Sunteți pe pagina 1din 10

Numele i prenumele cursantului:Burcea Cleopatra Violeta Specializarea: nvtor Modul: A- Abilitate curricular Disciplina: FUNDAMENTE ALE PROIECTRII CURRICULARE

Data05.02.2012 PROIECT DIDACTIC

Data: Clasa: a IV-a Obiectul:Istoria romnilor Aria Curricular: Om si societate Tema lectiei: UNIREA PRINCIPATELOR ROMNE Tipul lectiei: predare-invatare-evaluare OBIECTIV DE REFERIN - Insuirea cunotinelor referitoare la nfptuirea Unirii Principatelor Romane; Obiective operationale: O1 - s prezinte ntr-o manier clar i concis importana Unirii. O2- s foloseasc n enunuri proprii termenii istorici: unirea principatelor, abdicat, reforma, modernizare. O3 - s sesizeze modernizrile petrecute in Romnia, n vremea lui Al. I. Cuza; O4 sa enumere insusirile voievodului Cuza, desprinse din povestirea istorica; O5 - s neleag necesitatea Unirii. Strategii de predare invatare: Metode si procedee: conversatia, dezbaterea, explicatia, tiu/Vreau s tiu/Am nvat jocul de rol, problematizarea; Mijloace de invatamant: plansa cu rebus, fise de lucru; Forma de organizare: -frontal-individual -pereche Modaliti de evaluare Evaluare orala/scris Aprecieri verbale Observare sistematic Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, pe grupe de elevi; Bibliografie: Stanciu Mihai, Didactica postmoderna, Suceava, 2003; Revista nvmntului primar nr. 2-3/2004, pag. 150-151, 190-192 Didactic.ro

Evenimentul didactic

Continut stiintific

Strategii de predare-invatare Coninutul instructiv-educativ Metode Mijloa ce de nv mnt Moduri de organizare Evaluare

1.Moment organizatoric 2.Reactualiza rea cunotinelor 3.Captarea ateniei

Se asigur condiiile necesare bunei desfurari a lectiei. Se porneste de la completarea unui rebus. ANEXA Jocul didactic Plana cu rebus Individual Evaluare orala

4. Anunarea temei

Vei afla c Muntenia i Moldova se unesc formnd o singur ar.

Se observ ca pe verticala a aprut cuvntul Conversati UNIREA. a Se citete o strofa din poezia Hora Unirii de V. explicatia Alecsandri: Hai s dm mna cu mna Cei cu inima romna S jucam hora friei Pe pmntul Romaniei. Se discut versurile. Se anun c, de veacuri, romnii si-au dorit sa fie unii pentru ca in unire sta puterea. Se precizeaza care este titlul lectiei : Unirea Principatelor Romne din 1859 si se anun obiectivele leciei. explicatia - Se scrie titlul lectiei la tabla . Lecia va urmari urmatoarele idei: 1. Factorii ce au favorizat Unirea. 2. Infptuirea Unirii. 3. Domnia lui Al. Ioan Cuza. 4. Insemntatea domniei.

frontal

5.Prezentarea noului coninut

Aplic metoda TIU/ VREAU S TIU/AM NVAT c) Se realizeaz un tabel pe tabl cu urmtoarele coloane *(copacul ateptrilor) *se lucreaza pe grupe *elevi descoper folosind materialele date
Raspanditi prin Europa marii revoluionari din 1848 nu au renunat la

Conversai a Frontal Explicaia aprecieri verbale

Fiind unii romnii vor putea face fa nvlirilor dumane, i vor apra

Alexandru Ioan Cuza Descendent dintr-o veche familie moldoveneasc cu tradiii revoluionare, Alexandru I.Cuza s-a nscut la 20 martie 1820, la Brlad. A studiat la Iai i Paris, s-a aflat in primele rnduri ale revoluiei de la 1848. S-a fcut cunoscut cu ocazia divanurilor ad-hoc. Alexandru I.Cuza a reuit s fac din Principatele Romne un stat modern. La 5 ianuarie, la Iai, Alexandru Ioan Cuza este ales domn al Moldovei. La 24 ianuarie, la Bucureti, tot el este ales domn al Munteniei. Astfel romnii, dei nu au clcat dorina marilor puteri de a avea dou ri cu doi domnitori, dou conduceri, dou parlamente, profitnd de absena precizrii ca aceti domnitori trebuie s fie persoane diferite, au ales deliberat i calculat pe unul i acelai domnitor, Alexandru Ioan Cuza, care va efectua, de fapt, unirea efectiv a Principatelor Romne. Domnia sa a durat numai 7 ani, de la 1859 la 1866. n anul 1862, noul stat s-a numit Romnia. n timpul domniei, el a realizat reforma agrar in 1864, a organizat armata, invaamntul primar a devenit obligatoriu si gratuit, a nfiinat Universitile de la Iai i Bucureti, finanele au fost mai bine gospodrite i activitatea judectoreasc a fost modernizat. De astazi, voi suntei stapni pe braele voastre,

voi avei o prticic de pmnt proprietate i moie a voastr; de astzi voi avei o Patrie de iubit i de aprat. Alexandru Ioan Cuza

Realizai portretul literar al domnitorului Cuza, folosindu-v de texte i imagini. ISTORICII Cuza era un om nzestrat cu nalte nsuiri, hotrt, gata de jertf, lipsit de patima banului, se bucura de popularitate, pentru iubirea ce o avea fa de cei muli i sraci. Domnia lui Cuza a inut 7 ani, dar rareori s-a vzut domnie mai plin de fapte.

