Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Data:9 mai
Grupa :mare pregatitoare
Categoria de activitate:Educarea limbajului
Tipul lectiei:predare-invaare
Tema :Imnul Uniunii Europene de Friedric Shiller
Forma de realizare:Memorizare
OBIECTIV CADRU:
mbogirea i activizarea vocabularului copiilor ,precum i cultivarea unei
vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii;exersarea memoriei;educarea n spiritul
devotamentului civic,a dragostei i prieteniei fa de oameni ,indiferent de
naionalitate,sex, cultur i educaie.
OBIECTIV DE REFERIN:
S audieze cu atenie un text,s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive
S rein continutul de idei al poeziei mbogindu-i sfera de reprezentri despre
valorile promovate de cetenii rilor membre ale UE
S memoreze logic textul i s-l recite expresiv,respectnd pauzele,folosind un ton
i un ritm potrivit;
S rein cuvinte i expresii noi, vis-a-vis de explicaia dat (slav, voie bun, sol,
sfnt, vraj,etc. )
S-i atepte rndul pentru a recita la microfon
S foloseasc mijloace moderne(cti i microfon)
S exerseze micrile aparatului fono-articular
Afective:
S-i formeze o atitudine pozitiv fa de sine i fa de ceilali
S manifeste prietenie ,toleran, armonie,concomitent cu nvarea
autocontrolului
STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee:povestirea,explicaia, demonstraia,conversaia,recitarea
model,exerciiul, problematizarea
Mijloace didactice:planse ilustrnd continutul poeziei,calculator,cti i
microfon, creioane colorate , foi;
Bibliografie:Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii

Nr.
crt.

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONINUTUL TIINIFIC
Activitatea Educatoarei
Activitatea
Copiilor

Organizarea activitii

Captarea ateniei

Aerisirea slii de grup i


pregtirea materialelor
pentru a desfura n bune
condiii activitatea
Se realizeaz prin auditia
melodiei Imnului Uniunii
Europene
Ce ati ascultat?
Ce zi este astzi
V propun s memoram i
textul Imnului UE, pentru a
putea cnta si noi ,alturi de
alti ceteni ai rilor
membre UE
a) Recitarea model
Se recit de ctre
educatoare poezia
b) Familiarizarea
copiilor cu textul- se
explic continutul textului
i cuvintele noi ,porninduse de la semnificaia titlului
Concomitent ,se prezint i
imaginile care ilustreaz
continutul poeziei
Se mai recit nc o dat de

Anunarea temei i a
obiectivelor

Dirijarea nvrii

METODE SI
PROCEDEE

EVALUARE

-particip alturi
de educatoare
-ascult cntecul
-audiia
-conversaia
-Imnul Ue
-Ziua Europei

Ascult poezia
-ascult explicaia
termenilor
-particip la
explicarea
termenilor noi

Se verific prin
ntrebri simple
cunotinele depre
UE

-conversaia,
-explicaia
-problematizarea
-participarea
copiilor

catre educatoare;
c)memorarea poeziei de
ctre copii
nvarea poeziei se face pe
strofe,copiii vor recita
individual;
Dup ce au recitat toti
poezia , pentru ai antrena vedea , se face i
recitarea n lan ;

-recit poezia pe
strofe

-se evalueaz
intonaia,expresiv
itatea.,timbrul
vocii
-recit n lan

Obinerea performanei

Copiii recit poezia la


microfon iar educatoarea i
nregistreaz pe
calculator,dup care si
ascult propriile voci
pentru a se autocorecta

-recit la
microfon
-ateapt s le
vin rndul

Evaluare

Li se d copiilor sarcina de
a desena pentru a vedea
dac au nteles coninutul
poeziei
Se fixeaz titlul i
coninutul de idei al poeziei
Se fac aprecieri individuale
i colective

-ilustreaz prin
desen coninutul
de idei al poeziei

ncheierea activitii

-exerciiul

-exerciiul

-problematizarea

-conversaia

-se verific atenia


i capacitatea de
concentrare,dar i
felul cum au
recitat prin
aprecieri verbale
ale educatoarei,
dar i prin
autoapreciere
-se verific ceea
ce au neles din
coninutul
poeziei.

OBIECTIVELE PE CENTRE:
JUCRII MANIPULATIVE /MATEMATIC:

Rezolv repede i bine- fie de munc independent


Verificarea numeraiei n limitele 1-10.(Aspectul ordinal al numerelor)
S ordoneze steagurile (stelutele) n sir cresctor (descrescator),artnd locul pe
care ar trebui sa-l ocupe prin cifra corespunztoare;
S identifice numerele n limitele 1-10 (1-15);
S recunoasc locul fiecrui numr n irul numeric;
S identifice vecinii numerelor;
1 S gseasc soluia adecvat problemei ilustrate;
S foloseasc un limbaj matematic adecvat;
Mijloace didactice :Creioane colorate,fie de munc independent

TIIN : Joc de masReconstituie ntregul


Gsete i perechea

S intuiasc materialele primite;


S gaseasc steagul potrivit pentru ara pereche ;
S specifice ce reprezint toate acele piese;
S reuneasc piesele pentru a reconstitui ntregul ;
S coopereze cu colegii n vederea realizrii sarcinilor primite ;

Materiale didactice:Steagurile rilor UE ; hrile n miniatur a rilor UE ; jumti de


steaguri i hri

Se refer numai la copiii de grup pregtitoare

S-ar putea să vă placă și