Sunteți pe pagina 1din 8

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinia 203

GRUPA: Mare 2-Licurici


DATA: 03.02.2016
NUMELE I PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: Drguin Simona

PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA SAPTAMNII INDEPENDENTE: Ce am nvat pna acum?
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Limb i comunicare
TEMA ACTIVITAII: Rspunde repede i bine
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare - Evaluare
SCOPUL ACTIVITII:
1. Verificarea nivelului de cunotine ale copiilor n ceea ce priveste fragmentarea propozitiei n cuvinte, silabe, sunete;
2. Consolidarea deprinderii de a vorbi n propoziii clare i corecte;
3. .Respectarea n mod contient a regulilor i sarcinilor jocului.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
1. S denumeasc imaginile

2. S despart n silabe cuvintele ce reprezint obiectul din imagine pe baza cunotinelor insuite anterior;
3. S compun alte cuvinte care ncep cu prima silab a cuvntului reprezentat de imaginea de pe jetonul extras din plic.;
4. S formuleze propoziii corecte din punct de vedere logic i gramatical avnd ca suport imaginile de pe jetoane;
5. S reprezinte grafic prin segmente de dreapta propoziiile, respectiv cuvintele enunate, dup model dat.

STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee:conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, metoda R.A.I, problematizarea
Mijloace:ecusoane cu fulgi de zpad i brazi , om de zpad, traseu, castelul de ghea, jetoane cu imagini, baghet magic, fi e de lucru,
creioane, tabl magnetic, stimulente
Mijloace TIC: laptop, videoproiector, material PPT

DURATA:35 minute

SARCINA DIDACTIC:
desprirea cuvintelor n silabe;
gsirea unor cuvinte care ncep cu silaba dat.
formulare de propoziii
reprezentarea grafic a propoziiei i a cuvintelor
2

REGULILE JOCULUI: Un copil primete mingea, denumete imaginea,desparte n silabe, spune cte silabe sunt i arunc mingea unui
copil de la cealalt echipa. Dac raspunsul va fi corect, echipa va primi o bulin i copilul aplauze.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, ghicitori, recompense, ntrecerea, mnuirea materialului.

BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru nvmntul precolar,
Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul precolar Florica Mitu si Stefania Antonovici 2005-Editura Humanitas
Metode interactive de grup-ghid metodic, S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulga
Piramida cunoaterii-Lolica Ttaru, Adina Glava, Olga Chi-Editura Diamant

DEMERSUL DIDACTIC

SECVENTA
DIDACTICA
1.Moment
organizatoric

STRATEGII
DIDACTICE
Metode si
Material didactic
procedee
/ Mijloace de
invatamant

CONINUT TIINIFIC

Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a activitii:


aerisirea slii de grup.
aranjarea mobilierului.
pregtirea materialului didactic.

2.Captarea ateniei

Se realizeaz printr-un element surpriz, Omul de zpad trimis de


Zna Iarn.
Zna ne-a rugat s-l ajutm pe Omul de zpada s ajung la
castelul de ghea. Noi trebuie s-l ajutm s ajung pentru c altfel se
va topi. Pentru a-l ajuta va trebui s rezolvm nite sarcini printr-un
joc. Pe msur ce vom rezolva aceste sarcini Omul de zpada se va
apropia de Castel i va fi salvat.

3.Anunarea temei
Vrei s-l ajutm pe Omul de zpad? M-am gndit s ne jucm un Conversaia
i a obiectivelor
joc care se numeste ''Rspunde repede i bine". Ce vom face? Vom
despri cuvinte n silabe, vom numara silabele, vom formula Explicaia
propoziii care vor fi reprezentate grafic. Dar pentru a fi jocul mai
antrenant ne vom mpari n 2 echipe, echipa fulgilor de nea i echipa
4

Om de Zpad,
Traseu,
Castelul de
ghea

Ecusoane

EVALUARE

brazilor. Iat cum vom mpri echipele: fulgii de nea sunt n stnga
mea, iar brazii n dreapta mea, voi pune un ecuson n stnga pentru
fulgii de nea i unul n dreapta pentru brazi i la fel voi continua pn
ce toi copiii vor primi cte un ecuson (se alterneaz distribuirea
ecusoanelor stnga-dreapta).
4.
Desfasurarea
jocului

