Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05 04 2007
PROPUNTOARE: Murean Maria, Roman Carmen, Sarosi Izabella, Torjo Imola
CLASA: a-VIII-a
OBIECTUL:Limba i literatura romn
SUBIECTUL: ,, Dincolo de nisipuri de Fnu Neagu- carcacterizare de personaje
TIPUL LECIEI: Transmitere i nsuire de noi cunotine
OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
Dezvoltarea capacitii de exprimare a mesajului scris
Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIVE DE REFERIN: 1. s dovedeasc nelegere unui text literar sau nonliterar,
pornind de la
cerinele date 2.- s redacteze texte diverse , adaptndu-le la situaia de comunicare
concret
OBIECTIVE OPERAIONALE: O1. s clasifice personajele n funcie de participarea lor la
aciune

25

02. s exemplifice cu citate din text modalitile de


caracterizare a
personajului principal
03. s extrag trsturile morale i fizice ale personajului
principal
4. s precizeze trstura dominant a personajului colectiv
5. s precizeze relaia lui uteru cu celelalte personaje ale nuvelei

RESURSE MATERIALE: Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a-VIII-a , editura
Corint,
2004
Volum ,, Dincolo de nisipuri
Fie de lucru
RESURSE UMANE: elevii clasei a-VIII-a, cadrul didactic
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
TIMP, SPAIU: 50 de minute, sala de clas

26

ETAPELE
LECIEI
1. Evocare
(10 min.)

OB.
ACTIVITATEA
OP. PROFESORULUI
Verificarea prezenei
elevilor Pregtirea
materialelor necesare
desfurrii leciei.
Stabilirea linitii.
Verificarea temei
att calitativ ct i
cantitativ.
Voi pune ntrebri
referitoare la planul
simplu, planul
dezvoltat i
reyumatul nuvelei ,,
Dincolo de nisipuri
de Fnu Neagu

ACTIVITATEA
ELEVILOR
Elevul de serviciu
face prezena
elevilor.Fiecare
elev i va pregti
crile i caietele
de limba i
literatura romn.
Elevii i verific
tema i fac unele
completri.
Elevii rspund la
ntrebri,
reactualizndu-i
astfel cunotinele
de orele trecute.

27

METODE I
PROCEDEE
conversai
a
explicaia
expunerea
conversai
a

EVALUARE
Verific tema.
Analiza si
compararea
rspunsurilor.

ETAPELE
LECIEI

2.Realizarea
sensului (30
de minute)

OB.
OP.

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

METODE I
PROCEDEE

EVALUARE

Voi numi unul sau


doi elevi care imi
vor reda coninutul
pe momente ale
subiectului

Elevii redau
coninutul nuvelei
pe momente ale
subiectului

expunerea

individual

Astzi vom discuta


despre personajele
nuvelei, clasificarea
i caracterizarea

Elevii recepteaz
mesajul.

conversaia

acestora.
Le ofer un timp de
5-7 minute pentru a
reluctura textul din
manual, atrgndule atenia asupra
personajelor

28

ETAPELE
LECIEI

METODE I
PROCEDEE

EVALUARE

Elevii
menioneaz
personajele.

exerciiul

individual

Clasific
personajele.

exerciiul

individual

OB.
OP.

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

O1.

Le mpart prima fi
de lucru, individual.
Fia 1.
1.Menionai
personajele din
nuvela ,, Dincolo de
nisipuri de Fnu
Neagu.
2.Clasific
personajele
completnd schema
dat, n funcie de
participarea lor la
aciune.
3. Argumenteaz
clasificarea pentru
fiecare personaj.

i argumenteaz
clasificarea.

29

argumentare a

ETAPELE OB. ACTIVITATEA


LECIEI OP. PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

METODE I EVALUARE
PROCEDEE

Aderesez ntrebri Elevii si verific si si


conversaia
asupra modului n
completezrspunsurile
care au rspuns
date.
elevii.
i voi mpri n
Elevii completeaz
explicaia
grupe de cte 4
elevi si le voi
distribui alte fie.
Fia 2.
Completeaz
tabelul cu 2, 4 sau 6 tabelul cu
exerciiul
O2. citate di text pentru exemplificri att
fiecare tip de
pentru caracterizarea
caracterizare a
direct ct i pentru cea
personajului, iar apoi indirect.
expunere
extrage trsturile
a
care reies din fiecare
citat.

30

frontal

pe grupe

pe grupe

ETAPELE
LECIEI

OB.
OP.

O3.

METODE I
PROCEDEE

EVALUARE

Voi adresa o serie de Elevii vor citi pe


ntrebri referitoare la rnd rspunsurile
citatele date, la modul Vor argumenta.
de caracterizare i la i vor completa
trsturile de caracter fiele dac este
gsite.
necesar.

conversaia

frontal

Fia 3.
Precizai 4, 6 sau
mai multe trsturi
fizice i morale ale
personajului
principal, uterul.

Elevii
completeaz
tabelul att cu
trsturi fizice ct
i morale.

exerciiul

individual

Care sunt
Elevii enumer
principalele trsturi trsturile morale.
morale ale lui
uteru?

conversaia

frontal

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

31

ETAPELE
LECIEI

OB.
ACTIVITATEA
OP. PROFESORULUI

3.Reflecia
(10 minute)

Care sunt
principalele trsturi
morale?
Care este trstura
dominant a
personajului
colectiv?
Care este relaia lui
uteru cu celelalte
personaje?
Precizez elevilor
sarcina de lucru
pentru acas.
Realizeaz o

O4.

