Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

N CMARA BUNCII !

Educatoare:
Carmen
Murean
Grupa: Mijlocie
Grdinia Special ,Cluj-

PROPUNTOR ACTIVITATE DIDACTIC: Carmen Murean


UNITATEA: Grdinia Special Cluj-Napoca
GRUPA: Mijlocie
DATA: 25.11.2014
TEMA DE STUDIU: Cum este/a fost i va fi aici pe pmnt!
TEMA PROIECTULUI: Toamna cea bogat
SUBTEMA : N CMARA BUNCII !
DURATA: o zi
ACTIVITI DE NVARE: ACTIVITI INTEGRATE N CMARA BUNCII !
D-(joc didactic)+DPM
TIPUL ACTIVITII: Consolidarea i verificarea cunotinelor
FORMA DE ORGANIZARE: frontal/subgrupe/individual
SCOPUL: - Consolidarea i verificarea noiunilor despre toamn ale copiilor cu privire la conceptele de legume i fructe;
-Consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare a motricitii fine.

CATEGORII DE ACTIVITI:

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):


1.
2.
3.

ntlnirea de diminea, salutul, prezena, calendarul zilei, activitatea de grup


Rutine: Ne pregtim pentru activiti, gustarea de diminea (deprinderi de ordine, disciplin, autoservire)
Tranziii:
jocuri cu text i cnt Unu, doi,unu, doi, mergem noi in pas vioi;
joc cu text si cant : Tic, tac, tic, tac locul tu ti l-ai schimbat!
joc de micare- Bat din palme clap, clap, clap;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
s rspund la salutul adresat;
s indice ziua sptmnii la calendarul grupei;
s se deplaseze pstrndu-i locul n rnd ctre sala de mese/baie;
s se spele pe mini utiliznd apa, spunul i prosopul;

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)


Domeniul tiinte N CMARA BUNCII ! -joc didactic
Domeniul Psihomotric (DPM): parcurs aplicativ
OBIECTIVE OPERAIONALE:
D (Activitate matematica)

s grupeze imaginile cu legume i fructe dupa tipul categoria lor;

s denumeasca corect cifra indicata de educatoare n concentrul 1-5 (1-2 pentru copiii BC,VP)

s raporteze cantitatea la numar i numarul la cantitate (CS,DA, DS, KI, LR, MR)
DPM (Activitate practica)

s urmeze traseul prestabilit n realizarea sarcinii, s alerge (VP), s sar n cerc (BC, DA), peste i prin obstacol (CS, DS, KI, LR, MR );

s execute corect micrile sugerate de orientare n spaiu necesare finalizrii sarcinii;

s culeag, s planteze legume i s le aeze n co (CS,DA, DS, KI, LR, MR)

s duc n pas alergtor legume la lad (BC,VP).

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1):


STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversaia,explicaia,instructajul verbal, jocul, munca independent, munca pe grupuri mici, analiza, turul galeriei.
Materiale didactice: plane, jetoane reprezentnd imagini cu legumele i fructele, lipici, puzzle
Forma de realizare: individual, n grupuri mici
Tranziii: joc cu text i cntec : Tic, tac, tic, tac locul tu i l-ai schimbat!
Durata:15-20 min
CENTRE DESCHISE SI MATERIALE PUSE LA DISPOZITIA COPIILOR
BIBLIOTEC
Cri, reviste, plane cu imagini

ARTA
legume, fructe, lipici

TIIN
Puzzle bidimensional i tridimensional
reprezentnd legume i fructe

BIBLIOTEC: Ce ne-a nvat toamna ?


