Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 24.02.2012
Unitatea de nvmnt: Colegiul National Pedagogic Andrei Saguna Sibiu
Clasa: a X-a
Profesor pedagogie: Sora Luxeburger
Student practicant: !ana Claudia "irginia
Obiectul de studiu: Pdagogie
Tema: #i$loacele de in%ataant
Tipul leciei: tran&itere de noi cuno&tinte
Scopul leciei: 'bog()irea baga$ului de cuno*tin)e cu +ri%ire la i$loacele de in%ataant *i rolul
ace&tora in acti%itatea i&tructi%-educati%a.
Obiective operaionale:
O
1
: &( co+lete,e rebu&ul cu etodele de in%ataant
O

: &( enuere caracteri&ticile +rinci+ale ale i$loacelor de in%ataant- +ornind de la


de.inita ace&tora/
O
!
: &( identi.ice .unc)iile +edagogice ale i$loacelor de in%ataant/
O
"
: &( dea exe+le de i$loace de in%ataant +entru .iecare ti+ologie/
O
#
: &( enuere ini 0 i$loace de in%atat +e care le-ar +utea utili,a in anuite &ituatii
date.
Strategii didactice:
$etode si procedee: con%er&a)ia- ex+lica)ia- +robleati,area
$i%loace didactice: rebu&- ar1er- +lan&e- .i&e de lucru
&orma de organi'are a activitii elevului: .rontal(- +e gru+e
Sec%en)ele lec)iei !b.
o+.
2i+ Con)inut in&tructi%-educati% #etode *i
+rocedee
3%aluare
1 2 0 4 4 5
1.Moment
organizatoric
2.Verificarea
cunotinelor
anterioare
3.Enunarea
temei i a
obiectivelor
4. Predarea i
invtarea noilor
coninuturi
O1
O
O"
O!
O#
Preg(tirea re&ur&elor nece&are de&.(*ur(rii o+tie a orei de +edagogie.
'n debutul orei &e %a reali,a o %eri.icare a cuno*tin)elor +redate 6n ora anterioar(- ce
%or conduce la noile cuno*tin)e.
"or .i reaintite cuno*tin)ele de&+re etodele de in%ataant ce au .o&t de$a 6n%()ate
+rin interediul unui rebu&- in ura co+letarii ace&tuia obtinandu-&e +e %erticala titlul
lectiei- &i anue: #i$loace de in%ataant.
Se %a introduce titlul lec)iei #i$loacele de in%ataant- ca urare a co+letarii
rebu&ului +re,entat anterior.
"oi introduce noul conce+t +rin +re,entarea de.initiei i$loacelor de in%ataant.
7e.initie: Mijloacele de invatamant se refera la ansamblul resurselor materiale,
naturale, tehnice, adaptate si selectionate in mod intentionat pentru a sprijini
desfasurarea activitatii instructiv-educative din scoala si realizarea obiectivelor
propuse.
Plec8nd de la acea&ta de.ini)ie &e %or &coate unele caracteri&tici ale i$loacelor de
in%ataant- caracteri&tici ce e%iden)ia,( i+ortanta ace&tora.
Ace&tea &unt:
i$loacele de in%ataant &unt re&ur&e ateriale- naturale &i te9nice
&unt ada+tate ni%elului cla&ei de ele%i
&+ri$ina reali,area acti%itatii in&tructi%-educati%e &i reali,area obiecti%elor
+ro+u&e
'n continuare &e &+eci.ic( c( di%er&itatea i$loacelor de in%ataant a i+u& ne%oia
unei cla&i.icari a ace&tora.
Se %a reali,a cla&i.icarea i$loacelor de in%ataant +rin o.erirea de exe+le- unde
ele%ii %or +utea o.eri &i ei exe+le- in ca,ul in care cuno&c.
Con%er&atia
3x+licatia
:ebu&
#ar1er
Plan&e
Con%er&atia
3x+licatia
A&t.el- i$loacele de in%ataant +ot .i cla&i.icate a&t.el:
i$loace reale- naturale ;exe+le: colectii de +lante- in&ecte- &ub&tante c9iice-
obiecte- +ie&e- a+arate</
i$loace de &ub&titutie ;exe+le: ac9ete- ula$e- .otogra.ii- de&ene- 9arti-
+lan&e<
i$loace ideati%e ; exe+le: &c9ee- .orule<
i$loace actionale ;exe+le: in&truente- a+aratura de laborator- a+arate-
calculatorul<
i$loace ixte ;exe+le: anualul- cartile- culegerile de texte- de exercitii &i de
+roblee<
i$loace audio-%i,uale ;exe+le: i$loace audio-ca&ete- C7-uri/ i$loace %ideo-
dia.ile- dia+o,iti%e/ i$loace audio-%i,uale-.ile didactice<
'n continuare &e %a trece la cel(lalt +unct al lec)iei *i anue =unctiile +edagogice
ale i$loacelor de in%ataant.
