Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect de lectie

Propunator:Psihopedagog Stan Elena- Alina


Disciplina:Stimularea cognitiva
Data:13.04.2011
Clasa:a-VI-a
Subiectul:Anotimpurile
Tipul lectiei:consolidare
Obiectiv fundamental:Consolidarea cunostintelor despre anotimpuri
Obiective operationale:
O1:sa cunoasca care este alcatuirea unui an;
O2:sa denumeasca corect anotimpurile din imagini;
O3:sa recunoasca caracteristicile fiecarui anotimp de pe jetoane;
O4: sa recunoasca anotimpurile din ghicitori;
O5:sa recite poezii despre anotimpuri;
O6:sa execute corect sarcinile de lucru de pe fise;

O7:sa participe constient la activitate;


Rezultatele asteptate:
-participarea activa a elevilor la rezolvarea sarcinilor;
-imbogatirea cunostintelor despre anotimpuri;
-integrarea in activitatile de grup;
Metode si procedee:jocul didactic,explicatia, exercitiul,conversatia,problematizarea;
Material didactic:jetoane reprezentand caracteristicile anotimpurilor,creioane,fise de lucru,planse cu cele
patru anotimpuri;
Strategie stimulativ-evaluativa:-aprecieri, recompense;
Bibliografie:
Hai sa invatam!,Olga Coanta,Magdalena Preda,ed.Paralela 45,Pitesti,2005;
Psihopedagogie-pentru examenele de definitivare si grade didactice,Constantin Cucos,Ed.Polirom,
Iasi,1998;

Secventele
Lectiei

1.Organizarea activitatii

2.Captarea si
orientarea
atentiei.

ObiStrategii didactice
ective Emiterea sarcinilor si Rezolvarea sarcinilor
informatiilor
Asigurarea climatului
psihopedagogic
necesar desfasurarii
in bune conditii a
lectiei:
-pregatirea
materialului didactic;
-dispunerea
mobilierului;
- Ieri a venit la mine
fetita unei vecine pe
care o cheama
Andreea.Ea era trista
si am intrebat-o ce s-a
intamplat?Andreea
mi-a raspuns ca la
gradinita doamna
educatoare a intrebato care sunt

Metode

Resurse
Modalitati
de evaluare
Mijloace Forme
didactice de
activitate

-intra ordonat in clasa


si isi ocupa fiecare
locul pe scaun;

-elevii asculta in
liniste;

explicatia

frontala

observare
sistematica

-elevii participa la
conversatia cu
profesoara;

conversatia

frontala

aprecieri
verbale

3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

4.Activtatea
propriu-zisa

anotimpurile
iar ea nu a stiut sa
raspunda.Doriti sa o
ajutam pe Andreea sa
invete mai multe
lucruri depre
anotimpuri?
Astazi vom invata
mai multe lucruri
despre cele patru
anotimpuri precum si
despre caracteristicile
acestora..
-anunta titlul
lectiei:Anotimpurile
si obiectivele
urmarite in termeni
acesibili.
-solicita elevilor sa
priveasca cu atentie o
imagine si sa
recunoasca ce este
reprezentat in
imagine;
- solicita elevilor sa

-elevii asculta
expunerea
profesoarei;

expunerea

frontala

observare
sistematica

-repeta titlul lectiei;

conversatia

frontala

observare
sistematica

-recepteaza sarcina si
o rezolva(Aceasta
este anotimpul de
primavara);

conversatia

frontala

plansa
aprecieri
reprezen verbale
tand ano
timpul
de prima
vara

raspunda la urmatoarea intrebari:


-In ce anotimp
suntem?

-elevii raspund la

conversatia

frontala

aprecieri
verbale

frontala

aprecieri
verbale

intrebare;(Noi suntem dirijata


in anotimpul de
primavara).

O1

-Cate anotimpuri are


un an?

-elevii raspund la

conversatia

intrebare;(Un an are

dirijata

patru anotimpuri).
-Care sunt cele patru
anotimpuri?

-elevii raspund la

conversatia

intrebare;(Cele patru

dirijata

frontala

aprecieri
verbale

anotimpuri sunt:
primavara, vara,
toamna si iarna).
-Cate luni are un an?

-elevii raspund la
intrebare;(Un an are

conversatia

frontala

aprecieri
verbale

dirijata

doisprezece luni).
-Care sunt lunile
anului?

-elevii raspund la
intrebare;(Lunile

conversatia

frontala
aprecieri

-Din ce este alcatuita


o luna?
-Cate luni are fiecare
anotimp?
-Care sunt lunile
anotimpului de
primavara?
-Care sunt lunile
anotimpului de vara?

