Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect Phare: coala atractiv i primitoare pentru toi

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Fizica
Clasa: aVIa C
Profesor: Gorbnescu Marilena
Data: 17 ianuarie 2007
Subiectul: Densitatea corpurilor
Obiective de referin
s defineasc mrimea fizic, densitate;
s urmreasc realizarea unor aplicaii experimentale i etapele efecturii acestora;
s-i nsueasc deprinderi de lucru cu instrumente de msur, pentru determinri cantitative;
s deprind metode adecvate de nregistrarea datelor.
Obiective operaionale
s cunoasc definiia densitii;
s scrie formula: = m/V;
s tie: < >SI= kg/m3;
s transforme orice alt unitate pentru densitate, n S.I;
s determine practic densitatea unui corp (substan);
s aplice n rezolvarea de probleme, formule nvate.
Deoarece la clas exist un elev cu CES, lecia va avea adaptate strategiile didactice, pentru ca
acesta s poat realize obiectivele la fel cu ceilali elevi.
Resurse:
Strategii didactice
discuia, dezbaterea;
problematizarea, exerciiul;
tiu/vreau s tiu/ am nvat
modelarea/realizarea de experiment
mozaic cu fie de expert.
Aceste strategii cred c l vor ajuta pe elev s lucreze mai uor, deoarece n afar de munca
individual, sunt folosite i discuiile pe grupe, pentru a constata ce au gsit cu privire la: tiu/vreau s
tiu/am nvat, precum i la mozaicul cu fie de expert, facilitnd sistematizarea mai rapid a
cunotinelor.
Materiale suport
- fie pentru: tiu/vreau s tiu/am nvat;
- fie de expert;
- balan, etaloane de mas, mensur, corpuri diverse.
Desfurarea leciei
Pentru ca lecia s fie atractiv, dar i pentru integrarea elevului cu CES, s-a conceput scenariul
didactic ERR, sarcinile planificate fiind de scurt durat i clar exprimate, dar i diversificate.
Evocare
Elevii sunt mprii n grupe de cte 3 i primesc fie de lucru. Sarcina: citesc textul-suport i
ca urmare a ceea ce au neles, completeaz rubricile tiu i vreau s tiu din tabelul de pe fia
de lucru.

Elevii vor colabora, comunicnd n legtur cu informaiile din fi (10 min.).


Profesorul cere s se citeasc ceea ce consider elevii c ar trebui s tie, ajungnd astfel la
titlul i obiectivele leciei de zi Densitatea corpurilor
Realizarea sensului
Se utilizeaz metoda Mozaic cu fie de expert. (30 min.)
Profesorul a mprit lecia n trei pri mari, care ar rspunde obiectivelor operaionale
stabilite.
Cei trei elevi din grup, primesc numerele:1,2,3. Se formeaz 3 grupe de experi, fiecare expert
primind cte o fi cu coninutul de informaie necesar. n cadrul grupului de experi, fiecare elev i
nsuete informaia, fie prin colaborare cu ceilali elevi, fie cernd ajutorul profesorului. Dup 10 min,
fiecare expert se ntoarce n grupa sa i, n ordine, prezint celorlali elevi fragmentul de lecie pe
care l-a nvat. Ceilali pun ntrebri, cer explicaii, pe care le d fiecare expert. (10 min)
Profesorul observ i noteaz comportamentul elevilor. Elevul cu CES este ajutat de ceilali, dar n
acelai timp, el nsui explic altora.
Profesorul face schema ntregii lecii, cu ajutorul tuturor elevilor, evideniind att elevii care iau nsuit corect noiunile, ct i cei care nu au reuit acest lucru.(5 min.)
Utiliznd materialele din laborator, se va realiza experiment demonstrativ Determinarea
densitii unui corp (5 min.)
Reflecie
Se cere elevilor, ca dup parcurgerea leciei noi, s completeze pe fia iniial, rubrica Am
nvat, comparnd-o cu rubrica Vreau s tiu.
Se va atrage atenia elevilor asupra chestiunilor pe care nu i le-au lmurit n aceast lecie,
precizndu-se c se va reveni n alte lecii de fizic.(att din clasa a VI a ct i din viitorii ani).
Pentru elevul cu CES, dac acesta s-a implicat n activitate i i-a nsuit definiia densitii i
formula de definiie, profesorul propune o not ncurajatoare.
Se cere elevilor, ca pentru ora urmtoare s prezinte n cteva cuvinte, impresia pe care o au
referitor la modul de lucru n orele de fizic (ce le place, ce nu le place, cum i-ar dori s se desfoare
leciile).

S-ar putea să vă placă și