Obiective urmarite
Mijloace didactice

s rsfoiasc crile, revistele (pensa digitala corecta)

s lipeasc frunze, legume, fructe n dup model


Cri, reviste, plane, jetoane reprezentnd imagini cu legumele i fructele

JOC DE MASA: Fructe i legumele de toamn!-puzzle


Obiective urmarite

Mijloace didactice

s recunoasc legumele i fructele ilustrate n imagini;;


s reconstituie imaginea formnd din buci ntregul;
s denumeasc imaginea ntregit;

Puzzle reprezentnd legume i fructe

ARTA: Coul toamnei

CONSTRUCII
carton, crengi de copac

Obiective urmarite
Mijloace didactice

s in corect pensula (pensa digitala corecta)

s coloreze legume, fructe n contur


legume, fructe , culori

CONSTRUCTII: Ldia pentru fructe


Obiective urmarite

Mijloace didactice

s-i coordoneze micrile oculo-motorii n rezolvarea sarcinii;


sa construiasac ldia cu legume din materiale puse la dispoziie
s denumeasc imaginea ntregit;

Carton, crengi de copac

ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 2):


Joc de micare cu text i cnt In cmara oricelului! (adaptare dup cntecul In pdurea cu alune!)
OBIECTIVE OPERAIONALE:
s identifice tactil fructele i legumele din scule ;
s le asocieze cu imaginea lor prin indicarea legumei/fructului identic (VP, BC),(prin denumire CS,DA, DS, KI, LR, MR )
s execute micrile sugerate de orientare n spaiu;
s colaboreze cu colegii
s recunoasc legume i fructe tridimensionale i s reconstituie imaginea formnd din jumtate ntregul;
Elemente de joc: surpriza, manipularea materialului, aprecierea, aplauze, recompense
Strategii didactice:
Metode i procedee didactice jocul didactic, conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, munca n echip, munca independent, joc de micare
cu text i cnt.
Materiale didactice: Sculeul cu legume i fructe tridimensionale, puzzle reprezentnd legume i fructe
Forme de organizare:frontal,individual, pe grupuri
Tranziii: joc de micare- Bat din palme clap, clap, clap;
Sistem de evaluare: evaluare
Metode de evaluare: verificarea orala, evaluarea curenta, aprecieri verbale, analiza produselor activitatii.
CENTRE DESCHISE SI MATERIALE PUSE LA DISPOZITIA COPIILOR
BIBLIOTEC

TIIN

CONSTRUCII

Cri, reviste, plane cu imagini

Recunoatere tactil de legume i


fructe

carton, crengi de copac, frunze uscate


pentru casa oricelului

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani, 2008
Activiti integrate-ntrebri i rspunsuri, Casa Corpului Didactic, 2009
Jocuri didactice, Editura Corint,2014

SCENARIUL ZILEI
nainte de venirea copiilor n sala de grup se pregtesc o parte din materiale i se aranjeaz sala pe sectoare de activitate.Activitatea zilei ncepe cu
ntalnirea de diminea,copiii fiind asezai n semicerc.
Salutul de diminea se realizeaz prin tehnica comunicrii rotative. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei. Fiecare
i salut colegul din partea dreapt, adresandu-i-se pe nume.
Salutul: Dimineata a sosit
Toi copii au venit
n cerc s ne aezm
Cu toii s ne salutm!
Se face prezena copiilor: se striga catalogul grupei, fiecare copil i aaz poza pe panoul grupei.
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am ntalnit
Cine oare n-a venit? Un copil aaz la panou fotografiile colegilor abseni.
Se ndreapt atenia copiilor spre Calendarul naturii. Se precizeaz ziua n care ne aflam, se amintete ce zi a fost ieri, i ce zi va fii mine. Se
prezint un plan de ntrebri pentru observarea imaginilor expuse:
- n ce anotimp ne aflm?
-Cum este vremea n acest anotimp?
- Ce schimbri au loc n natur? Ce se ntmpl cu plantele,cu animalele?
-Ce flori de toamn cunoatei? Dar legume? Dar fructe?
-Ce activiti fac oamenii? Ce fac copiii?
-Cum ne mbrcm?
Prin ntrebri dirijate, voi introduce coul cu fructe i legume iar copiii vor mprti cu restul grupei care este fructul/ leguma preferat convorbire.
Noutile zilei: Astzi vom face multe lucruri interesante, dar toate le vei afla la momentul potrivit.
Noutatea zilei. Grupa primeste n vizit pe oricelul Chi care aduce un scule de la Zna Toamn !

