Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecie

CLASA III

CLASA IV

DATA: 25 februarie 2016

DATA: 25 februarie 2016

NVTOR: xyz

NVTOR: xyz

ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine

ARIA CURRICULAR:

ale naturii

Limb i comunicare

DISCIPLINA: Matematic

DISCIPLINA: Romn

SUBIECTUL: Ordinea efecturii operaiilor

SUBIECTUL: Pronumele personal de politee

TIPUL LECIEI: consolidare

TIPUL LECIEI: predare

OBIECTIVE OPERAIONALE:

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O.1 s utilizeze corect noiunile de: sum,

Pe parcursul activitii didactice, elevii vor fi

diferen, produs, ct;

capabili:

O.2 s rezolve corect toate exerciiile propuse;

O1 s identifice pronumele personal de politee

O.3 sa compare rezultatele operaiilor folosind

dintr-un text;

semnele de relaie potrivite;

O2 s precizeze diferena dintre pronumele

O.4 s respecte ordinea efecturii operaiilor ntr-

personal i pronumele personal de politee;

o expresie numeric cu sau fr paranteze;

O3 s numeasc la ce persoan i la ce numr

O.5 s afle termenul necunoscut dintr-o egalitate;

apare pronumele personal de politee;

O.6 s opereze cu terminologia specific

O4 s enumere forme ale pronumelui personal

operaiilor de adunare, scdere, nmulire,

de politee;

mprie ( cu att mai mult; cu att mai puin; de

O5 s alctuiasc oral enunuri cu pronumele

attea ori mai mult; dublul; triplul; de attea ori

personal de politee;

mai puin, jumtate, sfert etc. ..);

O6 s nlocuiasc pronumele personale cu

O.7 s rezolve diferite probleme, avnd la

pronumele personale de politee potrivite;

dispoziie textul;

O7 s rezolve corect fia de lucru;


STRATEGII DIDACTICE:

STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE I PROCEDEE:
- explicaia;
- conversaia;
- observaia;
- munca independent;
- exerciiul;
- demonstraia;

1. METODE I PROCEDEE:
- explicaia;
- conversaia;
- observaia;
- munca independent;
- jocul didactic;
2. MIJLOACE DE NVARE:
- fie de lucru;

- dialogul dirijat;

- manual;
- plane;

2. MATERIAL DIDACTIC:

3. FORME DE ORGANIZARE

- manual ;

- frontal;

- auxiliar;

- individual;

- fia de lucru;

- n perechi;

- videoproiector;
3. FORME DE ORGANIZARE
- frontal;

4. EVALUARE
- continu, final;
5. LOCUL DE DESFURARE: sala de clas

- individual;
- n perechi;

6. RESURSE TEMPORALE: 50 minute

4. EVALUARE

7. BIBLIOGRAFIE:

- continu, final;
5. LOCUL DE DESFURARE: sala de clas
6. RESURSE TEMPORALE: 50 minute
7. BIBLIOGRAFIE:
tefan Pacearc, Mariana Mogo,
Matematic manual pentru clasa a III-a,
editura Aramis 2005;
Programe colare pentru clasa a III a;
Adina Grigore, Augustin Anghel, Claudia
Negrioiu - Matematica pentru clasa a III- a,
caiet de lucru, editura Ars Libri

Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, Limba i


literatura romn manual clasa a IV-a, editura
Aramis 2006;
Ioan Neacu, Silvia Nu, Melania Antoaneta
Srbu, Didactica limbii i literaturii romne n
clasele primare, editura Aius PrintEd 2008;

SCENARIU DIDACTIC
CLASA III
1. Moment organizatoric
Se asigur condiiile optime pentru desfurarea

CLASA IV
1. Moment organizatoric
Se asigur condiiile optime pentru desfurarea

activitii didactice.

activitii didactice.

Elevii se pregtesc pentru or.

Elevii se pregtesc pentru or.

(1 minut)

(1 minut)

2. Verificarea temei

2. Verificarea temei

Verific tema att cantitativ ct i calitativ.

Verific tema att cantitativ ct i calitativ.

(2 minute)

(2 minute)

3. Captarea ateniei

3. Captarea ateniei

Propun jocul Gsete semnul de operaie care


lipsete!. (Anexa 1)
(5 minute)
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Voi anuna titlul leciei Ordinea efecturii
operaiilor - exerciii i probleme i obiectivele
urmrite pentru aceast lecie.
Notm titlul leciei pe tabl i pe caiete .
(3 minute)

Prezint elevilor o plan cu un tren i le spun c e


azi vor face o cltorie cu trenul, spre o lume
special. Le spun c este un tren personal, care
are plecarea din Cosminele i sosirea n Oraul
Persoanelor Respectuoase.
mpreun cu ei vor mai cltori i alte persoane.
Ei vor trebui s aeze n vagoanele trenului,
persoanele potrivite n funcie de bilete.
Vagoanele sunt inscripionate:
- persoana I singular, plural,
- persoana a II-a, singular, plural,

