Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data : 17. 03. 2015


Unitatea de nvmnt: Liceul cu Program Sportiv, Botoani
Clasa: a III-a
Propuntor : nv. Ana Ihorov
Aria curricular : Tehnologii
Obiectul : EDUCAIE TEHNOLOGIC
Unitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice. Hrtia
Tema: Decuparea dup contur, asamblarea i lipirea hrtiei
Subiectul : Rndunica
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Scopul leciei:
o Dezvoltarea simului practic i estetic ;
o Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru nvate (decupare dup contur,
lipire, asamblare) cu diverse materiale i ustensile n realizarea unei produs .
Locul desfurrii: sala de clas
OBIECTIVE CADRU :
1. Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile .
2. Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simple .
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.2. s aplice tehnici de prelucrare a materialelor utiliznd instrumente i ustensile adecvate;
2.2. s mbine n mod adecvat tehnicile de realizare a unor produse simple i/sau complexe;
2.3. s aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finit;
Obiective operaionale:
O1: S utilizeze operaii simple de lucru cu materiale necesare;
O2: S se familiarizeze cu tehnicile de lucru necesare obinerii produsului;
O3: S decupeze corect, dup contur, pentru a putea definitiva produsul;
O4: S asambleze partile componente ale produsului, corect;
O5: S respecte etapele de lucru;
O6: S aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea compozitiei;
O7: S realizeze sarcini de lucru mnuind corect materialele i ustensilele de lucru;
O8: S manifeste interes fa de activitate, concretizat n comportament, prin atenia
i implicare activ;
O9: S manifeste o atitudine degajat n comunicarea oral;

sporit

Strategia didactic:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, observarea, munca


independent, autoevaluarea, evaluare reciproc, ciorchinele, expunerea

Material didactic: lucrare-model, foarfec, lipici, carton , ablon pentru decupare,


ghicitori, imagini psri cltoare.

Forma de organizare a activitii: frontal, individual;


Timp: 50 minute.
Bibliografie:

Diaconu ,M. ndrumtor pentru leciile de abiliti practice, clasele I-IV ,


Ed.Petrion ,Bucureti , 2001
www.edu.ro, Curriculum naional. Programe colare pentru nvmntul primar clasa
a III-a , Bucureti , 2004
Site www.krokotac.com

Nr.
crt.

Secvenele
leciei/durata

Coninutul instructiv-educativ

Moment
organizatoric

Se pregtesc materialele necesare desfurrii


n bune condiii a orei de educatie tehnologic .

Captarea ateniei

Voi citi elevilor poezia Chemarea primverii


de Elena Podoleanu.
Voi dirija discuia spre enumerarea psrilor
care revin n ar o data cu primavara.
Voi citi ghicitori despre unele psri cltoare
care revin in ar n anotimpul primvara.
(anexa 2)
Se va discuta despre rndunic: aspect, mediu
de via, hrnire.

Anunarea temei

Dirijarea nvrii

Anunt tema lectiei Rndunica.


Voi comunica elevilor scopul si obiectivele
leciei ce vor trebui atinse in cadrul acestei lecii
Prezentarea i intuirea modelului
Solicit elevii s precizeze ce materiale s-au
folosit pentru realizarea acestei lucrri.
Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru
prin afiarea imaginilor care prezint paii
necesari parcurgerii
Cer elevilor s identifice materialele pe care
le au pe banc.
Pna s nceapa realizarea lucrrii, voi
solicita un elev s repete etapele de lucru.
Realizarea lucrrii

Ob.
Op.

Resurse
procedurale

Resurse
materiale

conversaia

O8
O9

conversaia

imagini
rndunica

Conversaia
Explicaia
expunerea

O1
O2
O4
O5
O6
O7
O8

demonstraia
conversaia
explicaia
observaia
exerciiul

Forme de
organizare /
Evaluare
frontal

individual
frontal

frontal

model
abloane
lipici
foarfece
carton
creioane
colorate

frontal
individual

Solicit elevilor s realizeze lucrarea


orientndu-se dup planul de lucru de pe
tabl, folosind corect tehnicile de lucru
(colorare, decupare dup contur,asmblare,
lipire, ) si sa lucreze ngrijit i curat, avnd
grij s nu se rneasca.
Pe parcursul orei:
se urmrete modul de realizare a lucrrilor
de ctre copii
se ndrum, se corecteaz, se ncurajeaz
elevii, se atenioneaz, unde este necesar.
6

Evaluarea lucrrilor

Prezint criteriile de evaluare a lucrrilor:


-finalizarea lucrrii,
-corectitudinea execuiei,
-aspectul estetic,

observare
sistemic a
comportame
ntului
copiilor

O5
O6
O8

evaluarea reciproc

Lucrrile finalizate vor fi expuse pe panou, dup


care i vor aprecia fiecare lucrrile i vor face
observaii acolo unde nu s-a lucrat ngrijit
7

ncheierea leciei

Fac aprecieri asupra activitii i implicrii


elevilor la ora de curs.

lucrrile
elevilor

Frontal /
autoevaluare
a
evaluarea
reciproc

conversaia
aprecierea verbal

frontal

ablon

( material distribuit elevilor)

Prile component necesare realizrii lucrrii

Pasul 1 se vor capsa/ lipi prile component pentru realizarea capului

Pasul 2 - se va capsa / lipi trunchiul psrii

Pasul 3 - S se vor lipi pe capul itrunchiul psrii componentele din hrtie alba pentru realizarea pieptului

Pasul 4 se vor asambla pieptul i capul prin lipire / capsare

pasul 5- pe capul psrii se vor ataa ciocul i ochiorii mobile

Pasul 6 pe spate se va lipi perechea de aripi

Anexa 2

Ghicitori
Cine primavara vine
De pe meleaguri straine.
Are coada furculita
Si-si cladeste odaita
Sub o streasina de casa
Nimeni sa nu o vaza? (Randunica)
Sa-mi ghiciti o ghicitoare:
Inalta, cu lungi picioare,
Pene negre, pe-aripi are,
Peste broaste e mai mare !
Cine-i oare? (barza)
Singuratic si hai-hui
Isi striga numele lui.
Umbla singur prin padure
Si se tot striga pe nume
Cine stie cum ii spune? (Cucul)
Lacoma, galagioasa,
Topaie pe langa casa !
Cine-i oare?
(Vrabiuta
Rezemata , stand pe scoarta
Salta capul ca de rata.
Si cu ciocul , tarnacop,
Da poc, poc, din loc in loc !
Cine-i oare ? (ciocanitoarea)

Chemarea primverii
de Elena Podoleanu
Veniti la noi, dragi calatoare !
Veniti, va asteptam in prag !
Veniti la noi, ca-i cald si soare !
Veniti, va asteptam cu drag !
Nimic nu sta in calea vremii
Pe camp vezi mielusei zburdand ;
Podoaba verde si-au pus pomii
Si va asteapta frematand
Aici, la noi e cuibul vostru,
Aici, va place sa traiti,
Aici va cheama glasul nostru,
Aici am vrea mereu sa fiti !
Se aude-un duios ciripit !
Vin stoluri, stoluri gramada.
Din departari au sosit,
Tara noastra s-o revada.

S-ar putea să vă placă și