Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

UNITATEA COLAR: coala Gimnazial Stnca


CLASA: Pregtitoare
Institutor: Iftimescu Maria
Unitatea tematic: Igiena personal
Aria curricular: Om i societate
Disciplina : Dezvoltare personala- activitate integratDomenii integrate:M.EM.;C.L.R.;.A.V./A.P. ; M.M.
Subiectul leciei : Camera mea - Cum ne ngrijim?
Data: 15.X.2014
Tipul activitii :mixta
COMPETENTE GENERALE
mbogirea si consolidarea vocabularului n legtur cu tema dat
Formarea i consolidarea deprinderii de recunoatere a unor obiecte de igien personal
Cultivarea interesului pentru pstrarea obiectelor din camer, n stare bun
Competene specifice :
Educaie pentru societate :
1.1. Identificarea unor norme elementare de conduit n contexte familiare
1.2. Punerea n practic a unor norme elementare de conduit n contexte familiare
2.1. Recunoaterea unor deprinderi de comportament moral-civic n grupurile de apartenen
Comunicare n limba romn

1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar
1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar

Matematic i explorarea mediului


3.2.Manifestarea curiozitii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri
mediul apropiat,n scopul identificrii unor regulariti.
Arte vizuale i abilit si practice

repetitive simple din

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor ntlnite n mediul familiar
2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului
direct

Muzic si miscare
2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text

Obiective operaionale :

S numeasc prile componente ale corpului uman, pe baza ghicitorilor


S identifice activitile zilnice de pstrare a igienei corporale, pe baza imaginilor
S denumeasc obiecte folosite pentru pstrarea cureniei corpului
S sesizeze deosebirile dintre cele dou camere ( din fi )

S realizeze plana cu obiectele de igien a corpului ( colorare i lipire)

Strategii didactice :
Metode i procedee : conversaia, explicaia, demonstraia, demonstraia , exerciiul, expunerea,
observaia dirijat, brainstorming, aprecierea verbal, nvarea prin descoperire
Mijloace de nvmnt: caiete auxiliare ( speciale ), fie de lucru, imagini-activiti de igien, plana
Igiena personal, creioane colorate, lipici, stimulente
Forme de organizare : frontal, individual
Evaluare formativ, prin observarea comportamentului elevilor, analiza produselor activitii

BIBLIOGRAFIE;
Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea
competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended
learning pentru cadrele didactice din nvtmntul primar;

MECTS -Programa pentru disciplinele: Educaie pentru societate ,Arte vizuale i lucru manual,
Comunicare n limba roman, , Matematic si explorarea mediului, aprobat prin ordinul
ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucuresti, 2012.
Adina Grigore, Cristina Toma, Ioana Neagoe, Claudia Negritoiu, Augustina Anghel, NicoletaSonia Ionica, Maria-Magcalena Nicolescu Ghid practic pentru clasa pregtitoare, Editura Ars
Libris

Desfasurarea activitatii

Evenimentul
didactic

Compe
tene
specif
.

1.Moment
organizatoric

D.P.
2.2.

Continut stiintific

Verific existena materialelor necesare .


Asigurarea unui climat optim pentru
desfurarea leciei.

2.Captarea
atentiei

STRATEGII
DIDACTICE
Metode i
Mijloace
Forme de
procedee
de
organizar
nvare
e

Evaluare

Conversaia

Observarea

Frontal

sistematic
Conversaia

CLR.
1.1
1.2.

Frontal

Le spun elevilor ca au reusit si ca acum piticii


impreuna cu Alba ca Zapada sunt in lumea
povestilor , in casuta din padure.
Adresez intrebari:
Ce credeti, casuta din padure era curata,
dupa o absenta sa de mare? Sa nu uitam
ca au fost plecati muuult, muuult timp de
acasa.
Dar ei? Parca erau un pic murdari si
prafuiti
Ce credeti, piticii sunt diferiti de noi?

Conversaia
Frontal
Explicaia

sistematic
Plansa

cu

drumul
Conversaia

catre pitici

Pe grupe

Am sa va spun cateva ghicitori sa vedem.


CLR.
1.1
1.2.

1.1
1.2.
1.3.

CLR.
1.1
1.2.

3.Anunarea
subiectului si a

Dou ape-aprinse
Sub dou pduri ntinse.
( Ochii i genele )
Am dou ferestre
Dimineaa se deschid
i seara se nchid.
( Ochii )
Am doi cluei
Cutreier lumea cu ei.
( Picioarele )
Sunt doi frai gemeni
Vor s se vad,
Dar un munte i desparte.
( Ochii i nasul )
Am o greblu cu cinci diniori
Pe zi mi trebuie de-o mie de ori.
( Mna )

Observarea

Analiza
Explicaia

Explicaia

rspunsurilor

-jetoane
Analiza
Frontal

rspunsurilor

Conversaia
Observaia

Observarea
sistematic

Exerciiul

-tabla

S-ar putea să vă placă și