Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data: 10.03. 2009 coala: Liceul cu Program Sportiv Tg-Jiu Clasa: a IV-a B Institutor: Mazilu Alina Victoria Aria curricular: Matematic i tiine Obiectul: Matematic Unitatea de nvare: Probleme Subiectul: Probleme - recapitulare Tipul lectiei: recapitulare i sistematizare de cunotine Scopul leciei :

dezvoltarea capacitii de a rezolva probleme utiliznd metoda corespunztoare fiecrei probleme;

Obiective operaionale :
a) cognitive:

O1 s rezolve probleme cu trei sau mai multe operaii matematice; O2 s utilizeze metoda grafic n rezolvarea problemelor ce presupun aceast metod; O3 s organizeze datele problemelor n tabele; O4 s caute soluii logice pentru problemele de logic matematic; O5 s estimeze rezultatul unor probleme; O6 s utilizeze terminologia matematic n rezolvarea problemelor propuse; b) psihomotorii O7 s se deplaseze n spaiul clasei pentru a soluiona sarcinile primite; O8 s adopte poziia corect a corpului n banc pe tot parcursul orei; c) afective O9 s participe cu interes la lecie; O10 s manifeste nelegere n relaiile cu colegii.

Strategia didactic:
Mod de abordare a nvrii: algoritmic Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, observaia, metoda RAI Forme de organizare: frontal i individual exerciiul,

Mijloace de nvtmnt: plane cu probleme ilustrate, manualul, culegre de exerciii, fie de lucru, fie de evaluare

Durata leciei: 45 minute Locul de desfurare: sala de clas


Bibliografie Costic Lupu, Dumitu Svulescu Metodica predrii matematicii, Editura Paralela 45, Piteti, Ediia a II-a, 1998 Maria Manolescu, M. M. Constantinescu, Gabriela Gorcinski Proiectare i evaluare didactic n nvmntul primar, Editura Steaua Procion, Bucureti, 1997

Etapele leciei 1. Moment organizatoric

Ob op 2.

Coninut, sarcini de nvare, modaliti de realizare

Metode i procedee 3. 4. Se creeaz condiiile optime pentru conversaia

Verificarea temei i a cunotinelor dobndite n leciile anterioare

O6 O9 O10

desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire. Elevii pregtesc manualele, caietele de notie, caietele de teme, instrumentele de scris. Se verific temele elevilor din punct de vedere Munca cantitativ. independent Se face verificarea cunotinelor dobndite anterior n dou etape: prin ntrebri adresate de ctre cadrul didactic i prin Metoda RAI. I. Se adreseaz elevilor cteva ntrebri: Cum se numete rezultatul nmulirii? Ce operaie presupune expresia de attea ori mai mult? Dar de attea ori mai mare ? Cum se numete numrul din care scdem alt Problematizanumr? rea Cum se numete rezultatul scderii? Cum se numete rezultatul mpririi? II. Metoda RAI (Rspunde, Arunc, Explicaia Interogheaz) Elevii folosesc o minge pe care o arunc de la unul la altul. Cel care primete mingea rspunde la ntrebarea celui care a aruncat-o, apoi arunc Metoda RAI mingea la alt copil adresndu-i alt ntrebare (exerciii din tabla nmulirii, tabla mpririi). Metoda continu pn cnd mingea a ajuns la toi elevii.

Strategii didactice Mijloace Forme de didactice organizare 5. 6. caiete frontal i manuale individual plane didactice

Evaluare 7.

Caiete

Individual

Evaluare oral continu

Frontal Observarea sistematic a elevilor

Minge

Captarea ateniei Anunarea temei i a obiectivelor operaionale

O9

O9

Dirijarea nvrii

O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9 O10

Se prezint elevilor o plan coninnd un Conversaia rebus matematic. Elevii completeaz rebusul att pe fie ct i pe plan. (Anexa 1) Pornind de la cuvntul obinut pe verticala A-B Conversaia a rebusului, sunt anunai elevii c n cadrul orei de matematic vor rezolva probleme. Este scris titlul leciei pe tabl: Probleme recapitulare. Elevii vor scrie titlul leciei n caiete. Se propune elevilor spre rezolvare o problem a crei rezolvare presupune mai mult de trei operaii: 1. La o florrie s-au adus 1276 de fire de flori. Dintre acestea jumtate au fost lalele, ghiocei cu 334 mai puini, iar zambile de dou Exerciiul ori mai puine dect ghiocei. Restul florilor erau narcise. Cte fire din fiecare fel s-au adus la florrie? Elevii gndesc problema, apoi o rezolv la tabl si pe caiete. Se prezint elevilor o plan didactic, avnd urmtoarea cerin: 2. Compune o problem dup schema dat. Scrie enunul i rezolvarea n caiet. Problematizarea Elevii compun problema, apoi o rezolv la tabl i scriu rezolvarea i n caiete. Propun elevilor s rezolve prima problem de pe fiele de lucru. (Anexa 2)