Copiii se ndreapt spre centre pe cntecul A venit iar toamna . n prima parte a zilei, la activitile alese de diminea (A.L.A. I), copii i vor
nclzi mnuele Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la o floare/Boboc, floare, boboc ,floare.,
copii sunt repartizai pe centre, solicitnd rezolvarea cerinelor; Sarcinile vor fi s recunoasc legumele i fructele i s reconstituie imaginea
formnd din buci ntregul la centrul Joc de masa; s coloreze n contur i s lipeasc legume, fructe pe hrtie la centrul Arta Coul toamnei;
asamblarea din carton i crengi a ldiei la centrul CONSTRUCTII: Ldia pentru fructe. La terminarea activitatilor pe centre se vor observa
produsele realizate i se va aprecia modul de lucru.Copiii se vor deplasa spre baie (tranzitie) recitand versurile: Acum c am terminat, scunele am
aranjat/ Ca frunzele noi zburm/ Spre baie cu toii pornim/ Pe covor de frunze pasim.
Activitatea pe domenii experieniale
Domeniul tiinte N CMARA BUNCII !- joc didactic
Domeniul Psihomotric (DPM): parcurs aplicativ
Vor urma traseul prestabilit n realizarea sarcinii, s alerge (VP), s sar n cerc (BC, DA), peste i prin obstacol (CS, DS, KI, LR, MR ); vor executa
corect micrile sugerate de orientare n spaiu necesare finalizrii sarcinii; vor planta ,culeage legume i le aez n co (CS,DA, DS, KI, LR,
MR); vor mege n pas alergtor s duc legume la co (BC,VP).
Se anun tema activittii integrate i obiectivele propuse spre realizare. n acest sens, se va face intuirea materialului, vor fi date explicaiile necesare
realizrii obiectivelor menionate, vor fi explicate regulile jocului i se va executa jocul de prob.
n ultima etap a zilei (A.L.A. II )copiii vor desfura un program distractiv numit In cmara soricelului! Pentru o bun organizare i
desfurare se va ine cont de urmtoarele condiii: aerisirea slii de grup, aezarea mobilierului i pregtirea decorului, introducerea organizat n
sala de grup, pregtirea climatului psiho-afectiv necesar nceperii programului.

DESFURAREA ACTIVITII ADP


Nr.

MOMENTELE
ACTIVITII

1.
Moment organizatoric

Captarea ateniei

CONINUTUL ACTIVITII
Aerisirea salii de grupa;
Se vor asigura condiiile necesare pentru o bun
desfurare a activitii;
Se amenajeaz spaiul educaional, se pregtete
materialul didactic
Se va introduce n activitate oricelul Chi.

EVALUARE

Instructajul verbal

Se consider reuit :

Captarea ateniei
tuturor copiilor

3.

Desfurarea
activitii

.Copiii vor fi introdui n activitatea zilei prin ntlnirea


de diminea.
Salutul se va realiza prin tehnica comunicarii rotative
Salutul porneste de la educatoare i este continuat de
toi copiii grupei. Fiecare i salut colegul din partea
dreapta, adresandu-i-se pe nume .
Prezena
Calendarul naturii va fi completat mpreun cu copiii.

3.

Reactualizarea
cunotinelor

Reactualizarea cunotinelor despre fructe i legume se


va realiza prin discuii libere purtate n urma mesajului
zilei.
Prin ntrebri dirijate, voi introduce coul cu fructe i
legume iar copiii vor mprti cu restul grupei care este
fructul/ leguma preferat convorbire
- n ce anotimp ne aflm?
-Cum este vremea n acest anotimp?
- Ce schimbri au loc n natur? Ce se ntmpl cu
plantele,cu animalele?
-Ce flori de toamn cunoatei? Dar legume? Dar
fructe?
-Ce activiti fac oamenii? Ce fac copiii?
-Cum ne mbrcm?

