Sunteți pe pagina 1din 11

Investete n oameni!

Proiect co-finantat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin


Programul Operaional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar 1 - Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii
societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie 1.3 - Dezvoltarea resurselor umane n educatie si formare
profesional
Titlul proiectului: Formarea continu a profesorilor de Chimie n societatea cunoaterii
Numrul de identificare al contractului: POSDRU/87/1.3/S/62517
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de nvmnt:
Clasa:
Profesor:
Modulul:
Subiectul:
Tipul leciei:
Competene specifice:

Obiective operaionale:

Colegiul Economic Petre S.


Aurelian
a XI-a
Dumitra Mirela
Compusi organici cu functiune
trivalent
Acizi carboxilici
mixt
1.2 Organizarea cunotinelor legate de clasele de
compui
1.3 Explicarea comportrii unor compui ntrun context dat
2.1 Stabilirea unor predicii n scopul
evidenierii unor caracteristici, proprieti,
relaii
2.2 Evaluarea msurii n care concluziile
investigaiei susin prediciile iniiale
4.1 Procesarea unui volum important de
informaii i realizarea distinciei dintre
informaii
relevante/irelevante
i
subiective/obiective
4.2 Decodificarea i interpretarea limbajului
simbolic i nelegerea relaiei acestuia cu
limbajul comun
O1 s recunoasc un acid organic;
O2 s modeleze formulele plane ale unor acizi
carboxilici;
O3 s cunoasc proprietile acizilor organici;
O4 s verifice experimental unele proprieti

chimice ale acidului acetic;


O5 s compare tria unor acizi organici i
minerali;
O6 s rezolve probleme pe baza proprietilor
acizilor carboxilici.
Resurse
procedurale
(strategia
didactic)

Metode i procedee
didactice:
Mijloace de
nvmnt:

conversaia,

explicaia,

brainstorming-ul,

experimentul, mozaicul, problematizarea


manual, fie de lucru, laptop, videoproiector,
substane i ustensile de laborator pentru
cercetarea proprietilor chimice ale acizilor

Forme de
organizare a
activitii:
Resurse bibliografice:

carboxilici.
activitate frontal,

activitate

indivi-dual,

activitate n echip
Alexandrescu, E., Zaharia, V., Nedelcu, M.,
(2005), Chimie XI, Editura LVS Crepuscul,
Ploieti.
Georgeta Tnsescu , Adalgiza
Chimie, Editura Corint

Durata:

50 min.

Ciobanu

Secvenele
leciei/dozare timp

Obiective
operaion
ale
(coduri)

1. Moment
organizatoric
2
2. Reactualizarea
cunostintelor
3

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Metode
i procedee
didactice

Strategia didactic
Mijloace de
nvmnt

Evaluare
Forme
de
organizare

Se asigur condiiile materiale i


psihologice
necesare desfurrii conversaia
optime a leciei.
O1
O2

3. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor leciei
2

4. Prezentarea
optim a noului
coninut i dirijarea
nvrii
5

SCENARIUL DIDACTIC
Ealonarea coninutului

Se verific tema cantitativ i calitativ.


Se adreseaz ntrebri referitoare la conversaia
coninuturile achiziionate n lecia rezolvarea de
sau leciile anterioare. Coninuturile probleme
vizate servesc drept cod n
nelegerea informaiilor ce vor fi
transmise. Distribuie elevilor fie de
lucru cu exerciii problem

activitate
frontal

Se anun subiectul leciei i


obiectivele propuse, ntr-o form conversaia
accesibil elevilor.
Se subliniaz importana subiectului
ce va fi abordat i utilitatea noilor
achiziii, valoarea lor operaional.
O1
O2
O5

Se scrie titlul pe tabl: Compui explicaia


carboxilici. Proprieti chimice.
conversaia
Solicit elevilor s defineasc acizi i euristic
s-i clasifice n funcie de trie
Explic elevilor faptul c acizii
carboxilici sunt acizi slabi i
ionizeaz parial n soluie apoas
Cere elevilor s scrie ecuaia reaciei
de ionizare n soluie apoas pentru
CH3-COOH .

activitate
frontal

laptop,
videoproiector
(PPT)

manualul

activitate
frontal

evaluare
oral

Reamintete
prin
ntrebri
semnificaia constantei de aciditate i
cere elevilor s scrie expresia
constantei de aciditate.
Acizii sunt substane chimice
capabile s cedeze unul sau mai
muli protoni
Scriu ecuaia reaciei n caiete.
CH3-COOH +H2O =
CH 3-COO+ H3O+

