Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LEC IE

Propun tor Data Clasa #coala Aria curricular Disciplina Unitatea de nv &are Titlul lec&iei Tipul lec&iei
OBIECTIVE:

RADU Mihaela Denisia 30.03.2009 IC cu clasele I VIII nr. 3, Mangalia Limb #i comunicare Limba #i literatura romn Exprimarea propriei p reri (Eu am 7 ani #i-un pic...) Sunetul #i litera f Comunicare / nsu#ire de noi cuno#tin&e

Obiective de referin#% specifice lec#iei


3.4 4.2 S citeasc n ritm propriu, corect, un text cunoscut. S scrie corect, lizibil #i ngrijit proprozi&ii scurte..

Obiective opera#ionale Oc1 Oc2 Oc3 Oc4 Oc5 OA Opm


S formeze silabe din literele selectate, cuvinte din silabe date #i proprozi&ii prin ordonarea corect a cuvintelor. S citeasc textul n ritm propriu, n lan&, n #tafet , selectiv. S scrie corect cuvinte #i proprozi&ii din text. S identifice diminutive pentru cuvinte date. S formuleze ntreb ri #i r spunsuri referitoare la con&inutul textului. Dezvoltarea spiritului de colaborare cu nv & torul #i colegii pe parcursul ac&iunii de nv &are. S -#i dirijizeze activitatea oculo-motorie spre centrul de interes propus de nv & tor.

STRATEGII DIDACTICE: Metoda fonetic , analitico-sintetic METODE De comunicare oral : - conversative: conversa&ia, problematizarea; - expozitive: explica&ia, instructajul;

MIJLOACE

MODALIT( I DE ORGANIZARE BIBLIOGRAFIE: Mi#oi, E. Volintiru, M. Mihala*cu, D.

Bazate pe ac&iune: - real : exerci&iul; Metode #i tehnici de nv &are pentru dezvoltarea gndirii critice: - Explozia stelar . Cartoane cu litere, silabe #i cuvinte; Caiet tip I; CD cu cntece; Culori; Calculator. Frontal; Individual; Pe grupe.

Metodica pred rii limbii #i literaturii romne n nv & mntul primar; Editura Funda&iei HUMANITAS, Bucure#ti, 2001; [pag. 11 20; 22 55; 100 184] Curriculum. Instruire. Evaluare; Editura EX PONTO, Constan&a, 2006; [pag. 202 220; 261 270; 280 288] Programa #colar - clasele I #i a II-a; Editura DIDACTICA PRESS SRL, Bucure#ti, 2004; Metode interactive de grup ghid metodic; Editura ARVES, Craiova, 2002; [pag. 344 - 361] Abecedar manual pentru clasa I; Editura ANA, Bucure#ti, 2000; [p. 84] Pove#ti cu flori; prezentare Ms PowerPoint; www.didactic.ro

*** Breben, S. Gongea, E. *.a. Pene*, M. Florica Plosca

Momentul lec&iei

Durata (min.)

Obiective

Elemente de con&inut

Metode

Strategii Mijloace

Modalit &i de organizare

Modalit &i de evaluare

1. Moment organizatoric

2. Captarea #i men&inerea aten&iei

Oc1 3. Reactualizarea unor cuno#tin&e 5 dobndite anterior

4. Precizarea temei #i a obiectivelor

' Se vor preg ti cele necesare bunei desf #ur ri a orei de limba romn . ' Se va asigura cadrul #i atmosfera optim pentru desf #urarea lec&iei. (Elevii sunt mp r&i&i pe grupe) ' Captarea aten&iei se face cu ajutorul unei prezent ri PowerPoint (Bond rel #i florile Anexa 1). ' Copiii l cunosc pe Bond rel, cel care dore#te s adune mireasma florilor de prim var pentru a o d rui celor de la ora#. ' Pentru a aduna mireasma florilor, Bond rel trebuie s rezolve cteva cerin#e. Dac dorim s -l ajut m trebuie s -i demonstr m c suntem elevi iste#i. ' Se vor reactualiza con&inuturile predate anterior: sunetul #i litera f (Jocul literelor #i al silabelor Anexa 2) ' Se va preciza faptul c ora aceasta se va insista asupra citirii #i scrierii de cuvinte #i propozi&ii. (Text suport: Eugenia #i florile Anexa 3) ' Se enun& n mod accesibil obiectivele.

Conversa&ia Conversa&ia Explica&ia

Calculator

Conversa&ia Metoda fonetic analitico sintetic Explica&ia

Figurine

Frontal

Chestionare oral Aprecieri verbale

Manual Calculator

Observarea sistematic

Momentul lec&iei

Durata (min.)

