Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : ALEXANDRA PDUREAN


DATA : 28. V. 2014
OBIECTUL : LIMBA ROMN
CLASA: a VII -a
TITLUL LECIEI : Complementul circumstanial de cauz / Complementul circumstanial de scop
TIPUL LECIEI : dobndirea de noi cunotine

OBIECTIVE DE REFERIN:
2.3. s respecte normele morfosintactice n propoziii i n fraze ;
4.3. s utilizeze corect flexiunea nominal i verbal n textul scris ,utilliznd corect semnele de punctuaie.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

1. s dea definiia complementului circumstanial de cauz i de scop ;


2. s identifice complementul circumstanial de cauz i de scop din exprimarea scris;
3. s arate ce elemente determin complementul circumstanial de scop;
4. s cunoasc prile de vorbire prin care se exprima complementul circumstanial de cauza i de scop
5. s nu confunde complementul circumstanial de cauz cu cel de scop;
6. s construiasc enunuri cu complementul circumstanial de cauz i de scop exprimate prin diferite pri
de vorbire;

STRATEGIA DIDACTIC

a) Metode i procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode i mijloace precum: nvarea prin
descoperire ,conversaia euristic,explicaia , dictarea , exerciiul

b) Forme de organizare a nvarii: activitate frontal, alternativ cu activitatea independent i individual,


lucrul pe perechi;

c) Resurse : capacitile receptive ale elevilor, cunotinele lor anterioare

d) Mijloace de nvtmnt :, fie cu sarcini de lucru pe grupe de cte doi , tabla

e) Bibliografie : Limba romn pentru clasa a VII-a, Ed.Humanitas


DESFURAREA ACTIVITII

1.ORGANIZAREA CLASEI stabilirea ordinii i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei .

2.ACTUALIZAREA CUNOTINTELOR ANTERIOARE :


- controlul caietului de teme(cu observaii i aprecieri dup caz )
- verificarea modului in care elevii au alctuit tema dat ora trecut;

3.CAPTAREA ATENIEI
- scurt discuie teoretic despre clasificarea complementelor circumstaniale, punnd accentul pe
ultimele doua tipuri de complemente nvate: cel de cauz i cel de scop. Se face controlul cunotinelor
teoretice cu ajutorul urmtoarelor ntrebri:
- Ce este complementul circumstanial de cauz / scop?
- Care sunt ntrebrile complementului circumstanial de cauz / scop?
- Prin ce pri de vorbire se exprim complementul circumstanial de cauz / scop ? rezolvnd
urmatorul exerciiu :
Se vor analiza urmtoarele propoziii:
Am ntrziat din cauza ei. / Merg n cas dup ap.
A luat-o la sntoasa de fric / El mi-a dat o mn de ajutor pentru a rezolva aceast problem.
Era rou de suprare. /Hai la adunat ciuperci!

Elevii vor descoperi elementele regente : verb, locuiune verbal, interjecie, adjectiv i
ntrebarea specific fiecrui tip de complement : c.c.cz din ce cauz ?
c.c.s n ce scop ? cu ce scop ?

Se d definiia complementului circumstanial de cauz / de scop.


Def. Complementul circumstanial de cauz este partea secundar de propoziie care arat
cauza unei aciuni, a unei stri sau a unei nsiiri.
Complementul circumstanial de scop este partea secundar de propoziie care arat
scopul unei aciuni.

4.ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE:


Profesorul i anun pe elevi c pe parcursul acestei ore vor fixa, printr-o serie de exerciii,
cunotinele dobndite despre complementul circumstanial de cauz / scop, urmnd ca la sfritul orei
s...(se anun obiectivele).
5.PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII:

Fisa de lucru nr. 1

1.Completati cu complemente circumstantiale de cauz adecvate:

Din
Din pricina cauza

. (+ substantiv)
( + numeral cu
val.subst)

pentru
De
AM NTRZIAT ( + numeral cu
val.subst)
( + substantiv)


De
( +verb la gerunziu)

( + adjectiv)

2.Realizati corespondenta dintre complementele circumstantiale de scop si enunturi:


1. Avea o fa roie a) din pricina celor doi.
2. Am amnat excursia b) de obosit.
3 . Nu i-a adus aminte c) din cauza oboselii.
4. Mama nu mai putea d) de furie.
Fisa de lucru nr. 1

