativi, activi, amabili, rbdtori.

Captarea
ateniei

Istorioar.
Bunica i citea lui Ionel n fiecare sear poveti cu prin i viteji
i mprii minunate. nainte de somn l s ruta pe frunte i-i ura
noapte bun, lsndul s viseze frumos. Dar ntr-o sear Ionel nu
putea adormi din cauza unei lumini slabe care strbtea prin
fereastr. Ridicndu-se din pat i privind prin fereastr acesta a
vzut un tablou straniu: un bieel cam de aceeai vrst sttea n
strad, la marginea drumului cu o mic candel n mnu e. Arta
necjit, iar ochii ce-i strluceau n lumina slab erau ca dou
oceane de lacrimi. Pe Ionel l-a marcat foarte mult imaginea vzut
i n fiecare sear era urmrit de ochii acelui bieel. Nu-i era
interesant s mai asculte poveti cu prini inventai i lumi
inexistente, iar ntr-un final i-a spus bunicii: Bunico, noi n cas
avem prea mult lumin, nu-i aa? Eu vreau s m mpart cu acei
care triesc n ntuneric.

Strategii
didactice
Mesaj

Asalt de
idei

Ce emoii v-au copleit auzind aceast istorioar?


Ce nelegei c simbolizeaz lumina din istorioar?
i ar trebui s ajung la ideea c lumina este sentimentul de
compasiune pe care trebuie s-l simt orice om viu fa de cei mai
srmani ca noi.
Realizarea Anunarea subiectului i a obiectivelor leciei.
sensului
Dac ai observat, n denumirea subiectului leciei am utilizat
termenul ,,violen
Pentru a defini cuvntul violena voi folosi tehnica asocierii.
Cu ce asociai cuvntul violen?
Btaie, cuvinte urte, njosire, rutate, slbiciune, ceart, bti,
njurturi etc.
Iar acum v propun s definii noiunea pe baza cuvintelor numite.
De exemplu Violena este un act negativ exprimat verbal sau fizic
ndreptat intenionat contra unei persoane mai slabe fizic sau
moral dect abuzorul.
Prin violen se nelege utilizarea puterii ori agresiunii fizice
sau psihice, fie ameninarea cu acestea a unei persoane, grup
sau comunitiA. Rosan (psiholog romn)

Tehnica
Asocierii

Violena este una din marile probleme ale lumii contemporane.


Prezint n Power Point prezentaie nr.1
Tipurile de violen cu exemplele respective: violena verbal,
psihologic, moral i fizic se discut fiecare n parte.
Conversaia
n continuare v voi prezenta un video voi trebuie s fii ateni i s
descoperii ce tip de violen este aplicat.
Video prezint elevii vor determina ce tip de violen este artat
acolo i ce ar face ei dac ar fi martori la aa un caz? Dac vei fi
Prezentare
n locul acelui biat ce ai face?
De exemplu: Doi elevi l iau n rs pe un coleg de al lor i to i cei
din jur ncep s-i bat joc de el.
Violena fizic, verbal, psihologic, moral.
Ex. Sora sau fratele mai mare te lovete i te njosete deseori cnd
nimeni nu v vede i i spune c dac vei spune cuiva, ea/el te va
bate i mai mult. Ce trebuie s facei?
1. Spui prietenilor i profesorilor despre ce se ntmpl
2. Rogi un prieten de la coal s lupi mpotriva lui/ei.
3. Le spui c te doare i s nu te mai loveasc.
4. Altceva.
Ex. Tu ai un frate vitreg mai mare care este foarte ataat de tine.
El deseori vrea s te srute, s te mbrieze, dar dei l placi,
simi discomfort n aceste situaii. Ce trebuie s facei?
1. Spui unui printe sau altui frate sau sor.
2. Te lupi cu el, i l loveti de fiecare dat cnd face acest lucru.
3. l evii, i ncerci s pstrezi distana.
4. Altceva.
Ex. Ai tachinat (luat n glum, n rs) unul din prietenii vo tri c
st foarte prost cu cititul i scrisul la limba francez i ai observat
c el/ea a nceput s stea mai mult singur. Odat chiar ai remarcat
lacrimi n ochii lui. Ce trebuie s facei?
1. Nimic, el/ea probabil are o zi proast i asta nu are nici o
legtur cu tine.
2. ncetai s tachinai prietenul vostru i l ntrebi de ce a plns.
3. Spui prietenului tu c tu nu ai s-l mai tachinezi mai mult, dar
chiar dac ntradevr nu se descurca s-i eie lecii adugtoare.
4. Altceva.
Ce nvminte ai dedus din aceste situaii?
Dialog
Mama: Pisica doarme toat ziua, George.
Hai s gsim o soluie s o trezim.
Biatul: S o batem c este lene (rznd)
Mama: Vai, dar tu nu tii c nu se rezolv nimic cu btaia educi

Situaieproblem

Problematizarea

Dialog

pe cineva.
Biatul: i atunci, tu de ce m bai?!
Voi cum vei rezolva cazul dat fiind n situaia mamei i a
biatului?