Obiective

Elemente de con&inut

Metode

Strategii Mijloace

Modalit &i de organizare

Modalit &i de evaluare

Oc2

5. Dirijarea nv & rii

25 Oc2

Oc3

Oc4 6. Ob&inerea performan&ei 5

' Elevii vor deschide manualul la textul Eugenia #i florile ' Vor fi citite cuvintele din manual. ' Intuirea imaginilor din manual se va face pe baza unor ntreb ri. ' Citirea textului de c tre elevi (n #oapt ) ' Adresarea unor ntreb ri al c ror r spuns pot dovedi gradul de n&elegere al elevilor dup citirea realizat prin efort propriu (personaj, loc, timp etc.). ' Citirea model a textului de c tre nv & tor. ' Citirea n lan&. ' Citirea n #tafet . ' Citirea selectiv . ' Se cere elevilor s explice folosirea unor semne de punctua&ie. ' Identificarea cuvintelor care con&in litera f #i scrierea lor pe tabl #i caiete. ' Scrierea unei propozi&ii (de mn ) ale c rei cuvinte sunt sudate (Propozi&ia bolnav Anexa 4). Sarcina va fi de a separa corect cuvintele #i de a citi propozi&ia. ' Alint m cuvintele. Se vor mp r&i fi#e pentru a g si diminutivele cuvintelor. (Anexa 5). ' Se solicit elevilor s formuleze ntreb ri referitoare la con&inutul textului (Explozia stelar - Anexa 6).

Conversa&ia

Manual Imagine

Frontal

Observarea sistematic Chestionare oral

Conversa&ia

Individual Frontal

Demonstra&ia

Proiector video

Manual
Explica&ia Exerci&iul

Observarea sistematic Individual

Fi#e cu propozi&ii sudate Fi# de lucru Fi# de control Coli flipchart

Pe grupe

Chestionare oral

Explica&ia Exerci&iul Problematizarea Conversa&ia Exerci&iul Problematizarea

Individual

Oc5 7. Asigurarea feedback-ului 5

Pe grupe

Observarea sistematic Autoevaluare Aprecieri verbale Chestionare oral Aprecieri verbale

Momentul lec&iei

Durata (min.)

Obiective

Elemente de con&inut

Metode

Strategii Mijloace

Modalit &i de organizare

Modalit &i de evaluare

8. Aprecieri asupra activit &ii

' Se fac aprecieri generale privind modul n care elevii au participat la activitate #i se vor acorda calificative. ' Bond rel le mul&ume#te elevilor pentru c lau ajutat s treac la urm toarea floare. ' Tem pentru acas .

Conversa&ia

Aprecieri verbale Calificative

Anexa 1

BOND(REL ,I FLORILE

Ce floare oare Ce floare oare Ce floare oare Ce floare oare

vei culege? vei alege? vei culege? vei alege?

S-a dus vestea pe la ar! C-am venit de la ora $. n poiana cu flori multe, Eu s cel mai tare bond! ra$.

Voi cnta $i voi dansa, Din floare-n floare voi zbura, Voi cnta $i voi alege: Ce floare oare voi culege?

Anexa 2

JOCUL LITERELOR ,I AL SILABELOR


Urm re#te consolidarea deprinderilor: de a recunoa#te literele de tipar, de a le ncadra n silabe #i cuvinte; de a recunoa#te silabele #i de a le ncadra n cuvinte. Reguli: A. Se alege un elev care formeaz silaba, g sind #i cuvntul care s o con&in ; B. Se unesc silabele pentru a forma cuvinte; Se alc tuiesc propozi&ii cu cuvintele formate. *Fiecare elev va scrie pe caiet silabele i cuvintele formate.

Anexa 3

TEXT SUPORT

PROPOZI IA BOLNAV(

Anexa 4

1. Grupa I Bond reladun mireasmaflorilor. 2. Grupa a II-a Aripilefluturilorflfieu#or. 3. Grupa a III-a Gr dinaesteplin deflori.

4. Grupa a IV-a Subcaislalelelenfloresc. 5. Grupa a V-a Eugeniaadun vesel flori. 6. Grupa a VI-a Harnicafeti& ud narcisele.

ALINT(M CUVINTELE!
fat% furnic% floare elefant -

Anexa 5

Anexa 6

EXPLOZIA STELAR(
Cine este Eugenia? Cine o ascult cu aten&ie? Cine apreciaz modul cum cite#te Eugenia? Cine?

Ce spune o margaret alb ? Ce cnt Eugenia?

Unde se afl Eugenia? Unde cresc florile? Ce? Unde?

Eugenia i florile

De ce ud Eugenia florile?

De ce?

Cnd?

Cnd o ascult florile? Cnd ud florile?

Cum?

Cum este Eugenia? Cum este margareta? Cum este macul?

S-ar putea să vă placă și