4.

Anunarea temei

Se anun tema activitii integrate: N CMARA


BUNCII ! . Copiii vor afla sarcinile de lucru ce
urmeaz a fi ndeplinite pe parcursul zilei.

Se consider reuit :

Toi copii rspund la


salutul educatoarei

Raspund cu prezent
cand i aud numele.

Ridic mna cnd i


aud numele

Indic ziua de joi i pun


nsemnul aspectului vremii de
afar.
Se consider reuit :

Copiii denumesc din


memorie fructe i legume
nvate.

Copiii arata fructe i


legume preferate.

Se consider reuit :

repet titlul activitii


integrate (CS,DA, DS, KI, LR,
MR)

ACTIVITATI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES (ALA I)


SECVENTELE
DIDACTICE

CONTINUTUL ACTIVITII
Aerisirea salii de grupa;

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE
(instrumente si
indicatori)

1.

Moment organizatoric

Captarea atentiei
2.

3.

Anuntarea temei i a
obiectivelor

Desfasurarea activitii
pe domenii de
activitate

4.

Evaluarea activitii

5.

ncheierea activitii

Aranjarea mobilierului pe domenii


experieniale: art, stiinta, constructii;
Distribuirea materialului necesar pe domenii de
activitate;
Se va introduce n activitate oricelul Chi care
aduce sculeul de la Zna Toamn.
Se anunt activitile ce vor fi desfaurate pe
cele trei centre:
JOC DE MASA: Legumele i fructele!-puzzle
ARTA: Coul cu legume
CONSTRUCTII: Ldie pentru fructe
Se va explica copiilor modul de desfurare a
activitii. Dup tranziia pe cntecul A venit
iar toamna, copiii vor fi repartizai pe centre.
Copiii i vor nclzi mnuele: Degetele-mi
sunt petale/Le deschid ca la o floare/Boboc,
floare, boboc ,floare..
La centrul Joc de masa vor reconstitui imaginea
din doua sau trei bucati i vor denumi corect
fructele i legumele reprezentate n imagini. La
centrul Arta s in corect pensula (pensa
digitala corecta) pentru a colora i lipii legume,
fructe pe hartie. La centrul Construcii copii i
vor coordona micrile oculo-motorii n
rezolvarea sarcinii de construire a ldiei cu
fructe din diferite materiale puse la dispozitie.
Copiii vor fi mprii pe grupe i vor realiza
sarcinile cerute pentru fiecare centru. Apoi se
vor roti pentru ca fiecare copil s poat
parcurge activitile desfurate.

Instructajul verbal

Conversaia
Conversaia

Se consider reuit
Copii repet numele
activitilor (CS,DA,
DS, KI, LR, MR)
Se consider reuit

Brainstorming
Conversaia

Conversaia
Turul galeriei

Copiii (CS,DA, DS, KI,


LR, MR) refac ntregul,
pronun corect
cuvintele , aeaz la
locul potrivit jetoanele
Copii (BC; VP ) lipesc
conform cu modelul

Se consider reuit :
Copiii lucreaz singuri
(CS,DA, DS, KI, LR,
MR) sau cu ajutor
(BC; VP )
Copii se rotesc la mai
multe centre

Se vor prezenta rezultatele copiilor si se va


Conversatia
face turul galeriei;
Se fac aprecieri individuale si colective.
Tranziia : Acum c am terminat, scunele am aranjat/ Ca frunzele noi zburm/ Spre baie cu toii pornim/ Pe covor de frunze pasim.

ACTIVATATE PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)


SECVENTELE
DIDACTICE

1.

Moment organizatoric
Captarea atentiei

2.

3.