1.Completati cu complemente circumstantiale de scop adecvate:

pentru
cu scopul de
(+ substantiv)
.
( + verb la infinitiv)

spre
in vederea
SE LUPTA ( +verb la infinitiv)

( + substantiv)

la
pentru
( +verb la supin)
( + pronume)

2.Realizai corespondena dintre complementele circumstaniale de scop si enunuri:


1.A luat nite cri a) spre a se relaxa.
2.Sacul de dormit il va folosi b) pentru aceasta.
3.i-a adus minge c) cu scopul de a nu se plictisi.
4.A fost la munte d) pentru a nu rci noaptea.
Pentru a identifica prin ce pri de vorbire este exprimat complementul circumstanial de cauz si cel de scop,
elevii vor primi fia nr. 1 i fiecare elev va citi pe rnd cate o propozitie pentru a rezolva cerina exerciiu

FIA NR.2

Specificati ce pri de vorbire sunt cuvintele subliniate, urmnd apoi s completati tabelul i cu partea de
propoziie corespunzatoare fiecrui

Complement circumstanial de cauz Parte de vorbire prin Complementul circumstanial de


care se exprim scop
A cazut din cauza neateniei. Substantiv caz G Noi am mers n excursie n scopul
documentrii.
Sufr pentru o vorb spus negndit. Substantiv caz Ac Am plecat dup cumprturi.
Am reuit datorit perseverenei. Substantiv caz D -
Am ntrziat din cauza ei. Pronume- caz G Fratele meu are examen i n vederea
acestuia a nvat mult.
Nu m supr din asta. Pronume caz Ac Andrei face un referat i pentru asta a
citit mult.
Am pierdut autobuzul din cauza celor doi. Numeral caz G Am doua examene i n vederea celor
doua am studiat la bibliotec.
Am fost certai pentru cei trei. Numeral caz Ac Am trei teze i pentru cele trei am
nvat.
Sacii au plesnit de ncrcai. Adjectiv caz Ac -
Am luat nota zece, nvnd. Verb la modul -
gerunziu
- Verb la modul infinitiv A venit pentru a-mi mulumi.
- Verb la modul supin Hai la desenat !

- se va rezolva exerciiul n care li se cere elevilor s arate ce pri de propoziie sunt cuvintele
subliniate i s precizeze prile de vorbire prin care se exprim;
- apoi elevii sunt solicitai s precizeze ce arat prile de propoziie indicate;
- activitatea se desfoar independent, apoi rezultatele sunt evaluate prin conversaie;

6.ASIGURAREA FEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii nvarii, ntrirea facndu-se treptat. Dup
realizarea fiecrei sarcini, profesorul va face aprecieri n legtur cu calitatea i nivelul activitii.

7. EVALUAREA FORMATIV: ( fia de evaluare)


- se d ca activitate independent rezolvarea fiei 2 (vezi anexa 2).
8.ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI:
- se d elevilor , ca teme pentru acas urmtorul exerciiu :
Alegeti varianta corecta:
A venit pentru asta. (c.c. cauza/ c.c. scop)
Ne confruntm pentru gsirea unei soluii. (c.i./c.c. scop)
De aceea a venit, c era singur acas. (c.c. scop/ c.c. cauza)
De aceea a venit, ca s nu fie singura acasa. (c.c. scop/ c.c. cauza)
FIA NR.2

Specificati ce pri de vorbire sunt cuvintele subliniate, urmnd apoi s completati tabelul i cu partea de
propoziie corespunzatoare fiecrui

Parte de vorbire prin


care se exprim
A cazut din cauza neateniei. Noi am mers n excursie n scopul
documentrii.
Sufr pentru o vorb spus negndit. Am plecat dup cumprturi.
Am reuit datorit perseverenei. -
Am ntrziat din cauza ei. Fratele meu are examen i n vederea
acestuia a nvat mult.
Nu m supr din asta. Andrei face un referat i pentru asta a
citit mult.
Am pierdut autobuzul din cauza celor doi. Am doua examene i n vederea celor
doua am studiat la bibliotec.
Am fost certai pentru cei trei. Am trei teze i pentru cele trei am
nvat.
Sacii au plesnit de ncrcai. -
Am luat nota zece, nvnd. -
- A venit pentru a-mi mulumi.
- Hai la desenat !

S-ar putea să vă placă și