Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24. 11.2014


TEMA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?
SUBTEMA: ,,TREI CULORI SURORI
TITLUL ACTIVITII: VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA CUNOSTINTELOR
NIVELUL I GRUPA MICA
GRDINIA CRAI NOU- PROGRAM NORMAL PLOIETI
PROFESOR PENTRU NVMNTUL PRIMAR I PRECOLAR : MATEI ALINA
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

SCOPUL ACTIVITII:
Verificarea si consolidarea cunostintelor privind culorile, cultivand imaginatia creatoare in interpretarea
originala a semnificatiei culorilor
Exersarea capacitatii de a-si exprima ideile si sentimentele referitoare la drapelul tricolor
Scenariul zilei:
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup dintre mine i copii prin intermediul salutului de diminea:
Dimineaa ne-am trezit,
La grdini ne-am ntlnit,
Cu toii s ne salutm:
- Bun dimineaa dragi pitici,
M bucur c suntei aici!
ncepe o nou zi,
Bun dimineaa copii!
Copiii:

- Bun dimineaa!
n sala de grup sunt expuse imagini ce prezint culorile steagului Romaniei, pe care copiii sunt invitai s le
observe.
La Centrul tiin, copiii vor sorta imaginile din cosulet in functie de culoarea indicata.
La Centrul Bibliotec copiii vor citi imagini cu insemnele rii noastre.
La Centrul Constructii copiii vor realiza casute colorate folosind culorile indicate.
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:
- ntlnirea de diminea Salutul, Prezena, Calendarul naturii
- Rutine: ,, Sunt micut si frumusel si mi-e nasul curatel deprinderea de a folosi batista
- Tranziii:Unde este locul meu? cuburi in culori
ACTIVITI ALESE CENTRE DE INTERES:
A) TIIN: - Ce poate fi rosu, galben, albastru?
B) BIBLIOTEC: -Citim imagini cu insemnele tarii noastre
C) CONSTRUCTII: ,,Casa colorata
Obiective operaionale:
A) O1-s recunoasc imaginile;
O2- s sorteze imaginile in functie de culoarea indicata;
O3- s verbalizeze ce culoare are fiecare imagine.
B) O1-s observe imaginile cu insemnele tarii noastre: steag, costume nationale;
O2-s descrie imaginile.
C) O1-s recunoasc materialele pregtite pentru activitate;

O2- s utilizeze corect materialele de lucru;


O3 s construiasca casute alternnd culorile tricolorului (rou, galben, albastru).

STRATEGII DIDACTICE:
Metode de predare-nvare: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
Mijloace de nvare: imagini reprezentand culorile rosu, galben si albastru, cosulet, imagini cu insemnele
tarii noastre, cuburi de culoare rosu, galben si albastru.
Demers didactic
MOMENTELE
ACTIVITII
1. Moment
organizatoric

2. Captarea ateniei

3. Reactualizarea
cunotinelor

CONINUTUL TIINIFIC

OBIECTIVE

METODE DE
PREDARE
NVARE

aerisirea slii de grup;


aezarea msuelor n grupuri;
aezarea materialului didactic pe msue,
dar acoperit;
intrarea copiilor.
Descoperirea materialului didactic de pe msue
se face printr-un moment-surpriz.
Educatoarea va aprea n faa copiilor
mbrcat n culorile steagului Romaniei
Le voi adresa copiilor urmtoarele ntrebri :
Cum se numete ara noastr? (Romnia)
Ce azi importanta vom sarbatori noi? (Ziua
Naional a Romniei)

conversaia

MIJLOACE
DE
NVMNT

Care sunt nsemnele rii noastre?( drapelul


tricolor)
4.
Anunarea
Copii, astzi vom vorbi despre culorile steagului
temelor
Romaniei.
5. Dirijarea nvrii
Copiii i aleg sectorul preferat.
La Centrul tiin copiii vor selecta imaginile din
cosulet in functie de culoarea indicate.
La Centrul Bibliotec copiii vor citi imagini
care reprezint insemnele tarii noastre.
Copiii vor observa culorile steagului,
costumelor naionale, harta Romaniei.
La Centrul Constructii, copiii vor construi
casute colorate alternnd culorile rou, galben,
albastru conform indicaiilor educatoarei.
6.Obinerea
performanei
7. Evaluarea
activitii
8.Retenia i
transferul