CH COO H O

Ka =

5. Obtinerea
performanei
25

6. Asigurarea feedback-ului
6

7. Asigurarea
reteniei i
transferului
cunotinelor i

O3
O4
O5

O3
O4
O5

O3
O4
O5

explicaia

caiete

conversaia
euristic
explicaia

CH 3COOH

conversaia
euristic

Prin utilizarea metodei mozaicului se


realizeaz : verificarea experimental brainstorming
a proprietilor chimice: determinarea mozaicul
experimental a aciditii ; variatia experimentul
aciditii n seria acizilor carboxilici.
(Anexa 1).
Se adreseaz ntrebri ce vizeaz
coninuturile eseniale, conceptele
cheie abordate n cadrul leciei,
pentru a constata msura n care
acestea au fost internalizate de ctre
elevi i a adopta deciziile potrivite cu
privire la urmtoarele secvene de
instruire. Se cere elevilor s rezolve
problemele din fia de lucru
Se propune tema pentru acas.
Se asigur nelegerea cerinelor
specifice acesteia de ctre toi elevii.

fie de lucru

activitate
individual
i de grup

analiza
produselor
activitii

activitate
frontal
conversaia
explicaia
conversaia
explicaia
conversaia
rezolvarea de
probleme

evaluare
oral
activitate
frontal

deprinderilor
4
8. Aprecieri i
recomandri
3

Se fac aprecieri colective i


individuale cu privire la modul de
lucru i la participarea la activitate, n
general.
Elevilor care s-au implicat i au
participat activ pe tot parcursul
leciei, li se acord note.

METODA MOZAIC

Anexa 1.

Timp de lucru - 25 min


n cadrul acestei activiti avei sarcina de a studia proprietile acizilor carboxilici.
Activitatea se desfoar pe grupe de cte 3 elevi, fiecare membru al grupei avnd sarcina de a prezenta (preda) colegilor un fragment
al leciei.
Etape:
Formai grupe cooperative de cte 4 elevi; membrii grupei vor avea fiecare un numr de la 1 la 4 i fiecruia i se va atribui
cte o fi, dup cum urmeaz:
Fia 1 (pentru elevul cu numrul 1):
Prin ionizare n soluie apoas acizii organici pun n libertate protoni, provenii de la grupa funcional COOH
R-COOH + H2O = R-COO- + H3O+
Acizii carboxilici sunt acizi slabi i ionizeaz parial n soluie apoas . Scriei ecuaia reaciei de ionizare n soluie apoas
pentru CH3 COOH .
CH3-COOH +H2O
= CH3-COO- + H3O+

CH COO H O

Ka =

CH 3COOH

Constanta de aciditate este o expresie a triei acidului.


n tabelul I sunt prezentate constantele de aciditate pentru o serie de acizi.
Ce concluzie se desprinde din analiza datelor respective?
Tabelul I
Acid
Metanoic
Etanoic
Propanoic
Butanoic
Hexanoic
benzoic

Ka x 10-5 mol/l
17.72
1,8
1,33
1.54
1,31
6.46

Fia 2 (pentru elevul cu numrul 2)


Acizii organici schimb culoarea indicatorilor ( turnesol, metilorange)
n comparaie cu acizii minerali ( hidracizii, acidul azotic, acidul sulfuric,) acizii carboxilici sunt acizi slabi; echilibrul reaciei de
ionizare a unui acid carboxilic este deplasat mult spre stnga.
Cere elevilor ca avnd la dispoziie hrtie de pH s determine experimental diferena de trie a HCl i CH3-COOH.
Fia de activitate experimental Acizii carboxilici
Activitate
experimental
1. Aciunea asupra
indicatorilor

Reactivi i ustensile

Mod de lucru

Ecuaia reaciei

Soluie de acid acetic


Soluie de HCl
Hrtie indicatoare de pH

Cu ajutorul baghetei umectai dou hrtii


indicatoare de pH cu soluie de HCl i
soluie de acid acetic
Observai culoarea fiecrei hrti de pH .
Citete pe capacul cutiei valoarea pH-ului
i comparai tria acizilor

Fia 3 (pentru elevul cu numrul 3):


Acizii tari deplaseaz acizii slabi din srurile lor
Constanta de aciditate este o msur a triei unui acid.
Cere elevilor s analizeze tabelul cu Ka pentru o serie de compui i s rezolve sarcinile din fia de lucru.
Acizii carboxilici deplaseaz acizii mai slabi din srurile lor
Sarcin de lucru
Analizai datele din tabel i identificai reacia posibil din fiecare din secvenele de mai jos . Completai ecuaiile reaciilor posibile.
Substana HCOOH
Ka

17,7X 10-5

CH3-COOH
1,8X10-5

A. CH3-COOH + C6H5-ONa

C6H5COOH
6,3 X 10-5

HCN

C6H5-OH

H-Cl

4 X 10-10

1,7 X 10-10

107

Concluzii

C6H5-OH
B. HCOOH
HCN

+ CH3-COONa

+ Na CN
+ HCOONa

C. C6H5-COOH + NaCl

HCl
+ C6H5-COONa

Fia 4 (pentru elevul cu numrul 4):