Plan didactic Caiete

Frontal Frontal

Evaluare formativcontinu Observarea sistematic a elevilor

Caiete

Frontal i individual

Evaluare oral formativcontinu

Observarea sistematic a elevilor Evaluare

3. Angajaii unui magazin au fcut inventarul stocurilor de confecii. Ei au obinut tabelul de mai jos. Completeaz casetele libere:
Talie mic Talie mare Total Rochii albe 110 37 Rochii roii 29 105 Total

Fie de lucru Exerciiul

Frontal i individual

oral continu

Prezint elevilor o alt plan ilustrat, avnd urmtoarele cerine: Problematiza4. Care propoziii sunt adevrate? rea Toate merele din co sunt galbene. n co sunt cel mult patru mere. Toate fructele din farfurie sunt mere. n farfurie sunt cel puin 5 pere. Oricare par din farfurie este galben. n co sunt mere roii i galbene. n co exist i mere i petre. Oricare fruct din co este mr. Elevii rspund la ntrebrile adresate folosind termenii adevrat i fals, completn n acelai timp fiele de lucru i plana. Propun elevilor s rezolve o alt problem de pe fia de lucru.

Observarea sistematic a elevilor

5. Citim n pliantul de turism al ageniei DRUMEUL:


Perioada 15. 05. 30. 06
Hotel Cazare i mic dejun 1 pers / zi 39 45 52 61 90 Prnz i cin 1 pers 45 41 32 42 75 Numr camere Numr camere cu TV. 2 17 28 40 Frigider n came -r da da da Parcare pzit Acces cini permis nu da da nu nu

Briza Golful Pirailor Roza Vnturilor Pescruul Select

15 21 32 28 40

da

a) Care este cel mai ieftin hotel pentru cazare? b) Care hotel are toate camerele echipate cu televizor? c) Dac fam. Irimescu dorete pentru 7 zile o camer cu 2 paturi, cu frigider i TV, ce hotel va prefera? d) Dac d-l Filippi dorete s-i petreac concediul ca i n ceilali ani la hotelul Pescruul, ce va face cu cinele cumprat de curnd?
Obinerea performanei O1 O2 O3

ncheierea leciei

O8

Se mpart elevilor fie de evaluare. (Anexa 3) ProblematizaSunt solicitai elevii pentru a rezolva fia de rea evaluare. Elevii se concentreaz pentru a rezolva ct mai Munca repede i corect problemele propuse. independent. Se precizeaz tema elevilor pentru acas. Conversaia Elevii noteaz tema n caiete.

individual Fie de evaluare Caiete Frontal i individual

Evaluare scris Observarea sistematic a elevilor Observarea sistematic

Se fac aprecieri generale i individuale asupra comportamentului i asupra participrii elevilor la lecie. Sunt notai elevii care au participat activ la lecie.

a elevilor

Anexa 1 Rebus

A 1 2 3 4 5 6 7 8 B
Rezultatul nmulirii se numete.... Numerele care se adun se numesc ................. Numerele care se nmulesc se numesc ....................... Acum completm un ........................... Sum sau ......................... Numrul din care scdem alt numr ....................... Rezultatul adunrii .................... Rezultatul scderii..........................

Anexa 2 Fia de lucru


1. Angajaii unui magazin au fcut inventarul stocurilor de confecii. Ei au obinut tabelul de mai jos. Completeaz casetele libere: Talie mic Talie mare Total Rochii albe 110 37 Rochii roii 29 105 Total

2. Citim n pliantul de turism al ageniei DRUMEUL: Hotel Cazare i mic dejun 1 pers / zi 39 45 52 61 90 Prnz i cin 1 pers 45 41 32 42 75 Perioada 15. 05. 30. 06 Numr Numr Frigider camere cu camere cu n camer dou TV. paturi 15 2 21 17 32 28 40 28 40 da da da Parcare pzit da Acces cini permis nu da da nu nu

Briza Golful Pirailor Roza Vnturilor Pescruul Select

a) Care este cel mai ieftin hotel pentru cazare? b) Care hotel are toate camerele echipate cu televizor? c) Dac fam. Irimescu dorete pentru 7 zile o camer cu 2 paturi, cu frigider i TV, ce hotel va prefera? d) Dac d-l Filippi dorete s-i petreac concediul ca i n ceilali ani la hotelul Pescruul, ce va face cu cinele cumprat de curnd?

Anexa 3 Elev...................................................... FIA DE EVALUARE 1. n grdina bunicii au nflorit 43 de lalele, de 3 ori mai multe zambile roz, iar narcise cu 10 mai multe dect zambile roz. Aflai cte flori au nflorit n grdina bunicii? ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ___________________________ 2. Magazinul Favorit lichideaz stocurile de marf. Preurile articolelor vor fi de 3 ori mai mici dect cele afiate. Completeaz tabelul:
Articolul Preul afiat Preul redus Tricou 30 lei Minge volei 45 lei Tenii 93 lei Rucsac 66 lei Aparat foto 123 lei

10.03.2009

__________________________________ __________________________________ __________________________________

_________________________________ _________________________________ _________________________________

3. Mama, tatl i Ionel au mpreun 90 de ani. Mama este de 3 ori mai n vrst dect Ionel i cu 6 ani mai mic dect tatl. Ce vrst are fiecare?

________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________

PLANELE FOLOSITE LA LECIE

S-ar putea să vă placă și