Prezentarea unei scenete


Autorul: Eu sosesc din anul 2013 i v voi relata povestea a 2 frai
dintr-un ora ce acum a aprut pe Pmnt. E vorba de oraul celor
Panici.
ntr-o zi cnd dimineaa i deschidea somnoroas pleoapa peste
lume, Andrei cu fratele su a nceput s se certe, s se bat i s se
insulte unul pe cellalt.
Au plecat n curte.
Acolo au nceput adevratele bti.
Nu a trecut mult timp i s-a ntmplat ceva foarte ciudat. A trecut
pe acolo un porumbel alb i zice:
Porumbelul: Eu sunt porumbelul Pcii ce aduc pacea i linitea pe
pmnt.
Autorul: Ei au rmas uimii.
A aprut i Mama Violen. Avea ochii vinei precum prunele, era
palid ca neaua i era mbrcat din cap pn n picioare n negru.
Violena: Eu sunt Mama Violen care fac ru ntre oameni.
Autorul: A treia apariie a fost un nger ce avea prul lung i auriu
precum razele de soare. Buzele erau ca rupte dintr-un trandafir.
ngerul: Eu sunt ngerul Pcii care v voi veghea calea.
Autorul: Violena a luat pumnul, vorbele grele, palma i le-a
aruncat peste ngerul Pcii.
Violena: Na-a-a
Autorul: Acesta le-a luat finu n mn i ,,vorbele grele le-a
transformat n vorbe dulci, pumnul a devenit o mn de ajutor, iar
palma amenintoare aducea acum mngiere.
ngerul zice:
ngerul: Nu e mai bine s ne zicem vorbe dulci i s nu ne
insultm.
- Nu este mai bine s trim n pace i s fim toi prieteni?
- Nu e mai bine s ne dm o mn de ajutor, dect s ne dm
pumni?
- Nu e mai bine s fim calmi, dect s ne enervm pentru orice
nimic?
Violena: Ai dreptate ngerule
Autorul: Spuse ruinat violena.
ngerul: Am s-i fiu de ajutor! Voi deveni un nger al pcii!
Violena: Bravo! Uite! Dj ncepem s fim prieteni!
Autorul: Atunci, ngerii au pocnit din degete i cei 2 biei s-au
trezit, dar nu a mai fost nimeni n jurul lor. Erau doar ei doi, ns
total schimbai.

Joc de rol

Nu mai erau violeni!!!


Au dat mna i s-au mbriat.
Apoi din ntreaga lume a pierit violena, exact aa cum au hotrt
ngerii.
Ce le-ai spune acestor frai, cum ar fi mai bine s rezolve aceast
problem?
Reflecia

Fiecare grup a pregtit cte o scrisoare adresat anumitor persoane:


1) O scrisoare din partea copiilor care tiu ce este dragostea de
mam.
2) O scrisoare din partea unui nger pzitor care vede din ceruri
toate nedreptile.
3) O scrisoare din partea mamelor iubitoare pentru copiii srmani.
Prezentare n Power point.
Tot ce ne nconjoar are o culoare, un parfum sau un sunet.
Exerciiu de imaginaie:
Ce culoare are violena?
Cum miroase violena?
Ce sunet scoate violena?
Dragi elevi n lumea aceasta nu toi suntem la fel i nu toi copiii
din lume dispun de cldura printeasc, din partea voastr vi se
cere s adresai un mesaj acelor copii care sunt n strad, violen i.
(Fiecare elev are o palm decupat i scrie pe acea palm i apoi
noi toi vom forma soarele mesajelor).

Scrisoare

Exerciiu
de
imaginaie

Tehnica
mesajul

Extinderea Un elev recit sau cte un elev poate spune cte un rnd din poezie.
Haidei s fim cu toii unii
i s-i facem fericii
Pe toi cei iubii,
Pentru o lume mai bun
Fr minciun
Fr dependen
i fr violen
S oprim indiferena
S combatem violena.
S pregtii o gazet de perete colectiv pe care s o punei pe
perete n hol la coal i n care s scriei i s desenai despre toate
lucrurile ce am discutat astzi la lecie.
Fiindc suntem n postul Mare se aproprie srbtorile de Pati
haidei s fim cu toii ct mai buni la suflet s combatem rul care
ne nconjoar numai prin fapte bune i rugciune.

Explicaie

S-ar putea să vă placă și