7u+a odul in care &unt integrate in acti%itatea didactica- i$loacele de in%ataant
+ot inde+lini &iultan ai ulte .unctii +edagogice:
.unctia &tiulati%a: -de de,%oltare a oti%atiei ele%ilor +entru &tudiu
-de &tiulare a curio,itatii &i intere&ului +entru cunoa&tere
.unctia de counicare: - de tran&itere de in.oratii
.unctia ilu&trati%-deon&trati%a: -de .orare la ele%i a re+re,entarilor
-de in&u&ire de noi cuno&tinte- de .ixare a lor
.unctia .orati%-educati%a: -de exer&are &i de,%oltare a o+eratiilor gandirii
.unctia e&tetica: -de culti%are a ca+acitatii de rece+tare &i a+reciere a .ruo&ului
.unctia de e%aluare: -de diagno,a &i a+reciere a +rogre&elor ele%ilor
"oi +urta o di&cutie cu ele%ii re.eritoare la nece&itatea utili,arii i$loacelor de
in%ataant in cadrul +roce&ului in&trcuti%-educati%.
De ce sunt necesare mi%loacele de invatamant(
=acilitea,a contactul ele%ilor cu obiecte &au .enoele greu acce&ibile
+erce+erii directe
5.etenie i
tran!fer
".#nc$eierea
activitii
Contribuie la cre&terea gradului de organi,are a in.oratiei tran&i&e
S+ri$ina counicarea +ro.e&or-ele%
7e,%olta ca+acitatea ele%ilor de a intelege realitatea
Stiulea,a curio,itatea- iaginatia &i creati%itatea ele%ilor
S+ri$ina ca+acitatea ele%ilor de a inregi&tra- +relicra &i inter+reta
in.oratiile
Su&tine oti%atia in%atarii &i culti%a &itul e&tetic
>n acea&ta eta+a- %oi i+arti cla&a de ele%i in 4 gru+e egale- .iecare gru+a +riind
cate o .i&a +e care e&te +re,entat titlul unei lectii- cla&a la care &e +reda lectia- ace&tia
a%and &arcina de a enuera ini 0 i$loace de in%ataant +e care le-ar utili,a in
cadrul ace&tei lectii- arguentand oti%ul +entru care le utili,ea,a &i odalitatile de
utili,are a ace&tora.
Se %or trage conclu,ii cu +ri%ire la +unctele di&cutate 6n ti+ul orei.
Se %a re%eni a&u+ra de.ini)iilor *i .unc)iilor i$loacelor de in%ataant.
3x+licatia
Probleati-
,area
=i&e de
lucru
!glinda tablei
22.00.2005
#i$loacele de in%ataant
7e.initie: Mijloacele de invatamant se refera la ansamblul resurselor materiale, naturale,
tehnice, adaptate si selectionate in mod intentionat pentru a sprijini desfasurarea activitatii
instructiv-educative din scoala si realizarea obiectivelor propuse.
#i$loacele de in%ataant +ot .i cla&i.icate a&t.el:
i$loace reale- naturale ;exe+le: colectii de +lante- in&ecte- &ub&tante c9iice- obiecte-
+ie&e- a+arate</
i$loace de &ub&titutie ;exe+le: ac9ete- ula$e- .otogra.ii- de&ene- 9arti- +lan&e<
i$loace ideati%e ; exe+le: &c9ee- .orule<
i$loace actionale ;exe+le: in&truente- a+aratura de laborator- a+arate- calculatorul<
i$loace ixte ;exe+le: anualul- cartile- culegerile de texte- de exercitii &i de
+roblee<
i$loace audio-%i,uale ;exe+le: i$loace audio-ca&ete- C7-uri/ i$loace %ideo-
dia.ile- dia+o,iti%e/ i$loace audio-%i,uale-.ile didactice<
=unctii +edagogice:
.unctia &tiulati%a: -de de,%oltare a oti%atiei ele%ilor +entru &tudiu
-de &tiulare a curio,itatii &i intere&ului +entru cunoa&tere
.unctia de counicare: - de tran&itere de in.oratii
.unctia ilu&trati%-deon&trati%a: -de .orare la ele%i a re+re,entarilor
-de in&u&ire de noi cuno&tinte- de .ixare a lor
.unctia .orati%-educati%a: -de exer&are &i de,%oltare a o+eratiilor gandirii
.unctia e&tetica: -de culti%are a ca+acitatii de rece+tare &i a+reciere a .ruo&ului
.unctia de e%aluare: -de diagno,a &i a+reciere a +rogre&elor ele%ilor
)*+,) 1
3nunturile +entru rebu&:
1. 7ruul &au calea de urat in acti%itatea +ro.e&orlui &i a ele%ilor e&te.... ;etoda<
2. 7in +unct de %edere i&toric- etodele care &unt ai %ec9i &e nue&c etode.....
;traditionale<
0. #etoda care ibina eleentele in&tructi%e cu eleente di&tracti%e e&te..... ;$ocul<
4. #etoda oderna de in&truire care con&ta in &e&i,area de catre +ro.e&or a unor &ituatii
+roblea &e nue&te..... ;+robleati,are<.
