Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Instituia: Liceul Teoretic Caracuenii Vechi


Elaborat:Timoftica Victoria psiholog colar
Data:

03-07 noiembrie

Durata

: 45 min.

Tema: Activitatea de azi conteaz si mine


Grupul int: elevii claselor a I-IV-a
Scopul: dobndirea abilitilor de explorare i planificare a
carierei

Obiective:
Cunoaterea importanei achiziiilor personale pentru viaa
cotidian i viitoarea carier;
Familiarizarea cu diverse meserii;
Aprecierea efortuluizilnic n pregtirea de viitor

Forma activitii:discuie dirijat.


Metode i procedee: discuia, brainstroming, lucrul n
grup, conversaia explicaia.

Resurse: foi, marchere, fie de lucru


Bibliografie:
1 Salomia E., Marcinschi M., Ghidul carierei mele, Bucureti,
2002.

Desfurarea activitii
Etapele
leciei
Evocarea

Activitatea psihologului

Salutul . Pregtirea
pentru lecie.

Brainstorming: cuvntul
cheie ,, meserii
Le ce relevilor s
exemplifice ct mai multe
meserii cunoscute. Se
noteaz pe foaie i se
afieaz pe tabl ,
aceasta va ramne pe
tabl pe tot parcursul
leciei.

Activitatea elevilor

Elevii se pregatesc
pentru lecie
Elevii efectueaz
exerciiul
brainstorming al
cuvntului cheie
meserii.

Metode i
procedee
Conversati
a

Brainstorm
ing

Elevii raspund la
ntrebri
Discuia

Discuii: V-ar plcea vreo


una dintre aceste meserii
?
Pentru a ajunge s
practicai aceste meserii
ce trebuie s mai facei?
Concluzia: Deci, ce nvei
astzi, i poate fi util i
mine.

Realizarea Fia de lucru : ,,Ce nv


sensului astzi m poate ajuta
mine
Elevii se mpart n 3

Elevii lucreaz n
grup.

Lucrul n
grup

grupe;
Se va scrie pe bileele
cte una din deprinderile
principale pe care le
dobndesc elevii n
coal: citit, scris, socotit;
Reprezentanii grupelor
trag cte un bileel i
primesc o foaie de lucru.
Sarcina de lucru: s
identifice n viaa
cotidian i profesional
ct mai multe utilizri ale
desprinderii respective.

Elevii comunic
rezultatul activitii
pe grupe.

Elevii snt rugai s


comunice rezultatul
activitii pe grupe;
Se noteaz la tabl ntrElevii raspund la
un tabel situaiile gasite; ntrebri.
Discuii referitor la rolul
nvrii n coal:
- Care este rolul
deprinderilor a scrie,
a citi,a socoti n
viaa cotidian ?
- Cum ajut aceste
deprinderi la
realizarea sarcinilor
profesionale?
- Care este mediul cel
mai propice pentru
nvarea acestor
deprinderi?

Conversai
a

Discuia

Joc: Construcia
Se prezint elevilor fia
,, Crmizile
Sarcin: elevii trebuie s
gaseasc acele caramizi
Discuii: elevii
n baza carora au nvat raspund la
s citeasc. Se afieaz
ntrebari.
pe tabl pentru a obine o
construcie numit,, Aa
am nvat s citesc
Discuii n ct timp ai
nsuit aceast abilitate?
- Care sunt
dificultile
ntlnite?
Persoanelecare pot
s v acorde ajutor?
- Ce nvminte ai
obinut pe viitor?
Elevii se mpart n 4
grupe. Fiecare grup va
primi o fi de lucru dup
ce au stabilit una din
activitile: scris, socotit,
mersul pe biciclet,
desenatul. Elevii trebuie
s-i imagineze c fiecare
abilitate este ca o
construcie i ei trebuie
s scrie pe
crmizi(cuburi)
activitile care i-au
ajutat s-i formeze acea
abilitate.
Se cere elevilor s
prezinte construciile

Elevii lucreaz n
grup.

Lucrul n
grup

Elevii prezint
construciile
realizate.

Discuia
Elevii raspund la
ntrebari.

realizate(ceilali pot
aduce completri)
Discuii:
- Sunt importante
aceste achiziii
pentru voi?
- Dai exemple de
profesii n care le
putei utiliza.
- Este important s
dezvoltm i s
formm aceste
deprinderi corect?

Evaluarea Se discut cu elevii


despre cele nvate n
cadrul activitii.
- Cum v-ai simit?
- Ce nou ai aflat?
- Cum o s utilizai
cunotinele
acumulate la
aceast or n viitor?
- De ce credei c
este important azi
s nvai bine i
foarte bine?
- Ce ai dori s mai
aflai despre lumea
profesiilor?

Discuii.
raspund
ntrebari.

Elevii
la

Discuia

S-ar putea să vă placă și