Anuntarea temei i a
obiectivelor
Desfasurarea activitii
pe domenii de
activitate

CONTINUTUL ACTIVITII

Aerisirea slii de grup;


Aranjarea mobilierului
Distribuirea materialului necesar pe domenii de
activitate;
Se va purta o discuie cu copiii despre oricelul
Chi i sculeul de la Zna Toamn.
Copiii vor fi familiarizai cu tema activitii. Astzi
ne vom juca: N CMARA BUNCII !
DS-Activitate matematica
Intuirea materialului concret
Se vor prezenta copiilor, sub form de surpriz,
elementele ce vor ajuta la desfurarea jocului:
planse reprezentand grdina i pomul, imagini cu
legume i fructe, jetoane cu cifre, couri pentru
munca individuala.
Explicarea sarcinilor i prezentarea regulilor
jocului didactic
Copiii sunt asezati pe scaune n semicerc
Se explic regulile jocului i modul de
desfurare al acestuia mai nti pe material
concret. Fiecare raspuns corect va fii recompensat
cu aplauze si felicitari. La Variantele I si II se va
lucra frontal iar la varianta III a jocului copiii vor
lucra individual la masute. Sarcinile se vor explica
treptat,pe parcursul jocului,in functie de
varianta.Jocul de prob se realizeaz cu cte un
copil.
Desfurarea propriu-zis a jocului

Varianta I

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE
(instrumente si indicatori)

Instructajul verbal
Conversaia
Conversaia

Brainstorming
Conversaia

Se consider reuit :
Repetarea titlului activitii
de ctre un copil

Se consider reuit :
Repetarea corect a regulilor
de ctre un copil din fiecare
grup

Se consider reuit :
Copiii reusesc sa potriveasca
legumele n grdin, fructele
n copac;
Copiii VP, BC reuesc s
pun mrul n copac i
morcovul n grdin

La prima varianta a jocului se va lucra frontal cu


cate un copil. Copiii vor trebui sa potriveasc toate
legumele n grdin, fructele n copac. Pentru VP,
si BC se va lipi mrul n copac ca material suport

rianta a II-a
Se va lucra frontal la tabla magnetica cu cate
un copil desemnat de educatoare. Un copil va
aranja pe tabla cifrele de la 1-5 ,verbaliznd
aciunea.
Sarcina 1 :vor pune n copac tot atatea mere cte
arata cifra.
Sarcina 2:vor potrivi cifra care arata cte mere
sunt n mr
Sarcina diferentiata:VP, BC va pune mrul n
copac

Varianta a III-a
La aceasta varianta copiii vor lucra individual la
masuta .fiecare copil are cate o fisa care reprezinta
un copac i jetoane reprezentand mere.Copiii vor
trebui sa pun n co tot atia morcovi ci indica
cifra de pe tabla magnetica. Dup ce se verifica
rezultatul fiecarui copil,unul din ei completeaza i
modelul educatoarei.
Tranziia : Bat din palme
DPM
se va realiza printr-o activitate practic
Se executa exercitii de nclzire a muchilor.
Pentru realizarea sarcinii didactice se explic i se
exemplific modalitatea i etapele de lucru.
Solicitnd un copil s repete etapele de lucru.
Copiii vor fi primi coulee cu cartofi din care n:
Varianta I: Vor urma traseul prestabilit n
realizarea sarcinii, vor merge n pas alergtor, vor
sari n cerc unde vor planta ,culeage legume i
le vor aeza n co,
Varianta II: Vor urma traseul prestabilit vor merge
n pas alergtor, vor sari n cerc unde vor

Se consider reuit:
Adunarea fructelor,
legumelor potrivit culorii
(CS, DS, KI, LR, MR );
Dac VP, BC va pune mrul
n copac

Se consider reuit :
Dac alerg (VP), sare n cerc
(BC, DA), peste i prin
obstacol (CS, DS, KI, LR,
MR );
Dac vor executa corect
micrile sugerate de
orientare n spaiu necesare
finalizrii sarcinii;
Dac vor planta ,culeage

4.

