Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Limba i literatura romn


SUBIECTUL: Vizita, I.L.Caragiale
CLASA a V-a
TIMP: 3 ore
SCOPUL: Formarea deprinderii de receptare a unui text epic
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciilor elevii vor putea:
-

s identifice principalele momente ale aciunii

s precizeze timpul i spaiul n care se petrec


ntmplrile

s indice personajele

s surprind trsturile lui Ionel

s priveasc personajul n relaie cu celelalte personaje,


cu mediul n care triete

s recunoasc modurile de expunere

TIPUL LECIILOR: Dobndirea de noi cunotine


METODE I PROCEDEE: Lectura expresiv, lucrul cu
manualul, conversaia euristic, exerciiul,
brainstorming, cvintetul, problematizarea , ciorchinele
RESURSE: Manualul de limba i literatura romn, clasa a V-a
Ed.Humanitas, caseta audio Momente i schie

SCENARIU DIDACTIC

I or

Obiective operaionale: s citeasc fluent, clar, corect; s neleag


semnificaiile lexicului folosit de autor; s identifice principalele momente
ale aciunii;
Momentele
Leciei

Activitatea

Activitatea elevului

Observaii

profesorului

Verificarea temei Se verific frontal tema

Elevii citesc tema, iar situa Conversaia

i se corecteaz

iile mai dificile sunt anali-

eventualele

zate frontal

Studiul noului

greeli
Profesorul cere elevilor

Elevii dau diverse cuvinte n Brainstorming

material

s spun tot ce le vine n funcie de conexiunile


minte n momentul n

Deschiderea

fcute

care aud cuvntul copi-

cadrului tematic lrie i noteaz pe tabl


ce spun elevii

Li se cere elevilor s-i


aminteasc lecturi care
nfieaz figuri de
copil i s-i mprt-

Elevii amintesc lecturi ca:

easc impresiile de

Harry Potter, Cuore,

Conversaie

lectur

2. Anunarea

Vor fi dezvoltate informa-

obiectivelor i a

iile momentului anterior

subiectului

spunndu-le c alturi

Amintiri din copilrie

de I.Creang i I.L.Caragiale surprinde figuri de


copii.
Profesoruli anun pe
elevi c vor asculta case-

Enuarea obiec-

ta cu Momente i

tivelor i a eta-

schie, iar la sfritul

pelor receptrii

orei toi vor fi capabili s


concretizeze prin opera
literar Vizita obiectivele opreaionale

3. Exploatarea
textului/Dirija
rea receptrii
a. Lectura

Elevii ascult caseta i dac

model

vor, pot urmri textul n


manual

b. Conversaia
de orientare

Se pun ntrebri de genul:


Ce v surpinde la comportamentul lui Ionel ?
Care este atitudinea mamei fa de purtarea lui
Ionel?
Dar a vizitatorului?

Elevii rspund ntrebrilor

Conversaia
Problematizarea

c. Explicarea
cuvintelor i

Prin munc independent

Munca inde-

expresiilor

elevii rezolv exerciiile din

pendent

necunoscute

manual. La nevoie consult


dicionarul .

Verific exerciiile
efectuate prin activitatea
Frontal.

d. mprirea
textului n

Profesorul ajut elevii la


mprirea n uniti

uniti logice logice

e. Elaborarea

Elevii lucreaz pe grupe i

Munca n

planului sim-

formuleaz ideile sub form echip

plu de idei

de propoziii, apoi le
concentreaz sub formo de
titlu
Verific formularea
ideilor i scrie per tabl
cele mai reuite formu-

Elevii precizeaz modurile

lri.

de expunere prezente n text

Cere elevilor s identifice i s precizeze


modurile de expunere
Elevii fac rezumatul oral pe
3. Feed-back

baza planului de idei

Rezumatul n scris
4. Tem

A II-a or
Obiective operaionale
-s identifice modalitile prin care se comunic timpul i
sapiul
-s sesizeze semnificaia unor detalii
-s recunoasc etapele aciunii
-s clasifice personajele dup locul i importanalor
-s identifice trsturile dialogului ca mod de expunere.

1.Verificarea temei

Profesorul corecteaz rezumatele


elaborate de elevi

2. Dirijarea

Elevii rezolv exerci-

Munc

receptrii

iile de la pag.163

independent

din manual de
subcapitolul Timp
i spaiu
Profesorul verific

Activitate frontal

frontal exerciiile
Elevii efectueaz
exerciiile de la pg.
163 subcapitolul
Aciunea

Verific frontal
exerciiile i
coordoneaz
discuia pentru ca
elevii s trag

Conversaia

singuri concluzii

Stabilesc unde are

referitoare la unde?

loc aciunea i

i cnd? are loc

timpul de desf-

aciunea

urare

Elevii efectueaz
independent
exerciiile de la pag.
164
Verific exerciiile
efectuate de elevi

Conduce discuiile
spre identificarea

Elevii identific

tipurilor de perso-

tipurile de

naje

personaje:

Discuia

primncipal,
secundare,
Prin problematizare

episodice

cere elevilor s
identifice autorul-

Vor arta c autorul

naratorul-

este I.L.Caragiale,

personajul

iar naratorul i
personajul sunt una
i aceeai persoan-

Feed-back

Se cere elevilor s

vizitatorul

realizeze un cvintet
avndu-l pe Ionel n

Realizeaz cvintetul

centru
Tem
Imaginai un alt
final al lecturii

Problematizarea

A III-a or
Obiective operaionale:
- s identifice modalitile de caracterizare a
personajuluiptincipal
-

s neleag semnificaiile modului n care vorbesc


personajele

s comenteze atitudinea naratorului fa de personajul


principal

s selecteze citate semnificative

Verificarea temei

Verific tema

Dirijarea nvrii

Printr-o activitate
frontal profesorul
pe mijloacele de
caracterizare a
personajului.
D elevilor fia cu
planul orientativ de
caracterizare a unui
personaj

i expun opinia n
legtur cu compunerile colegilor

Conversaia

Elevii stabilesc care


din trsturile
personajului
principal sunt
realizate cu mijloace
directe indirecte

Problematizarea

Se cere elevilor s
realizeze un ciorchine care s
evidenieze trsturile lui Ionel.

Feed-back

Tem

In funcie de prezentrile fcute va


realiza concluziile i
va scrie pe tabl
trsturile personajului nsoite de
citate

Elevii se grupeaz
n echipe i realizeaz ciorchinele

Munca pe grupe

Fiecare echip
prezint proiectul,
se pun ntrebri i
se completeaz
proiectul

Ciorchinele

Caracterizarea
personajului
principal

S-ar putea să vă placă și