4. #etoda care con&ta in &c9ibul de re+lici dintre cadrul didactic &i ele% &e nue&te...
;con%er&atie<.
5. 2i+ul de con%er&atie care &e ba,ea,a +e o &ucce&iune de intrebari +u&e de +ro.e&or in
alternanta cu ra&+un&urile ele%ilor- care conduce la a.larea unui ade%ar &au a unei noutati
+entru ele%ii antrenati in +roce&ul in%atarii e&te con%er&atia.... ;euri&tica<
?. #etoda care con&ta in executarea re+etata- con&tienta &i &i&teatica a unor actiuni-
o+eratii &au +rocedee in &co+ul .orarii de+rinderilor +ractice &i intelectuale e&te
etoda... ;exercitiului<
@. #etoda de ex+unere %erbala care con&ta in anali,a &i arguentarea logica a .a+telor &au
cuno&tintelor &e nue&te... ;ex+licatie<.
A. #etoda didactica +rin care +ro.e&orul +re,inta- do%ede&te +e ba,a unui aterial concret-
intuiti% arguente logice &au actiuni +ractice- realitatea unui obiect- .enoen- +roce& &au
a unor ade%aruri &e nue&te... ;deon&tratie<
10. #odalitatea de in&truire +rin care ele%ii e.ectuea,a o cercetare- care e&te reali,ata +rin
ibinarea cuno&tintelor teoretice cu acti%itatea +ractica- care &e .inali,ea,a cu un +rodu&:
albue- lucrari &tiinti.ice e&te etoda... ;+roiectului<
11. #etoda de in&truire care con&ta in de&crierea &au nararea unor .a+te- e%eniente-
inta+lari &au +er&ona$e e&te... ;+o%e&tirea<
12. 7in +unct de %edere i&toric- etodele care au a+arut ai recent &e nue&c etode ...
;oderne<
10. #etoda care con&ta in urarirea &i inregi&trarea &i&teatica de catre ele% a unor obiecte
&au .enoene in &co+ul cunoa&terii lor e&te... ;ob&er%atia<
14. Con%er&atia euri&tica &e ba,ea,a +e o &ucce&iune de ... +u&e de +ro.e&ori in alternanta cu
ra&+un&urile ele%ilor. ;intrebari<
14. #etodele care con&ta in reali,area de interactiuni %erbale intre +ro.e&ori &i ele%i in
%ederea atingerii obiecti%elor +re&tabilitae &e nue&c etode... ;con%er&ati%e<
15. =iecare etoda di&+une de anuite ...- dar &i anuite de,a%anta$e- nuite ;a%anta$e<
1?. .... ;liite<
1@. Brain&toring-ul e&te o etoda ...;oderna<
1A. #etoda de in&truire care +re&u+une ex+lorare realitatii +rin acti%itati intentionate de
+ro%ocare- re+roducere &au odi.icare a unor .enoene &i +roce&e in &co+ul &tudierii lor
e&te... ;ex+erientul<
20. Con%er&atia e&te o etoda .... ;traditionala<
)*+,)
=>S3L3 73 LCC:C P3N2:C #CNCA >N 3CD>P3
=>SA 1: 3nuerati ini 0 i$loace de in%ataant +e care le-ati utili,a in cadrul unei
lectii de Cunoa&terea ediului- la gradinita +entru gru+a +regatitoare- cu titlul Anialele
doe&tice- in cadrul careia are loc ob&er%area anialelor doe&tice. Arguentati oti%ul
+entru care le utili,ati &i odalitatile de utili,are a ace&tora.
=>SA 2: 3nuerati ini 0 i$loace de in%ataant +e care le-ati utili,a in cadrul unei
lectii de 3ducarea liba$ului- la gradinita +entru gru+a +regatitoare- cu titlul Scu.ita :o&ie-
+o%e&te- in cadrul careia co+iii iau contact +entru +ria data cu +o%e&tea. Arguentati oti%ul
+entru care le utili,ati &i odalitatile de utili,are a ace&tora.
=>SA 0: 3nuerati ini 0 i$loace de in%ataant +e care le-ati utili,a in cadrul unei
lectii de #ateatica- la gradinita +entru gru+a +regatitoare- cu titlul Cercuri ariEcercuri ici-
in cadrul careia &e +une accentul +e arie ;areEic<. Arguentati oti%ul +entru care le
utili,ati &i odalitatile de utili,are a ace&tora.
=>SA 4: 3nuerati ini 0 i$loace de in%ataant +e care le-ati utili,a in cadrul unei
lectii de 3ducatie u,icala- la gradinita +entru gru+a +regatitoare- cu titlul Bate %antul
.run,ele- in cadrul careia &e %a +reda cantecul Bate %antul .run,ele. Arguentati oti%ul
+entru care le utili,ati &i odalitatile de utili,are a ace&tora.

S-ar putea să vă placă și