Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Disciplina:Informatic
PROFESOR: Selaru Luciana
CLASA: a IX - a E
Profil :Matematic - Informatic
Unitatea de nvare: Algoritmi
Tema: Algoritmi de determinare a cmmdc a doua numere a i b
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine , priceperi i deprinderi
Locul de desfurare: LABORATORUL DE INFORMATICA

OBIECTIVE EDUCAIONALE

a) OBIECTIVE COGNITIVE:
S defineasc corect noiunile de cel mai mare divizor comun a dou numere;
S identifice modurile de determinare a cmmdc. S analizeze modul de funcionare
ale programelor
b) OBIECTIVE AFECTIVE:
S argumenteze corect alegerea unei variante
S aprecieze corect soluiile oferite de ceilali
c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
S utilizeze corect noiunile teoretice nsuite.
S implementeze algoritmi de determinare a cmmdc in limbajul de programare C.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
S defineasc corect noiunile de determinare cmmdc;
S defineasc corect variabilele folosite n elaborarea algoritmului
S defineasc corect structurile de control i instruciunile
folosite n elaborarea programului
S-i nsueasc modurile prin care pot determina cmmdc
S trateze corect cazurile i excepiile care
apar n execuia algoritmului
S analizeze corect fiecare problem

STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice:

Principiul participrii i nvrii active;


Principiul asigurrii progresului gradat al performanelor i nlturarea
treptat a punctelor de sprijin;
Principiul conexiunii inverse;
METODE DE NVMNT:
metoda de comunicare oral: conversaia, explicaia, problematizarea
metode bazate pe aciune
exerciiul

PROCEDEE DE INSTRUIRE:
Conversaia de consolidare;
Problematizare prin crearea situaiilor problem;
Exerciii de consolidare;
FORME DE ORGANIZARE:
Frontal;
Individual;
Pe grupe;
FORME DE DIRIJARE A NVRII:
Dirijat de profesor sau prin materiale didactice;
Independent;
RESURSE MATERIALE:
Fie de lucru;
Set de aplicaii;
Calculator;
Videoproiector

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII INSTRUCTIVE:individual


FORME DE DIRIJARE A ACTIVITII : independent.
MIJLOACE DE NVMNT: fiele elevilor, testul formativ cu
proba, tabla, videoproiector, prezentare PowerPoint.
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
MARIANA MILOESCU, Informatic Profilul real, Editura
DIDACTIC I PEDAGOGIC,2004.
RESURSE PSIHOLOGICE ALE DESFURRII ACTIVITII
Capacitatea de nvare a clasei
elevii i-au nsuit noiunile teoretice predate la capitolul
PRINCIPIILE PROGRAMRII STRUCTURATE;

Diagnosticul motivaiei :
Interesul pentru nsuirea cunotinelor necesare prelucrrii
datelor este acelai la ntregul colectiv de elevi;
se vor contientiza elevii de necesitatea cunoaterii metodelor
de determinare a cmmdc a dou numere a i b

METODE DE EVALURE:
Evaluare sumativ;
Evaluare continu pe parcursul leciei;
Evaluare formativ.

DESFURAREA
ACTIVITII

Moment organizatoric

Pregtirea clasei

Organizarea i
pregtirea clasei:

Captarea ateniei elevilor pentru


activitate didactic ce urmeaz

Anunarea subiectului leciei


i a obiectivelor operaionale

Cunoaterea treptat a textului;


dirijarea procesului de nvare

Captarea
ateniei elevilor;

Reactualizarea cunotinelor:
Se realizeaz un set de ntrebri pentru reactualizarea cunotinelor
teoretice de mai jos:
1.Care sunt structurile nvate pana acum ?
Structura liniara, structura alternativa simpla (ifthen else),
structura alternativ generalizat (in case ) , structura repetitiv cu
numr cunoscut de pai (for), structura cu numr necunoscut de pai
condiionat anterior ( while..), structura cu numr necunoscut de pai
condiionat posterior(repeat .until)
2. Cum se clasific datele in funcie de fluxul de informaie?
Date de intrare, date intermediare, date de iesire
3. Care sunt tipurile de date folosite?
Intreg, real, logic, sir de caractere.
4 Care sunt operatorii matematici de determinare a restului mpriri a
doua numere, a ctului , si a rezultatului unei mpriri reale.
Mod, div , /,

Comunicarea noilor cunotine:


Cel mai mare divizor comun a doua numere a si b ( sau mai multe)
este cel mai mare numar care divide ambele numere.
Se noteaza cu : cmmdc

Pentru a gasi cel mai mare divizor comun se decompun


numerele in factori primi si se face produsul factorilor primi
comuni, luati o singura data, la puterea cea mai mica.

Exemplu.

150 2 3 5 2
c.m.m.d .c.150;720 2 3 5 30

4
2
720 2 3 5

Pentru calcularea celui mai mare divizor comun a doua numere a i b


se folosesc urmtorul algoritm:
Folosete Algoritmul lui Euclid (prin impriri succesive), care care
pentru dou numere a i b atribuie lui b restul mpririi lui a la b, iar
lui a vechea valoare a lui b. Rezolvarea problemei se bazeaz pe
condiia b0. Se repet procesul de mprire pn cnd r=0.

Paii algoritmului sunt:


P1) Se mparte a la b i se obine restul restul r (r a mod b)
P2) Se execut operaiile de atribuire ab; bc;
P3) Dac b 0, atunci se revine la pasul 1, altfel cmmdca.

Exemplu: dac a =36 i b=24, calculul se desfoar astfel:


1.
2.
3.
4.
5.
6.

se calculeaz restul r 36 mod 24 ; => r 12;


se fac atribuirile a 24, b12
cum b 0 se calculeaz din nou restul r 24 mod 12; => r 0;
se fac atribuirile a12, b0,
cum b=0 => cmmdc a;=>cmmdc 12 (ultimul rest nenul)
Concluzie : cmmdc a doua numere a i b este ultimul rest nenul.

Algorithm EUCLID;
Integer a,b,r, cmmdc
begin
write ('Alg. Euclid: metoda impartirilor succesive')
read (a); read(b);
while (b<>0)
r a mod b;
a b;{impartitorul devine deimpartit}
b r;{restul devine impartitor}
endwhile
cmmdca;
write ( 'c.m.d.c.=', cmmdc )
End

Semnificatia variabilelor folosite:


a, b variabile de intrare, de tip intreg;
r variabila intermediara de tip intreg;
cmmdc variabila de iesire de tip intreg;

S-ar putea să vă placă și