Evaluarea activitii

5.

ncheierea activitii

planta ,culeage legume,vor trece peste


obstacol, vor sari n cerc unde vor
planta ,culeage legume i le vor aeza n co,
Varianta III: Vor urma traseul prestabilit vor
merge n pas alergtor, vor sari n cerc unde vor
planta ,culeage legume,vor trece peste
obstacol vor sari n cerc unde vor
planta ,culeage legume, vor trece prin obstacol
i le vor aeza n co.
Se vor face aprecieri verbale asupra modului in
care copiii s-au comportat i au participat la
activitate:
-antrenarea n sarcin;
-execuia sarcinilor;
-comportamentul n timpul activitii.
Copiii realizeaza individual sarcina de lucru,
educatoarea oferindu-le ajutor i explicaii
suplimentare.

legume i le aez n co
(CS,DA, DS, KI, LR, MR);
Dac vor mege n pas
alergtor s duc legume la
co (BC,VP).

Turul galeriei
Analiza

Aprecieri verbale individuale


si frontale

Se vor prezenta rezultatele copiilor i se va face


Conversaia
turul galeriei;
Se fac aprecieri individuale i colective.
Se face poza de grup mpreun cu lucrrile
realizate.
Copiii vor parsi sala de grupa , se fac pregtiri
pentru gustare.
TRANZITII: copiii ies din grupa pe cntecul Unu, doi, unu, doi vino s te joci cu noi.

ACTIVITI LIBER ALESE PE CENTRE DE INTERES (ALA II )


SECVENTELE
DIDACTICE
1. Moment
organizatoric
Captarea atentiei

CONTINUTUL ACTIVITII
Aerisirea salii de grupa;
Aranjarea mobilierului
Distribuirea materialului necesar pe domenii de
activitate;
Surpriza oricelul Chi cutia cufrul cu bunti

STRATEGII
DIDACTICE

Conversaia

EVALUARE
(instrumente si indicatori)

2. Anuntarea temei i a
obiectivelor

Se anun tema :Jocul de micare cu text i cnt In


cmara soricelului!

3. Desfasurarea
activitii
pe domenii de
activitate

Explicarea i demonstrarea jocului.


Copiii sunt asezai n cerc n faa educatoarei i
urmresc demonstrarea micrilor jocului. Se
familiarizeaz cu gesturile sugerate de textul
cantecului. Dup demonstrarea jocului ,se cnt
cntecul In pdurea cu alunecu copiii de mai multe
ori apoi se trece la jocul propriu-zis.
Executarea propriu-zis a jocului
n timp ce se cnt cntecul educatoarea mpreuna cu
copiii execut micrile sugerate de text. Se repet de
mai multe ori.
Pentru echilibrarea curbei de efort se va organiza un
joc linititor,copiii primind n palm cte o frunz pe
care o miros i o sufl.
Exerciiul se repet de dou, trei ori.
Se fac aprecieri verbale asupra implicrii i a modului
n care au cntat i efectuat micrile sugerate de text.

4. Evaluarea activitii
6. ncheierea activitii

Conversaia

Brainstorming
Conversaia

Se consider reuit:
Dac repet titlului jocului
(CS,DA, DS, KI, LR, MR)
Se consider reuit:
Concentrarea voluntar a
ateniei pentru a urmri
micrile efectuate de
educatoare pe baza textului;
Interpretarea cntecului de
dou trei ori cu ajutor;
(CS,DA, DS, KI, LR, MR)
Executarea micrilor
sugerate de textul cntecului
cu ajutor (BC, VP) sau fr
ajutor (CS,DA, DS, KI, LR,
MR)

Conversaia
Turul galeriei

Aprecieri verbale .

Se fac aprecieri individuale i generale asupra modului


Conversatia
Aprecieri generale i
n care au participat copiii la activitatea integrat i
individuale asupra modului
asupra comportamentului acordndu-se recompense
de implicare a copiilor n
materiale.
activitate.
Se face poza de grup mpreun cu lucrrile realizate.
Copiii vor parsi sala de grupa ,se fac pregtiri pentru
masa de prnz.
Tranziie: Acum c am terminat, scunele am aranjat/ Ca frunzele noi zburm/ Spre baie cu toii pornim/ Pe covor de frunze pasim.

S-ar putea să vă placă și