5. Dirijarea nvrii
Elevii vor viziona pe videoproiector o problem
si vor ncerca s ajute iepuraul s gseasc
rspunsul corect.
Copiii vor iei pe rnd la tabl i vor rezolva cte
un exerciiu din caietul de lucru.
Ex.
1.Calculeaz:
4x(5+3)=
18:2x365=

- persoana a III-a, singular, plural,


Cer elevilor ca la fiecare vagon s lipeasc fiele
potrivite, pe care apar scrise pronumele personale:
eu, tu, el, ea, noi, voi , ei , ele.
(5 minute)
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Spun elevilor c pentru a putea face cltoria
n Orelul Oamenilor Respectuoi trebuie s se
comporte frumos, dar i s tie s vorbeasc
politicos, iar azi vor nva acele cuvinte care

21x7+24:3=

folosite n vorbire ne arat respectul fa de

2. La rsturnatul numrului 9201, adaug ctul

persoana creia

numerelor 42 i 7 i diferena numerelor 5043 i

vorbim.

4168.

Aceste cuvinte, ca i parte de vorbire poart

3. Aflarea termenului necunoscut:

numele de pronume personal

Propune spre rezolvare exerciiul de mai jos:


5 x 7 + a = 99 6 x 9
Fi de lucru n perechi:
Citesc, analizez, calculez
ntr-o zi senin, de vulpia cea ireat s-au

ne adresm sau despre care

de politee, se

comport ca i pronumele personal, n sensul c


ine locul unui substantiv, dar are o form diferit.
Scriu titlul pe tabl: Pronumele personal de
politee.
(2 minute)

speriat 7 vrbiue zgribulite i cu 3 mai puini


iepurai. 2 arici curajoi au srit n ajutor.
Cte piciorue s-au pus n micare n aceast
aventur?

5. Dirijarea nvrii
Prezint elevilor dou plane cu dialoguri, pe
care le vor citi:

Cerine:
a) analiza i rezolvarea problemei;

- Bunicule, dumneata mi-ai adus aceste cri?

b) explicarea scrierii corecte a cuvntului s-au;

- Le-a adus dumneaei, bunica ta.

c) sinonime pentru cuvintele: geroas, ireat,


curajoi

- Doamna Maria, dumneavoastr ai fcut aceast

d) s selecteze din problem trei substantive.

prjitur?

(25 minute)

- Da, dar m-a ajutat i Ioana, fiica mea.


Dup citirea dialogurilor, se va trece la analizarea

6. Evaluarea priceperilor i deprinderilor

textului cu ajutorul conversaiei, cu rolul de a

Metoda cubului

identifica pronumele personale de politee.

Elevii vor iei n faa clasei i vor rostogoli pe

1. Cui in locul aceste cuvinte subliniate?

rnd cubul. Pe feele cubului sunt scrise cuvintele:

2. Ce sunt aceste cuvinte ca parte de vorbire dac

descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic,

in locul unor substantive?

argumenteaz. Fiecare copil examineaz tema din

3. Ce parte de vorbire ine locul unui substantiv?

perspectiva cerinei de pe una dintre feele cubului.

Este un pronume, dar vedem c are o form

Elevii vor rezolva cerina individual iar


rspunsurile vor fi afiate i verificate la tabl.
La sfritul jocului vor fi premiai cu o ,,fa

diferit dect pronumele personale nvate.


4. Ce exprim aceste pronume?
Aceste pronume exprim respectul fa de una

zmbitoare.

sau mai multe persoane i poart numele de

(13 minute)

PRONUME PERSONAL DE POLITEE.


Tot cu ajutorul conversaiei, elevii vor fi pui
n situaia de a constata c pronumele personal

are forme doar la persoana a II-a singular i plural


7. ncheierea activitii
Se vor face aprecieri asupra modului n care au

i la persoana a III-a singular i plural.


Spuneam c pronumele personal de politee

rspuns elevii n cadrul orei. Se va nota tema este folosit pentru a ne arta respectul fa de:
pentru acas.
(1 minut)

* persoana ( persoanele) cu care vorbim i atunci


putem folosi: dumneata, dumneavoastr;
* persoana (persoanele) despre care vorbim, iar
atunci putem folosi: dumneaei, dumnealui,
dumnealor;
Spun elevilor c pronumele personal de
politee mai poate avea i alte forme, n funcie de
persoana cu care vorbim sau despre care vorbim:
mata, mtluc, Domnia Ta, Domnia Voastr,
Mria Sa, nlimea Voastr. Mai spunei voi
alte forme ntlnite
Li se atrage atenia c oricnd vor avea de
analizat gramatical pronumele, vor trebui s
specifice felul ( pronume personal de politee) i
caracteristicile acestuia ( persoan i numr);
Prezint pe o fi formele pronumelui personal de
politee i voi cere elevilor s alctuiasc
propoziii cu acestea. (anexa 1)
(20 minute)
6. Fixarea cunotinelor
Exerciii:
1. Recunoatei pronumele personal de politee:
Ea a vorbit despre coal cu dumneaei.
Noi vom veni la dumneavoastr n vizit.
Dumnealui este bunicul ei?
Eu am cntat pentru dumneavostr.
2. nlocuii pronumele personale cu pronumele
personal de politee:
Ea s-a dus la teatru.
El i-a adus cri.

