Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 14 februarie 2013


NIVELUL: I
TEMA ANUALA DE STUDIU: CUM PLANIFICAM/ORGANIZAM O ACTIVITATE?
TEMA SAPTAMANII: PASARI DE CURTE
PROIECTUL TEMATIC: Din lumea celor care nu cuvanta
DURATA: o zi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat: DS (Activ. matem) + DEC (Ed. muzicala)
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: fisa individuala, cifre, gainusa motata, ou de plastic,
imagini pasari de curte, recompense
TIPUL ACTIVITII: consolidare, predare-invatare-evaluare
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
PROPUNTOR: Gabriela Daniel

INVENTAR DE ACTIVITI:
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):
Rutine: Ma pregatesc pentru activitati! deprinderi de igien personal, servirea mesei,
ntlnirea de diminea: Azi avem un musafir!
Tranziii: Hipodromul joc dstractiv
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA):
1. Stiinta: Ghiceste oul fiecarei gaini
Joc de masa: Puzzle-uri distractive
Constructii: Ferma de animale
2. Joc de miscare: Jocuri liber alese in curtea gradinitei
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):
Domeniul stiinte (activitate matematica): Consolidarea numaratului in limitele 1-5
Domeniul estetic i creativ (educatie muzicala): Gainusa cea motata predare- invatare- evaluare
In padurea cu alune repetare
Obiective operationale:
Domeniul stiinte: Consolidarea numaratului in limitele 1-5
Obiective operaionale:
sa numere corect pana la 5
- sa identifice pasarile prezente in fisa de lucru;
sa incercuiasca corect cifra;
sa coloreze dupa cerinta;
Domeniul estetic si creativ: Gainusa cea motata predare- invatare- evaluare
In padurea cu alune repetare
Obiective operaionale:
sa execute corect exercitiile de respiratie;
sa intoneze corect arpegiul;
- sa identifice gaina si cocosul;
sa intoneze corect cantecul nou invatat;
- sa recepteze mesajul cantecului

SCENARIUL ZILEI
Intalnirea de dimineata:
1.Salutul: Buna dimineata,puisori micuti! Ma bucur ca sunteti aici! (se vor saluta pe rand copiii)
2.Impartasirea cu ceilalti: Azi este miercuri,16 febr 2011 i suntem n anotimpul iarna. V rog s privii pe
fereastr i s-mi spunei cum este vremea? Se va completa calendarul naturii mpreun cu copiii.
3.Noutatea zilei:Voi prezenta activitatile ce urmeaza a fi desfasurate pe tot parcursul zilei.
4.Activitatea de grup: Azi, avem in mijlocul nostru un musafir special, o alta doamna educatoare, care a
venit sa vada ce copii frumosi, cuminti si isteti suntem
Activitati liber alese 1.: Copiii isi vor alege centrele de interes la care vor sa lucreze. Le voi explica
sarcinile pe care le au de rezolvat si ii voi ajuta acolo unde este cazul.
Tranzitia ctre activitile pe domenii experieniale se va realiza prin intermediul jocului
Hipodromul
Activitati pe domenii experientiale:
DS: Consolidarea numaratului in limitele 1-5
Copiii vor fi asezati la masute, in functie de nivelul de varsta. Vom numara crescator mai intai, pana la 5,
si apoi pana la 10. De asemenea, vom recapitula cifrele, copiii trebuind sa le identifice corect, urmand, ca
mai apoi, sa primeasca fiecare fisa individuala de lucru si sa implineasca sarcinile acesteia.
Tranzitie: Jocuri de imitat pasari
DEC: Gainusa cea motata
Copiii se vor aseza frontal, in semicerc. Li se vor prezenta mai multe imagini cu pasari de curte si vor
trebui sa identifice animalul care face oua si canta cotcodac. Mai apoi, ne vom incalzi vocile si vom
asculta cantecul nou, vom afla ce inseamna cuvintele noi si vom incerca sa intonam si sa invatam noul
cantec.
Tranzitie: Exercitii de miscare-facem ca....
Incheierea activitatii: Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au lucrat si ii voi recompensa cu
cate o inimioara rosie.

S-ar putea să vă placă și