Toi copiii sunt activi i urmresc s fie atinse


obiectivele propuse.
Lucrrile realizate de copii, vor fi expuse astfel
nct acetia s le poat vedea i s fie mndri de
ele.
Copiii vor fi ludai i recompensai.
Vom asculta cntecelul : Romnaul.

observaia
explicaia
A) O1, O2, O3
B) O1, O2

observaia
conversaia
explicaia
demonstraia ,
exerciiul

Imagini cu
reprezentand
culorile rosu, galben
si albastru
Imagini, plane cu
insemnele tarii
Cuburi colorate

C) O1,O2,O3

observaia

n timp ce copiii cnt , pregtesc materialele necesare pentru desfurarea Activitilor pe Domenii Experieniale.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:


DOMENII EXPERIENIALE:
D.S ,,Papusi surori imbracate in culori-observare
D.O.S. Steagul Romaniei-lucrare practic
Obiective operaionale:
O1 s recunoasca si sa denumeasca culorile rochitelor papusilor;
O2- s denumeasca numele tarii, al poporului si al limbii;.
O3- s cunoasca insemnatatea culorilor drapelului;
O4- s denumeasc materialele primite;
O5- s lipeasc materialele primite pe suprafaa de lucru ;
O6- s pstreze aspectul ngrijit al lucrrii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode de predare-nvare: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
Mijloace de nvare:cutie, papusi, scrisoare, imagini cu tara noastra si insemnele ei, bilute de hartie
creponata, componente din hrtie glacee ale steagului, aracet, ecusoane.
BIBLIOGRAFIE
EZECHIL L., PI LZRESCU M. Laborator precolar, Editura V&I Integral, Bucureti 2001
AVRAM D. n lumea celor mici, Editura Muscel, Cmpulung 2008

DOMENIUL STIINTA+ DOMENIUL OM SI SOCIETATE


Demers didactic
MOMENTELE
ACTIVITII
1. Moment
organizatoric
2. Captarea ateniei

CONINUTUL TIINIFIC

OBIECTIVE

Aezarea scunelelor n semicerc;


Pregtirea materialului didactic;
Intrarea copiilor.
- Copiii am descoperit la usa grupei o cutie. Vreti sa
o deschidem si sa descoperim ce este in ea?
Se deschide cutia si copii descopera trei papusi
imbracate cu rochite colorate in rosu, galben si
albastru

4. Anunarea titlului
Se prezinta prescolarilor tema zilei: Astzi copii ne
i a obiectivelor
pregatim de sarbatoare! Se vor anunta obiectivele si
modul de desfasurare a activitatii.
5. Dirijarea nvrii
Se realizeaza printr-o scurta conversatie:
Cum se numeste tara noastra?
Cum se numeste poporul nostru?
O2
Ce limba vorbim noi?
Cand sarbatorim ziua nationala a Romaniei?
Cum se numeste steagul Romaniei? De ce se numeste
tricolor?
Educatoarea le prezinta copiilor cele trei papusi O1
imbracate in culorile steagului Romaniei.
O3
Ce culoare are rochita primei papusi? Cu ce seamana ea?
Ce alte exemple imi puteti da? Dar ce culoare are rochita

METODE DE
PREDARE
NVARE

explicaia

MIJLOACE
DE
NVMNT

Cutie
papusi

explicaia

Conversatia
Imagini cu tara
noastra si insemnele
ei

Explicatia

celei de-a doua papusa? Dar a treia? Imi puteti da


exemple de alte obiecte care pot avea aceasta culoare?
6. Obinerea
performanei

7. Retenia i
transferul
8. Evaluarea
activitii

Obinerea performanei se realizeaz prin activitatea


practica prin care vor realiza steagul Romaniei. Copii vor
primi elementele steagului tricolor pe care le vor asambla
in ordinea corespunzatoare: port drapelul, culoarea
albastra, culoarea galbena si culoarea rosie prin lipire.Se
va realiza o expozitie cu lucrarile copiilor si vor fi
appreciate prin metoda turul galeriei.
Copii vor fi intrebati care a fost tema activitatii si vor
audia cantecul ,,Trei culori cunosc pe lume
n finalul activitii copiii vor primi un ecuson cu
steagul Romaniei

O4
O5
O6

O3

conversaia
explicaia
exerciiul

conversaia
exerciiul
conversaia
exerciiul

Componente
hartie glasata
steagului
aracet

Ecusoane

din
ale

S-ar putea să vă placă și