Acizii carboxilici au unele proprieti comune cu ale acizilor anorganici ( ionizare n soluie apoas, reacia cu metalele active,
oxizii metalici, bazele i sruri ale altor acizi.
Le cere s rezolve sarcinile de lucru din fi : verificai experimental proprietile comune acizilor organici cu acizii anorganici.
Scriei ecuaiile reaciilor chimice, stabilii coeficienii.
Fia de activitate experimental Acizii carboxilici
2. Reacia cu
Soluie de acid acetic
ntr-o eprubet introducei o granul de Zn Ecuatiile reaciilor chimice
metalele
Zn
i adugai 10-15 ml soluie acid acetic.
Eprubete
Observai desfurarea reaciilor.
3.Reacia cu oxizi
CuO
ntr-o eprubet introducei puin oxid de
metalici
soluie de acid acetic
Ca i adugai 3-5 ml soluie acid acetic.
eprubet
Observai desfurarea reaciilor.
spirtier
4. Reacia cu
Pahar Berzelius
n paharul Berzelius turnai 10 ml soluie
bazele
Soluie de NaOH
NaOH 10%. Adugai cteva picturi de
Fenolftalein
fenolftalein. Observai modificarea de
Pipet
culoare . Cu o pipet adugai soluie de
Soluie de acid acetic
acid acetic .
Ce observai la adugarea acesteia?
Continuai pn la decolorarea total.
5. Reacia cu
Soluie de acid acetic
ntr-un pahar Berzelius de 20 ml

Concluzii

NaHCO3

Soluie de NaHCO3
Pahar Berzeluis

introducei soluie de NaHCO3 i turnai


uor soluie de acid acetic . Observai
desfurarea reaciei . Identificai gazul
rezultat

n funcie de numrul atribuit, elevii se vor grupa i vor forma grupele de experi: toi cei care au numrul 1 se adun ntr-un
grup, cei cu numrul 2 n alt grup, cei cu numrul 3 n alt grup, iar cei cu numrul 4 vor forma la rndul lor un grup.
-

Sarcinile grupului de experi:


citii i discutai ntre voi coninutul fiei care v revine;
decidei modul n care vei preda seciunea din lecie, colegilor din grupele iniiale (grupele cooperative);
completai individual coloanele libere din fiele de lucru 2, 4 (pentru grupurile 2 i 4):
scriei concluziile pentru fia 1.
completai ecuaiile reaciilor chimice pentru fia 3.

Dup ce grupele de experi i-au ncheiat lucrul, fiecare elev se va ntoarce la grupul iniial (grupul cooperativ) i va prezenta
celorlali coninutul pregtit. Fiecare elev va completa fia de lucru cu informaiile primite de la colegii de grup.
IMPORTANT !
Elevii vor prezenta oral, n ordinea iniial, seciunea din coninut pe care au abordat-o ca experi. Profesorul monitorizeaz
ntreaga activitate pentru a fi sigur c informaiile se transmit corect.
Fiecare elev trebuie s-i nsueasc informaiile prezentate de ceilali colegi.
Elevii vor nota orice ntrebri sau nelmuriri au n legtur cu oricare dintre fragmentele leciei i vor solicita clarificri
expertului pentru acea seciune.
Pentru a verifica dac elevii au neles noile coninuturi, profesorul poate aplica un test sau poate adresa ntrebri viznd
informaiile eseniale.
Rezultatele grupelor vor fi evaluate de ctre profesor i elevii din celelalte grupe.
Pot fi valorificate diferite surse de informare: caiete de notie, cri de specialitate.

Fia de lucru se va include n portofoliul personal.

Anexa 2
Fia de activitate independent
Verificarea cunotinelor:
Se propun spre rezolvare urmtoarele probleme:
1. Compuii carboxilici sunt combinaii organice care conin n molecul grupri funcionale:
a. carbonil;
b. carboxil;
c. carboxilat.
2. Denumirea tiinific a compusului HOOC-COOH este:
a. acid etanoic;
b. acid etandioic;
c. acid oxalic.
3. Prin nlocuirea radicalului R- cu radicalul metil n urmtoarea schem:

Cl 2
2H 2O
KCN
R Cl
RC N
R COOH
HCl
KCl
NH 3
a
b
c
d
Denumirile corecte ale compuilor a, b, c, d sunt:
a) metan , clorur de metil, acetonitril, acid propionic;
b) metan , clorur de metil, acetonitril, acid acetic;
c) metan , clorur de etil, acetonitril, acid etanoic.
R-H

4. La arderea a 2,04 g dintr-un acid monocarboxilic saturat se formeaz 1,64 l CO2, msurat la 270 C i 1,5 atm. . Determin formula
molecular a acidului i formulele structurale posibile.
Fixarea cunotinelor

Se propune rezolvarea urmtoarelor probleme:


1. Completai i egalai urmtoarele ecuaii chimice :
CH3- COOH +Mg

CH3- COOH +CaO

CH3- COOH +KOH

CH3- COOH +KHCO3


2.Un acid cu formula brut CnH2nO2 are un coninut n oxigen de 53,33%
a) Identificai acidul A;
b) Calculai masa de Zn care reacioneaz cu 40g de soluie de acid A , de concentraie 60%;
Calculai masa soluiei de acid A , de concentraie 60% care reacioneaz cu 25g de carbonat de calciu de puritate 80%.

S-ar putea să vă placă și