O5.

ACTIVITATEA
ELEVILOR

Elevii rspund.

METODE I
PROCEDEE

conversai

Setea de via
Elevii pun n
raport relaia
protagonistului cu
celelalte personaje.

32

EVALUARE

individual
frontal

a exerciiul

compunere de 15-20

ETAPELE
LECIEI

OB. ACTIVITATEA
OP. PROFESORULUI

ACTIVITATEA
ELEVILOR

33

METODE I
PROCEDEE

EVALUARE

de rnduri, n care s
compari
personalitatea
personajului
principal, uteru,
din nuvela ,, Dincolo
de nisipuri de Fnu
Neagu, cu cea a
personajului
colectiv.

Elevii i noteaz
tema.
Adreseaz unele
ntrebri
referitoare la
compunere.

34

explicaia
conversaia
problematizarea

Fia nr. 1.
1. Menionai personajele din nuvela ,, Dincolo de
nisipuri de Fnu Neagu:

2.Clasific personajele completnd schema dat mai jos, n


funcie de participarea lor la aciune.

a) individuale
1

centrale
1

secundare
1

episodice
1

b)colective
-------T ------------- 1 ------

2.
-

Argumenteaz clasificarea pentru fiecare personaj:


personaj individualcentral:.
.........................................................................................
- personaj indivudual secundar: .......................................
.........................................................................................
personaje individualeepisodice .....................................
.........................................................................................
- personaje colective .......................................................

35

FIA NR. 2
Completez tabelul cu 2,4 sau 5 exemple citate din text,
pentru fiecare tip de caracterizare a personajului principal,
uteru, iar apoi extrage trsturile care reies din fiecare
citat.
TIPURI DE
CARACTERE

CITATE DIN
TEXT

CARACTERIZARE
DIRECTA

CARACTERIZARE
INDIRECT

36

TRSTURI

FIA NR. 3.

Precizai 4, 6 sau 8 trsturi fizice i morale ale


personajului principal.
ASPECT FIZIC
-TRSTURI-

ASPECT MORAL
-TRSTURI-

37

FIA NR. 4.

Rspundei la urmtoarele ntrebri:


1. Care este trstura dominant a personajului colectiv?
........................................................................................
2. Cum se pregtesc stenii s ntmpine venirea apei?
.............................................................................................
.............................................................................................
...................................................................................
3. Care este relaia lui uteru cu celelalte personaje?
.............................................................................................
.............................................................................................
....................................................................................

38

,,Simea
mereu n
fa rcoarea
valurilor

ambiios

Aspect
nengrijit

uteru

,,cmaa
atrnndu-i
peste
pantaloni

ncrncenat

,,N-o s vie
la noi nici
ntr-o
sptmn
dac

Energie
nebnuit

Trebuie sa
dau luntre la
ap i s
cur
anurile

39

1.ntrebri logistice/
apreciative/ socratice.
ntrebri i sensuri
transtextuale de
ordin conceptual
abstract/sens obiectiv
(DEX)
- Ce este nlucirea?
- Ce este seceta?
- Ce veste aduce
clreul?
- Ce reprezint apa?
- Din ce motive
pleac uteru
mpreun cu clreii
la munte?

2. ntrebri
demonstrative/
descriptive/istructivdeductive. ntrebri i
sensuri
(inter)textuale/ de
ordin conceptual
categorial(analiza
literar)
- Care este cuvntul
cheie n text? Dar tema
textului/ motivul
central?
- Cum e starea de spirit
a oamenilor n timpul
secetei?
- Ce face uteru la
aflarea vetii c vine
grla?
- De ce venirea apei
este neleas ca un
izvor al vieii satului?
- Cum este drumul n
cutarea grlei? De ce
nu rezist clreii? De
ce rmne singur
uteru?

40

3. ntrebri dialectice/
performative/
interpretative.
ntrebri i sensuri
personalizate/de ordin
afectiv-emoional/sens
subiectiv/ sensuri
transpersonale
- Ce este iluzia pentru
voi? Cine se iluzioneaz?
- Cum te-ai sipi dac ar
fi secet mare?
- Ce-ai face dac ar fi
secet?
- Ce ai face dac ai afla
c seceta se termin n
curnd?
-Ce reprezint apa pentru
tine?
- Cum reacionezi la
aflarea unei veti bune?
- Ce ai face dac ai fi n
locul lui uteru?
- Dac ar fi s rescriei
finalul, cum l-ai
interpreta?

BIBLIOGRAFIE
1.
2.

3.

4.
5.
6.
7.

,, Limba i literatura romnManual pentru


clasa a-VIII-a, Editura Corint, 2004
Alina Pamfil ,, Limba i literatura romn n
gimnaziu. Structuri didactice deschise Editura
Paralela 45, Piteti, 2003
Goia Vistian, ,, Didactica limbii i literaturii
romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia,
Cluj-Napoca, 2002
Programe colare pentru clasele VII-VIII. Aria
curricular ,, Limb i comunicare
Grigor Andrei ,, Fnu Neagu, Monografie.
Editura Aula, Braov, 2001
Parfene Constantin ,, Metodica studierii limbii
romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999.
Popa Ion, Popa Marinela ,, Literatura romn,
Manual preparator pentru clasa a-VIII-a Editura
Niculescu, Bucureti, 2000

41

S-ar putea să vă placă și