-Care sunt lunile

anului sunt:ianuarie,
februarie,martie,
aprilie, mai, iunie,
iulie, august,
septembrie,octombrie
noiembrie,decembrie
);
-elevii raspund la
intrebare;(O luna este
alcatuita din mai
multe zile);
-elevii raspund la
intrebare;(Fiecare
anotimp are cate trei
luni);
-elevii raspund la
intrebare;(Lunile
anotimpului de
primavara sunt:martie
aprilie si mai);
-elevii raspund la
intrebare;(Lunile
anotimpului de
vara sunt:iunie, iulie
si august);
-elevii raspund la

dirijata

conversatia

verbale

frontala

aprecieri
verbale

frontala

aprecieri
verbale

frontala

aprecieri
verbale

frontala

aprecieri
verbale

frontala

aprecieri

dirijata
conversatia
dirijata
conversatia
dirijata
conversatia
dirijata

conversatia

anotimpului de
toamna?

intrebare;(Lunile
anotimpului de
toamna sunt:septem
brie,octombrie si
noiembrie);
-Care sunt lunile
-elevii raspund la
anotimpului de iarna? intrebare;(Lunile
anotimpului de
iarna sunt: decembrie,
ianuarie si februarie);
-anunta elevii ca
-sunt atenti la
activitatea se va
profesoara;
desfasura sub forma
de concurs;
-imparte elevii in
-elevii se grupeaza
doua echipe;
cum a stabilit
profesoara;
-imparte elevilor
-primesc jetoanele si
jetoane reprezentand le observa;
caracteristicile
anotimpurilor;
-prezinta elevilor
-sunt atenti la
regulile jocului;
explicatiile
profesoarei;
-solicita elevilor sa
-repeta regulile
repete regulile
jocului;

dirijata

conversatia

verbale

frontala

aprecieri
verbale

dirijata

explicatia
joc de
competitie
observatia

explicatia
conversatia

aprecieri
verbale

frontala
pe grupe

jetoane
reprezen
-tand
individu- anotimp
ala
urile

observare
sistematica
observare
sistematica

frontala

aprecieri
verbale

frontala

observare
sistematica

jetoane
reprezen

jocului;
-explica modalitatea
de recompensa: un
fluture/floare pentru
fiecare raspuns
corect;
-jocul de proba;
O2

O3

-solicita elevilor sa
priveasca cu atentie o
imagine si sa
recunoasca ce
anotimp este
reprezentat in
imagine;
-solicita elevilor sa
priveasca cu atentie
jetoanele si sa le
recunoasca pe cele
care reprezinta
caracteristicile
anotimpului de
primavara;
-solicita unui elev din
prima echipa sa vina
in fata clasei si sa

conversatia
-sunt atenti la
explicatiile
profesoarei;

frontala

-recepteaza sarcina si
o rezolva;
-recepteaza sarcina si
o rezolva(Acesta este
anotimpul de
primavara);

demonstratia
conversatia

pe grupe

-observa jetoanele si
recunosc
caracteristicile
anotimpului;

problematizarea

-descrie imaginea de
pe jeton(Omul de
zapada se topeste);

conversatia

-tand
anotimp
urile

observare
sistematica

jetoane
reprezen
-tand
anotimp
urile

aprecieri
verbale
aprecieri
verbale

pe grupe

jetoane
reprezen
-tand
anotimp
urile

observare
sistematica

pe grupe

jetoane
reprezen
-tand

evaluare
reciproca pe
grupe

frontala

descrie imaginea de
pe jeton;

O4

-solicita elevului din


a doua echipa sa vina
in fata clasei si sa
descrie imaginea de
pe jeton;
-acorda grupelor
punctajul cuvenit;
-activitatea continua
pana cand sunt
descrise toate
imaginile de pe
jetoane reprezentand
caracteristicile
anotimpurilor;
-solicita elevilor sa
recunoasca anotimpu
rile din ghicitorile:
-Am un copac
Cu patru crengi.
Una inverzeste,
Alta rodeste,
Alta vestejeste
Si alta ingheata.

anotimp
urile
-recepteaza sarcina si
o rezolva (Omul ara
pamantul cu
tractorul);

conversatia

pe grupe

-aplauda raspunsurile
corecte;
-elevii participa la
activitate;

conversatia

pe grupe

conversatia

pe grupe

-recunosc
anotimpurile din
ghicitori;

explicatia

frontala

aprecieri
verbale

(cele patru
anotimpuri)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

jetoane
reprezen
-tand
anotimp
urile

aprecieri
verbale
evaluare
reciproca pe
grupe
observare
sistematica
aprecieri
verbale

Ghici ghicitoarea
mea!
-Stiti voi oare,
copilasi,
Cine lasa pomi
golasi?
Cine-aduce ploi
marunte
Si nespus de multe
fructe?
-Zapada s-a topit.
Ghiocelul a rasarit,
Pomul a inmugurit
Ce anotimp a sosit?
-Voinicel cu haina
alba
Iese primul din
zapada.
Cine-i?
-Nu-i faina, dar se
cerne.
Nu-i covor, dar se
asterne.
-Spice inalte si
bogate
Pe campii stau

(toamna)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(primavara)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(ghiocelul)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(zapada)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(vara)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

10

cocotate.
Si la munte si la mare
Vin copii sa stea la
soare.
Cred ca-i usor de
ghicit
Ce anotimp a sosit!
-Are talpi, picioare
n-are
Si te duce in spinare.
-Bile rosii ca de jar
La sfarsit de mai apar.
Le mancam, iar la
ureche
Mai punem cate-o
pereche.
-Panseluta
zburatoare
Cu argint pe aripioare
Colinda din floare-n
floare.
-Primii fulgi de nea
Stau in palma mea.
Te intreb, ca sunt
grabit,
Ce anotimp a venit?