Prezentarea jocului

Frontal

Dup cum spuneam mai devreme jocul se numeste Rspunde


repede i bine. O s v explic cum ne vom juca. Cu ajutorul
videoproiectorul voi reflecta o imagine pe perete, copilul care va primi
aceast minge va denumi imaginea, apoi va despri cuvntul Explicaia
reprezentat de imagine n silabe i apoi va arunca aceast minge unui
copil de la echipa advers i-l va ntreba ce vede n urmtoarea
imagine reflectat de videoproiector. Bineneles, fiecare rspuns
corect va fi rspltit cu aplauze i o bulin n dreptul echipei.

Demonstrarea jocului
Vrei s tii cum ne vom juca? O s fiu eu acum copil, ca s
ntelegei jocul
Recunosc imaginea reflectat de videoproiector, verbalizez, despart Demonstraia
n silabe, apoi voi spune cte silabe are cuvntul i voi arunca mingea
unui copil din echipa advers.
Jocul de proba
Ai inteles? Hai s vedem! Un copil primete mingea, denumete
5

Individual

imaginea, desparte n silabe, spune cte silabe sunt i arunc mingea


unui copil de la cealalt echipa. Dac raspunsul va fi corect, echipa va
primi o bulin i copilul aplauze.

Jocul propriu-zis
Cate un copil de la fiecare echipa va primi mingea, va rspunde i
apoi va arunca mingea unui copil de la echipa advers. Daca unii
dintre copii vor ntmpina greuti vor solicita ajutor din partea
coechipierilor.
Metoda R.A.I

Rspunsurile corecte sunt recompensate cu o bulin.


Se urmarete realizarea sarcinii didactice i respectarea regulii de
joc.

Videoproiector

Oral

Prezentare PPT

Individual

Minge

Varianta I:
Acum, fii ateni c vom schimba puin jocul.
Zna Iarn ne-a trimis un plic n care se afl diferite imagini; plicul
trece, din mn n mn, pe la fiecare copil i se oprete la cei n
dreptul crora va ajunge cnd se va auzi semnalul Stop!; acei copii Problematizarea
vor extrage din plic cte o imagine, vor denumi imaginile reprezentate,
o vor aeza la tabla magnetic, vor despri cuvintele care le denumesc Explicaia
n silabe i vor identifica prima silab a cuvintelor respective; apoi vor
Demonstraia
alege de pe mas o imagine care s reprezinte un cuvnt care are
aceeai prim silab ca i cuvntul ce reprezint imaginea jetonului
extras din plic.
6

Plicuri cu
jetoane
Tabl magnetic

Oral
individual

Exemplu: Tata; prima silab Ta, un alt cuvnt este tablou. Dup ce a
gsit imaginea potrivit o va expune la tabl lng imaginea extras
din plic. Copilul care rspunde corect va primi aplauze i o bulin pe
panou pentru echipa sa. i nu uitai ca rspunsurile voastre l vor ajuta
pe Omul de Zpad s ajung la castelul de ghea.
Oral

Varianta a- II-a:
Zna Iarna ne-a trimis un co cu articole de mbrcminte de
iarn. Copilul care va fi atins de baghet, va denumi articolul de Demonstratia
mbrcminte, apoi va formula o propoziie pe care o va reprezenta
Explicaia
grafic cu semnul de punctuaie corespunztor. Apoi se vor reprezenta
grafic i cuvintele propoziiei.

Varianta a III-a

Explicaia

individual
articole
de
mbrcminte
pentru iarn

Fise de evaluare

Scris

5.
Obtinerea
Zna ne-a trimis acum la finalul activitii fie (Anexa 1) de
performantei
evaluare. Avei 3 imagini i v gndii cum despriti in silabe
cuvintele reprezentate de imagini. Silabele vor fi reprezentate grafic n
chenarul de sub fiecare imagine.

Creioane

Individual

6.ncheierea
activitii

Stimulente

Frontal

Omul de zpada v mulumete c l-ai ajutat s parcurg o bun Conversaia


parte a drumului. Pentru c ai rspuns foarte bine i ai fost cumin i,
primii o fa zmbitoare. Zna, v roaga s-l ajutai pe Omul de
zpad n continuare.

Individual

S-ar putea să vă placă și