( Nicolae Iorga ) 1.Subliniai nsuirile domnitorului Cuza din textul scris de marele istoric Nicolae Iorga. REVOLUIONARII Alegndu-te pe Tine Domn n ara Noastr, noi am voit s artm lumii ceea ce toat ara dorete: la legi noi, om nou. O, Doamne! Mare i frumoas i este misiunea. Fii dar omul epocei; f ca legea s nlocuiasc arbitrariul ( bunul plac ), f ca legea s fie tare; iar Tu, Mria Ta, ca Domn, fii bun i blnd, fii bun mai ales pentru aceia pentru care mai toi Domnii au fost nepstori sau ri. Nu uita c dac 50 de deputai te-au ales Domn, ns ai s domneti peste dou milioane de oameni. F dar ca, Domnia Ta, s fie cu totul de pace i de dreptate, mpac patimile i urile dintre noi i reintrodu n mijlocul nostrum strmoeasca frie. Fii simplu, Mria Ta, fii bun, fii Domn cetean; urechea Ta s fie pururea deschis la adevr i nchis la minciun i linguire. ( Discursul lui Mihail Koglniceanu, 5 ian. 1859) 1.Subliniai ndemnurile marelui revoluionar Mihail Koglniceanu adresate lui Cuza , dup alegerea acestuia ca Domn al Moldovei. DIPLOMAII STRINI Noul domnitor, cu faa sa plcut, aspectul su tineresc: expresia calm i hotrt ncnt mulimea, care l privea srbtorete i se mbulzea n urma sa. Colonelul Cuza are una din calitile cele mai rare i cea mai preioas, sinceritatea. Am gsit la el de asemenea bunul sim i modestia. Ar fi omul nou pe care il cere situaia sa nou. Un om cinstit plin de dragoste pentru ara sa, foarte hotrt s pun n practic Unirea i ideile sale de reform i de progres. ( Beclard consul francez la Bucureti 17 februarie 1859)

1. Subliniai calitile pe care consulul francez le descoper la Cuza. SCRIITORII Mo Ion Roat, merge la Domnitor s se plng mpotriva boierului care l-a asuprit si l-a scuipat n faa stenilor i roag s i se faca dreptate... Cuza-vod a stat neclintit i s-a uitat int la mo Ion Roat, ct a vorbit el. i cnd a isprvit vorba, vod i-a pus dou fiicuri de napoleoni n mn, zicndu-i cu buntate: ine, mo Ioane, acest mic dar de la mine, i ntmpin-i nevoia, de azi pe mine, cum te-a lumina Cel-de-sus! Iar pe boier las-l n judecata lui Dumnezeu, cci "El nu bate cu ciomagul". Lui mo Ion Roat i se umplur din nou ochii de lacrimi, i, srutnd mna lui Vod, ca semn de mulumire, zice oftnd: Dar cu ruinea ce mi-a fcut, cum rmne, Mria-ta? Cu ruinea, iaca aa rmne, mo Ioane, zise Cuza-vod, srutndu-l pe un obraz i pe altul, n faa mulimii adunate acolo. Du-te i spune stenilor dumitale, mo Ioane, c, pe unde te-a scuipat boierul, te-a srutat domnitorul rii i i-a ters ruinea. ( Ion Creanga , Mo Ioan Roat i Vod Cuza, Iai, 1882, noiembrie 13)

1.Cum i-a fcut dreptate Cuza lui mo Ion Roat?

ISTORICII

NICOLAE IORGA

D. C. GIURESCU REVOLUIONARII

NICOLAE BLCESCU AVRAM IANCU MIHAI KOGLNICEANU

SCRIITORII

I. L. CARAGIALE ION CREANG MIHAIL SADOVEANU Citii texte din volumul Legende i povestiri populare despre Cuza Voda. Povestii, in faa clasei, o astfel de legend.

EVALUARE FORMATIVA 1. ncercuiete varianta corect de rspuns: Unirea Moldovei cu ara Romneasc s-a nfptuit n anul a)1848; b)1859; c)1918. Primul domn al Principatelor Unite a fost: a)Al. I. Cuza; b)Mihail Koglniceanu; c)Nicolae Blcescu. Din 1862, noul stat s-a numit: a)Principatele Unite; b)Transilvania; c)Romnia. 2. Care a fost reforma legat de educaie si nvmnt?

S-ar putea să vă placă și