(saniuta)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(ciresele)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(fluturasul)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

(iarna)

descoperirea

frontala

aprecieri
verbale

11

O5

-solicita elevilor sa
recite poezii
cunoscute despre
anotimpuri;

-recita poezii despre


conversatia
anotimpuri:
Ghiocelul
Ghiocel,plapanda
floare,
Ce-ai iesit de sub
zapada?
N-ai vazut ca iarna
asta
N-a plecat nici din
ograda?
Iara floarea ta gingasa

frontala

poezii

aprecieri
verbale

Frigul o va ingheta.
Zau,mi-e mila,draga
foare,
Ma-ngrozesc de
moartea ta!
-Te inseli,fetita mica,
De zapada nu tin
seama;
Si de frigul ei,acuma,
Nici gandesc sa-mi
fie teama.

12

Cand imi scot eu


capusorul,
Ca sa cat spre soare
iara,
Pun pe fuga iarna
rece
Si-aduc semn de
primavara.
conversatia

frontala

poezii

aprecieri
verbale

conversatia

frontala

poezii

aprecieri
verbale

Infloresc gradinile
de St.O.Iosif
Infloresc gradinile,
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi albinele
Si-au pornit colinda.
Canta ciocarliile
Imn de veselie,
Fluturii cu miile
Joaca pe campie.
Joaca fete si baieti
Hora-n batatura.
Ah! de ce n-am zece
vieti,
Sa te cant natura!
Primavara ne-a sosit!

13

A-nceput frunza sa
iasa,
Copacii au inverzit,
Pe camp creste iarba
deasa,
Florile au rasarit.
Pasarile calatoare
Se intorc la cuibul lor
Si prin razele de
soare,
Ciripesc zburand
usor.
Albina se pregateste
Pentru lucrul ei tihnit.
Noaptea scade, ziua
creste
Primavara ne-a sosit.
conversatia
Vara
De Nichita Stanescu
Desi este inca seara
Simt ca maine vine
vara
Cu lungi gene de
marar
Si cu ochii de mustar,

frontala

poezii

aprecieri
verbale

14

Cu obrazii de caise
Unduita a narcisa
Ca o pasare maiastra
Ea va bate la
fereastra.
Eu-i deschid, ea intran casa
Tarcata si
pepenoasa.
conversatia
Nu mai sunt pe lunca
flori
Nu mai sunt pe lunca
flori,
Vaile-s desarte.
Tipa carduri de
cocori,
Pribegind departe.
Si vazduhul s-annorat:
Ninge sus la munte.
Trec pe vale, la
iernat,
Turmele marunte...
Plang tilingi; talangi
raspund,

frontala

poezii

aprecieri
verbale

15

Soarele apune;
Glas de bucium sunaafund,
Ca o rugaciune.
conversatia
Scrisoare
de Otilia Cazimir
Mos Craciune, toti
imi spun
Ca esti darnic si esti
bun.
Eu iti scriu de mainainte
Ca-s un baietel
cuminte.
Si-ti mai scriu asa, sa
stii,
Ca eu nu-ti cer
jucarii,
Cum ti-ar cere alti
copii
Insa nu m-as supara
Daca tot mi-ai da

frontala

poezii

aprecieri
verbale

16

ceva!
Daca vrei, da-mi o
placuta,
Ca mi-am spart-o pe
cea veche,
Ada, pentru pisicuta,
Motocel ros la
ureche.
Lui bunicu - o lulea
C-a pierdut-o,
saracutul
Poate-aduci vreun os
lui Cutu?
Poate ai vreo acadea?
Lui Danut cel mititel
Care plange-n
copaita,
Sa-i aduci un
covrigel
Noapte buna!
Niculita

17

5.Realizarea
feed-backului si
obtinerea
performantei

6.Incheierea
activitatii

O6

-prezinta fisele de
lucru si solicita
rezolvarea lor:
Uneste fiecare
imagine ce reprezinta
jocurile copiilor cu
anotimpul in care se
desfasoara actiunea!
-corecteaza fisele;
-realizeaza insumarea
fluturilor/florilor
obtinute de fiecare
echipa si felicita
echipa castigatoare;
-fixeaza tema lectiei;
-apreciaza modul de
desfasurare al
activitatii;
-ofera recompense;

-recepteaza si rezolva explicatia


succesiv fiecare
exercitiul
sarcina;
conversatia

-participa la
corectarea fiselor;
-se felicita reciproc;

explicatia

individu- fise de
ala
lucru

evaluare
amanata

frontala

aprecieri
verbale

medalioane

conversatia

-repeta titlul lectiei;


-primesc
recompensele;
-ies din clasa unul
dupa altul;

18

S-ar putea să vă placă și