Voi sau ei ai fost la bibliotec.


(anexa 2)
(12 minute)
7. Evaluare asigurarea feedback-ului
Elevii primesc o fi de lucru, iar acetia
trebuie s o rezolve n perechi. (anexa 3)
(7 minute)
8. ncheierea activitii
Fac aprecieri individuale i colective, cu
privire la modul de desfurare al activitii, la
participiarea elevilor i la conduita acestora.
Se comunic tema pentru acas.
(1 minut)

Anexa 1
Joc didactic Gsete semnul de operaie care lipsete!

Reguli:

se lucreaz individual;
timp de lucru: 5 minute.

Desfurare:
- elevii sunt ateni;
- se prezint desenul ( pe tabl sau
imprimat pe carton);
- nvtorul citete fiecare propoziie , iar
elevii rspund.

140

27

=
Coninutul jocului:
Dintre numerele date, alege-l pe cel mai mic numr par; ( 2 )
- mrete-l de 9 ori; (9 x 2 = 18)
- rezultatul obinut mrete-l cu 140;
140 = 158)

(18 +

- micoreaz noul rezultat cu 27. (158 27 2


= 131) R.: 131

+
9

140

Unete totul ntr-un singur exerciiu.


Se noteaz exerciiul pe tabl: 2 x 9 + 140 27 = 131
Pe parcursul rezolvrii se cer informaii suplimentare n legtur cu terminologia
operaiilor de adunare, scdere, inmulire i
se noteaz semnul operaiei matematice respective, folosind marker-ul sau creta colorat,
dup caz.

Anexa 6

27

Mascote pentru aprecierea elevilor

Anexa: 3

Numele: ...............................

Data: 25.02.2016

Fi de lucru
1. Completeaz spaiile punctate cu pronumele personale de politee potrivite:

..................................te duci la mare sau la munte? ( tu, dumneata, ea, dumnealui)


..................................este bunica mea. ( tu, dumnealui, ea,dumneaei )
Am cntat pentru ............................... ( eu, dumneavoastr, mine)
La palat . regele, ne-a tratat domnete. ( nlimea Sa, el, ea)

2. Cum e frumos s ne adresm? Subliniaz varianta bun:


Doamna nvtoare m-a rugat s-i dau cartea ei / dumneaei.
Unchiule, tu / dumneata ai nvat bine la coal?
Domnule Popescu, pe tine / dumneavoastr v ascult copiii?

Anexa 3
Numele: ...............................

Data: 25.02.2016

Fi de lucru
1. Completeaz spaiile punctate cu pronumele personale de politee potrivite:

..................................te duci la mare sau la munte? ( tu, dumneata, ea, dumnealui)


..................................este bunica mea. ( tu, dumnealui, ea,dumneaei )
Am cntat pentru ............................... ( eu, dumneavoastr, mine)
La palat . regele, ne-a tratat domnete. ( nlimea Sa, el, ea)

2. Cum e frumos s ne adresm? Subliniaz varianta bun:


Doamna nvtoare m-a rugat s-i dau cartea ei / dumneaei.
Unchiule, tu / dumneata ai nvat bine la coal?
Domnule Popescu, pe tine / dumneavoastr v ascult copiii?

Persoana

Singular

Plural

a II-a

Dumneata,
Dumneavoastr,

Dumneavoastr

a III-a

Dumneaei,
Dumnealui ,

Dumnealor

1. Metoda cubului : DESCRIE


ntr-o operaie de nmulire dac schimbm locul
factorilor................................. ..................................................
....................................................................................

2. Metoda cubului :COMPARA


25X518:3
10X8..10-8
4+3X1856-10X3

3. Metoda cubului :ASOCIAZA


24X10
6
62X5
240
24:4
310

4. Metoda cubului :ARGUMENTEAZA


28X13=13X28
A sau F
A=adevarat
F =fals

5. Metoda cubului :ANALIZEAZA


Ce semn trebuie completat pentru ca rezultatul sa fie correct?
20 X 4..6=86

6. Metoda cubului :APLICA


Alctuiete dou exerciii care s conin operaii de inmulire,
adunare, scdere, folosindu-te de numerele: 30, 6, 22, 5.
Model: (30+6)-22x5.

S-ar putea să vă placă și