Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MIJLOCIE
TEMA CURRICULUMULUI: Cine sunt / suntem?
PROIECTUL TEMATIC: Corpul omenesc
SUBIECTUL ACTIVITII: CORPUL UMAN
MODALITI DE ORGANIZARE A CONINUTULUI: ACTIVITATE
INTEGRAT ( domenii experieniale: DS i DEC)
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
DOMENIUL TIINE:
SUBIECTUL ACTIVITII: Corpul uman
MIJLOCUL DE REALIZARE: Observare
TIPUL ACTIVITII:
Consolidare de cunotine.
SCOPUL ACTIVITII:
mbogirea cunotinelor despre corpul uman.
OBIECTIVE DE REFERIN:
O1: S exploreze i s descrie prile componente ale corpului
omenesc, folosind surse de informare diverse.
O2: S utilizeze n vorbire cuvinte legate de descrierea corpului sau
organe de sim sau organe vitale, obiecte de mbrcminte, aciuni
umane.
O3: S manifeste disponibilitate n a participa la aciuni i jocuri n
care s aplice cunotinele dobndite.

O4: S cunoasc principalele reguli de igien personal, dovedind


aceasta i prin
folosirea din proprie iniiativ a obiectelor
sanitare
personale;
O5: S neleag necesitatea cureniei, pstrndu-i curate corpul,
hainele ,camera;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: S recunoasca i s indice prile componente ale corpului omenesc;
O2: s precizeze care sunt funciile principalelor organe de sim: ochi,
urechi, nas gur piele;
O3: s enumere asemnri si deosebiri dintre fetie i biei;
O4: s enumere obiecte de igien intim.
DOMENIUL ESTETIC I CREATIV:
SUBIECTUL ACTIVITII: Corpul uman
MIJLOCUL DE REALIZARE: Pictur
TIPUL ACTIVITII:
Formare de priceperi i deprinderi.
SCOPUL ACTIVITII:
Dezvoltarea sensibilitatii cromatice si consolidarea deprinderii de a
utiliza diferite tehnici de pictura in realizarea unei compozitii plastice;
Stimularea
posibilitatii
de
exprimare
liber-creativa
a
impresiilor,emotiilor,trairilor legate de imagini vizuale sau imaginare in
legatura cu tema data.
OBIECTIVE DE REFERIN::
O1: sa reprezinte frumosul din realitatea inconjuratoare identificind
culori si forme
O2: sa compuna spatiul plastic folosind contrastul cromatic
preferat:culori calde culori reci, contrastul de cantitate,contrastul de culori
complementare, contrastul de nonculori si gri(contrastul culorilor in
sine),etc.
O3: sa exprime liber-crativ, prin intermediul limbajului
plastic,sentimente,situatii sugerate de trairi proprii sau imaginare;

O4: sa finalizeze lucrarea inceputa si sa ordoneze materialele la


sfirsitul activitatii;
O5: sa analizeze si sa exprime pareri despre lucrarea proprie si/sau
despre lucrarile colegilor, sa reliefeze contrastul cromatic preferat.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s lucreze curat i ingrijit;
O2: s imbine corect culorile, astfel incat sa obtina culorile
dorite;
O3: s-i dezvolte muchii mici ai minii;
O4: S analizeze lucrrile proprii i pe cele ale colegilor;
RESURSE:
- procedurale: - metode si mijloace : exerciiul; conversaia;
explicaia; observarea.
- forme de organizare a elevilor: frontal
- materiale: acuarele, pensule, plan, imagini smiley, imagini floricele,
- temporale: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
Noul curriculum precolar.

Procedurale
Etapele
lectiei/activitatii

1.Momentul
organizatoric

2. Rectualizarea
cunostintelor

3. Captarea atentiei

Continutul stiintific

Asigur climatul optim (de ordine si


disciplina, favorabil) necesar
desfasurarii activitilor.

Discutm despre corpul uman.


Care sunt partile componente ale
corpului uman?

La intrarea n grdini am gasit trei


plicuri.
Ce credeti, ale cui sunt?
Cred c le-a pierdut potaul.
Dar uitati, pe plicuri scrie ca sunt
pentru grupa mijlocie. Voi ce grup
suntei? Cred c sunt pentru voi.
Haidei s vedem ce se afl aici!

Modalitati
de evaluare

Metode si
procedee

Forme de
organizare

Materiale

Conversatia

Frontal

----

----

Frontal

Planse

oral

Temporale

Conversatia

oral
Conversatia

Frontal
Plicuri

4. Anuntarea temei
si a obiectivelor

Astzi vom vorbi despre CORPUL


UMAN.

Conversatia

Frontal

DS

5. Dirijarea
invatarii

Cu ajutorul copiilor poziionm


componentele corpului uman (ale
fetiei i al biatului).
Gsim diferene i asemnari ntre
biei i fetie.
Vorbim despre funciile principalelor
organe de sim.
Pentru a ne pstra componentele
corpului uman sntoase trebuie sa
respectm reguli de igiena.
Cum credei c ne putem ngriji
corpul?

Conversatia
Explicatia

Frontal
Plan

Observatia
Observarea

DEC
Intuirea materialului didactic:
Privii i spunei ce avei pe msue?
Ce credei c vei face cu aceste
materiale?

Conversatia

Frontal

Oral

Prezentarea si analiza modelului


Analizm plansa impreuna:
Ce observai n plana?
Care pari ale copului se vd pictate?
Cum sunt ele?
Explicarea tehnicii de lucru
Le explic i le demonstrez copiilor
tehnica de lucru:
Foaia se gaseste pe masa de lucru, cu
mana stanga inem foaia i pensula o
inem cu mana dreapta.
Exercitii pentru incalzirea
muschilor mici ai mainii
Executam impreuna cteva exerciii
pentru ncalzirea muchilor mici ai
minii, de ex.: nchiderea i
deschiderea pumnilor, morisca, bate
vntul etc.
Executarea propriu-zisa a lucrarii
Le urez copiilor Spor la treaba!,
iar n timp ce copiii lucreaza,
urmaresc activitatea dandu-le
explicaii i ajutandu-i acolo unde
este cazul.
Tranziie: Chipul meu audiie muzical

Observatia

Explicatia
Demonstraia

Plan

Pensul
Acuarele
Ap
Fis pentru
pictur

Resurse
Etapele
lectiei/activitatii

6. Evaluare

Continutul stiintific

Metode si
procedee
Se organizeaza o expozitie in sala de
grupa, li se solicita copiilor sa
analizeze lucrarile si sa aleaga pe
cele mai bine realizate.
n alegerea celor mai frumoase
lucrari se ine cont de modul n care
copilul a pictat, dac a nu a depit
conturul, dac a combinat bine
culorile, dac lucrarea este executat
ngrijit, dac a fost creativ.

Modalitati de
evaluare

Procedurale
Forme
de org.

Materiale

Temporale

Conversatia
Frontal
Individual

Floricele
pentru
recompens

Frontal

Imagini cu
smiley

Explicatia

Oral

Acum sa vedem ce se afla n al


treilea plic. Sunteti curioi?
Am gasit mai multe bileele pe care
7. Evaluarea final

sunt scrise nite ghicitori. Daca

Conversaia

individual

rspundei corect la ghicitori veti


primi cte un smiley.

8. ncheirea

Fac aprecieri privind implicarea

Frontal

Oral

activitii

copiilor n activitate.

Conversaia

Individual

S-ar putea să vă placă și